Ana sayfa Macaristan Budapeşte Chain Köprüsü (Aslanlı Köprü)

Chain Köprüsü (Aslanlı Köprü)

604
0
PAYLAŞ
aslanlı köprü

Budapeşte’nin ilk yapılan ve en turistik köprüsü Chain Bridge; aslanlı köprü veya zincirli köprü olarak anılmaktadır. Şehri Buda ve Peşte olarak ikiye ayıran Tuna Nehri üzerinde inşa edilen bu köprü İngiliz mühendis William Tierney Clark tarafından tasarlanmıştır. 1849 yılında açılan köprünün her iki tarafında da bulunan aslanlar köprünün aslanlı köprü olarak anılmasını sağlamaktadır. Köprü, 1945 II. Dünya Savaşı sırasında oldukça hasar görüp yıkılmış. 1949 yılında ise tekrar restore edilerek halka açılmış.

Günümüzde köprü Budapeşte Gezilecek Yerler listesinde her zaman üst sıralarda konumlanmaktadır. Işıl ışıl görüntüsü şehri aydınlatırken, üzerinde yapılan yürüyüşün ardından Buda bölümüne geçilmesi kesinlikle denenmelidir. Köprü araç trafiğine açıktır fakat yayalar için de oldukça geniş bir kaldırım yapılmıştır. Peşte tarafından Buda’ya geçtiğinizde Buda Kalesi’ne çıkan fünikülere ulaşabilirsiniz.

Aslanlı köprünün bir de ilginç hikayesi bulunuyor. Hikayaye göre köprünün inşasının ardından Adam Clark, köprüde herhangi bir kusur bulunduğu takdirde intihar edeceğini duyuruyor. Binlerce kişi köprüde bir hata bulamazken, ufak bir çocuk aslanların dilinin olmadığını fark eder. Evet, gerçekten de köprüde bulunan aslanların dili yoktur.(bkz: sağdaki fotoğraf) Böylece Adam Clark, kendini öldürerek hayata gözlemlerini yumar.

Şehrin tam göbeğinde yer alan aslanlı köprünün sabah ve akşam görüntüleri oldukça farklı. Işıklı hali daha ilgi çekici olsa da öğlen de üzerinde bir yürüyüş yapmadan dönmemenizi öneriyorum. En azından turistik noktaları ziyaret ederken Buda Kalesi’ne ulaşmak için otobüs yerine bu harika köprü üzerinden yürümeyi tercih edebilirsiniz.

App_indir_banner_mobil

Chain Köprüsü Pratik Bilgiler

Köprü uzunluğu: 375m

Yapıma başlandığı tarih: 1840

Restorasyon: 1949

ucakbileti_sorgula (1)

Macarca: Széchenyi Lánchíd

Aslanlı köprüye nasıl gidilir? 

Metro ile ulaştığınız şehir merkezi (Deak Ferenc ter)’den Aziz Stefan Bazilikası’nı ziyaret ettikten sonra, sırtınızı bazilikaya verip dümdüz karşıya yürüdüğünüzde Tuna Nehrine çıkacaksınız. Çevrenize bakındığınızda bu harika köprüyü görmemenize olana yok. Budapeşte‘nin sembolik köprüsü sizi çok etkileyecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here