Ana sayfa Meksika Cancun Cancun (Yucatán Yarımadası) Gezilecek Yerler

Cancun (Yucatán Yarımadası) Gezilecek Yerler

705
2
PAYLAŞ

Cancun

Meksika’nın en doğu noktası olan Cancun, bundan sadece 60 yıl önce kurulmuş bir şehir; yerliler tarafından da Meksika’nın Miami’si olarak adlandırılıyor ve çok sevilmiyor. Gerçekten şehre gittiğinizde siz de bu duyguya kapılacaksınız; yüzlerce otel, plaj ve tabii ki turist, Amerika’da okulların tatil dönemine denk gelirseniz de birçok partici Amerikalı genç.

Cancun, Yucatán Yarımadası’na seyahat ediyorsanız yüksek ihtimal ayak basacağınız ilk Meksika toprağı olacak; burayı aynı zamanda konaklama yeriniz olarak seçebilirsiniz. Şehir genellikle plajları ve gece hayatıyla ünlü olsa da bunlar dışında yapılacak farklı şeyler de var.

MUSA Sualtı Müzesi: Cancun dünyadaki en farklı ve en etkileyici müzelerinden biri olan sualtı heykel müzesi MUSA‘ya ev sahipliği yapıyor. Karayip Denizi’nde 4 ile 10 metre arası derinliklerde bulunan 500 kadar heykel, birçok deniz canlısı tarafından yuva olarak benimsenmiş; heykellerin içinde balıklar ve üzerlerinde ise çeşitli mercanlar görmeniz mümkün. Heykeller ve müzeyi nasıl gezeceğiniz ile ilgili daha detaylı bilgiyi Yucatán Yarımadası Su Aktiviteleri yazımda bulabilirsiniz.

App_indir_banner_mobil

Market 28: Renkli hediyelik eşya tezgahları, kuyumcu dükkanları ve yemek tezgahlarıyla dolu gerçek bir Meksika pazarı. Biz zamanımız olmadığı için gitme fırsatı bulamadık ama yerlilerden aldığımız bilgiye göre fiyatlar turistik yerlere göre oldukça ucuz.

Cancun Maya Müzesi: Yucatán’ın en önemli Maya eserleri koleksiyonlarından birine sahip olan bu müze, heykelden seramik ve mücevhere kadar uzanan 350 tarihi esere ev sahipliği yapıyor. Müzenin giriş ücreti 70 Peso yani yaklaşık 3 Dolar, bu ücrete 40 Maya yapısını içeren San Miguelito arkeolojik alanına giriş de dahil. Ayrıca müze oteller bölgesinin içinde bulunduğu için ulaşım oldukça kolay. 

Chichen Itza

Cancun’un 200 kilometre batısında bulunan Chichen Itza, Yucatán Yarımadası’na gelen her turistin yapılacaklar listesinde ilk sırada olan yegane yer. Burası sadece tarihi kalıntıları ile değil, aynı zamanda etrafındaki çeşitli yeraltı su kaynakları ya da bir diğer adıyla Cenoteleri ile de ünlü.

ucakbileti_sorgula (1)

Chichen Itza Antik Kenti: Meksika’nın en iyi korunmuş arkeolojik alanlarından biri. Burası 700 yıl boyunca Mayalıların kutsal merkezi olarak hizmet ettikten sonra Maya İmparatorluğu’nun politik ve dini başkenti haline gelmiş. 2007 yılında Dünyanın Yeni Yedi Harikası arasına seçildiğini de ekleyeyim. Chichen Itza ve Yucatán Yarımadası’nda görebileceğiniz diğer tarihi kalıntılarla daha fazla bilgiyi Yucatán Yarımadası Antik Kentleri yazımda bulabilirsiniz.

Ik-kil: Chichen Itza’ya sadece 5 dakika mesafede olan Ik-kil, bu sebeple turistler arasında oldukça popüler ve doğal olarak kalabalık. Ama giriş giriş ücretinin yalnızca 70 Peso yani 3 Dolar olduğu düşünülürse bence içeri girip, etkiletici manzarasında yüzmekten bir zarar gelmez. Yerin 30 metre altında ve 50 metre derinliğinde olan bu Cenote, diğer gördüklerimden oldukça farklı, bir şans vermenizi tavsiye ederim.

Playa Del Carmen

Cancun gibi genç bir şehir olan Playa Del Carmen tam bir sahil kasabası ve yine Cancun gibi partileri ve gece hayatıyla ünlü. Turistik olarak şehrin merkezinde yapılacak çok şey olmasa bile etraftaki şehirleri gezmek için merkezi bir konuma sahip, biz bu sebeple konaklamak için burayı seçtik.

