Ana sayfa İspanya Barselona Casa Mila (La Pedrera), Barselona

Casa Mila (La Pedrera), Barselona

533
0
PAYLAŞ
casa mila

Casa Mila, diğer bir adıyla La Pedrera olarak bilinir ve Sagrada Familia’dan sonra, mimar Gaudi’nin şehirdeki en ünlü 2. binasıdır. Passeig de Gracia’da yer alan bu bina, şehre hayat vermekle tanınan ünlü Katalan Antoni Gaudi tarafından sanat meraklı bir politikacı olan Pere Mila için inşa edilmiştir (1906 – 1970). Yapı, toplamda 100 metrekareden fazla bir alan kaplamaktadır ve iki adet avlusu bulunmaktadır. Bu sayede binanın neredeyse tüm bölümleri güneş ışığından faydalanır. Bina tamamen doğal taşlardan yapılmıştır ve bu nedenle de renk ya da tasarımlardan yoksun kalmıştır. Tek bir dönemeç ile kentin köşesini tamamen çevreleyen bu yapının dalgalı cephesi, Montserrat Dağından esinlenerek yaptırıldığı düşünülmektedir. Ancak bina şekil olarak aşındırılmış mağara evlere çok benzemektedir.

Yapıldığı ilk yıllarda, o zamanın koşullarına ve ilkelerine aykırı bir görünüme sahip olduğu için, Entelektüellerin çok ağır eleştiri ve alaylarına maruz kalmıştır. Yapıldığı günden beri şehrin en tartışmalı yapılarından biri olan Casa Mila, halk tarafından Taş Ocağı adıyla anılmaya başlanmıştır. Yıllar boyunca hiçbir bakım yapılmayan bina, 1984 yılında ilgiyi üzerine çekerek UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak ilan edilmiştir. 1996’da detaylı bir restorasyona uğrayarak günümüzdeki halini almıştır. Şuan bir müze olarak kullanılan yapıda, özel konutlar ve Caixa de Catalunya Galerisi yer almaktadır. Yapıda yer alan ilginç bacalar ile eşsiz şekiller, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmasını sağlamıştır. Hepsi birbirinden güzel balkonlara ev sahipliği yapan binada, ilginç çizimlerin, marketlerin ve fotoğrafların bulunduğu en üst kattaki Espai Gaudi mimarisinin dehası sergilenmektedir. Ayrıca sanatçının eserlerinin açıklamaları ve modelleri de yine bu katta yer almaktadır. Bunların dışında iç ve dış avlu, geçici sergi salonu ve 250 kişilik oditoryum bölümleri bulunuyor.

Tavsiyeler

Yapının ziyaret zamanları, Kasım ve Şubat aylarında her gün 09;00 ile 18;30 saatleri ve Mart Ekim ayları arasında her gün 09;00 ile 20;00 saatleri arasındadır. Giriş ücreti biraz pahalı olduğundan sadece dış görünüşünü görmek için bile Barselona gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

App_indir_banner_mobil

Giriş ücreti

Normal: 20,50€
Öğrenci: 16,50€

Casa Mila’ya Nasıl Gidilir?

Metro ile ulaşım sağlamak için, Diagonal istasyonunda inmeniz gerekiyor. İndikten sonra bina kapısına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun dışında otobüs ile 17 ve 19 numaralı hatlarını kullanarak da gelebilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

Açık adres; Passeig de Gracia 92 / Barselona / İspanya

Barselona’da ne yenir? yazımızı okuyarak şehirdeki yemek tavsiyelerimizi okuyabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here