Avenida 5: Yani 5. Cadde’yi şehrin kalbinin attığı yer olarak adlandırabiliriz. Bu caddede birçok şık restoran ve bar, hediyelik eşya dükkanları, bir alışveriş merkezi ve özellikle plaj giyimi üzerine birçok butik bulunuyor. Playa Del Carmen’de konaklamayı düşünüyorsanız neredeyse her akşamınızın burada geçeceğini size garanti edebilirim.

Xcaret: Yucatán Yarımadası’nda birçok tema parkı bulunuyor ama bunlardan en ünlüsü bundan 25 yıl önce kurulmuş olan Xcaret. Park aslında küçük bir Meksika diyebiliriz; içinde Maya ve Meksika kültürüne ait farklı öğeler var; Maya köyü, Meksika Kasabası, Cenoteler ve nehirler gibi. İnanılmaz büyük bir beklentiyle gittiğinizde benim gibi hayal kırıklığına uğrayabilirisiniz. Gündüz aktivitelerinin yeterince tatmin edici olduğunu söyleyemem ama Meksika tarihi üzerine olan gece şovu çok güzeldi, kesinlikle gittiğinizde geç saate kadar kalıp onu izleyin.

Akumal: Maya dilinde Kaplumbağalar Diyarı anlamına gelen Akumal, aslında Playa Del Carmen ve Tulum’un tam ortasından küçük bir kasaba. Buranın en büyük özelliği sahilinde caretta carettalarla yüzülebiliyor oluşu. Cancun’da ya da Playa del Carmen’de size buraya gitmek için tur satmaya çalışanlar olacaktır; ama eğer araba kiraladıysanız buraya kendi başınıza da gitmek oldukça kolay; sadece şnorkel satın almanız veya kiralamanız yeterli.

Tulum

Tulum Antik Kenti: Maya dilinde duvar veya sur anlamına gelen Tulum, Mayalıların son yerleşim yerlerinden biri. Yaklaşık 1 saat uzaklıktaki Coba şehrinin limanı olan şehir denizin hemen kıyısında 12 metre yüksekliğinde bir uçuruma kurulmuş ve bu yüzden çok güzel manzaralara sahne oluyor. Giriş ücreti kişi başı 70 Peso, arabanızla geldiğiniz takdirde 160 Peso yani 7 dolar da otopark için ödemeniz gerekiyor. Otoparkta size harita satın almanın zorunlu olduğunu söyleyeceklerdir; böyle bir zorunluluk yok, turistleri kandırmak için uygulanan bir yöntem.

Dos Ojos: İki göz anlamına gelen Dos Ojos 82 kilometrelik alanı ile bu bölgenin en büyük yeraltı su sitemi. Toplamda 28 Cenotesi bulunuyor ama 200 Peso yani 10 Dolarlık giriş ücreti sadece iki Cenoteye girişi kapsıyor, bu Cenotelerde şnorkel ile de dalabilirsiniz. Karanlık mağaralara giriş ise sadece rehber eşliğinde tüplü dalış ile mümkün, bunun fiyatı da 130 Dolar.

otobusbileti_sorgula2

Valladolid

Chichen Itza’dan Cancun ya da Playa Del Carmen’e giderken uğrayabileceğiniz Valladolid, şu ana kadar saydığım kıyı şehirlerine göre daha fazla Meksika havası olan bir şehir. Ama burada da yine tam anlamıyla Meksika’yı yaşayamıyorsunuz. Şehrin içinde kısa bir tur yapıp San Gervasio Katedrali’ni, La Casona de Valladolid restoranında bulunan Gaudi tarzında yapılmış gördüğüm en etkileyici çeşmelerden birini ve rengarenk Meksika evleriyle süslü Calzada de los Frailes sokağını ziyaret edebilirsiniz. Bu sokak üzerinde bulunan Cacao adındaki dükkanda kısa bir çikolata yapım ve tadım turuna da katılabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba sanırım şimdiye kadar gördüğüm en bilgilendirici Cancun seyahatnamesini yazmışsınız, teşekkürler. Bir kaç sorum olacak öncelikle turlar için tavsiye edeceğiniz şirketler var mı? Gittiğiniz yerlerdeki yemek tavsiyesi ve restaurant ismi verebilir misiniz? araba kiralamak mantıklı mı, tahminen günlük ne kadar, araba kullanırken dikkat etmemizi tavsiye edeceğiniz hususlar var mı?

    teşekkürler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here