Ana sayfa İspanya Barselona Ciutadella Park, Barselona

Ciutadella Park, Barselona

521
0
PAYLAŞ
Parc De La Ciutadella
Parc De La Ciutadella

Şehrin en güzel turistik parkı olan Parc De La Ciutadella, adını 18.yy’da Barselona’yı yöneten büyük hisardan almaktadır. Önceleri yıldız şeklinde bir kalenin bulunduğu alana inşa edilmiştir. Şehri bir yıldan fazla kuşatma altında tutan kral V. Felipe’nin 1715 ile 1720 yılları arasında yaptırdığı kale, askeri düzeni ve kanunu bir arada tutan ve bir kışla olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Ancak Napolyon işgali sırasında hapishane olarak kullanılmıştır. Daha sonra 19.yy’da merkezi gücün bir simgesi şehirde en çok nefret edilen yapı haline gelmiştir. Sonrasında ise 1888 Evrensel sergisi için kullanılmıştır ve Modernista mimarisinin hünerlerini sergilemek amacıyla bir araya gelmiştir.

Park içinde bulunan ve halen kullanılan 3 eski yapı bulunuyor. Bunlardan biri Valilik Binası, biri okul olarak, diğeri ise şapel ve Katalan meclisi için kullanılan cephaneliktir. Parkın içinde kayıkla tur atabileceğiniz berrak sulara sahip bir göl bulunuyor. Bunun dışında Museu de Ciences Naturals (Doğa tarihi müzesi), Parc Zoologic ( Hayvanat bahçesi ), çayırlar, gezinti yerleri ve Gaudi imzalı bir fıskiye bulunuyor. Hayvanat bahçesi günümüz Avrupa’sındaki hayvanların en önemli ve en nadir koleksiyonlarından birine sahiptir. Parkta oturtulmuş doğa bilimleri müzesi, zooloji müzesi ve jeoloji müzesi bulunuyor. Bu müzelerde küçük çocuklar için özel bir balina ve iskelet sergileri yapılıyor. Ayrıca tüm müzelerde her gün düzenli olarak sergiler yapılmaktadır. Jeoloji müzesi Pena i Francisco Martorell adındaki bir bilim adamının mirası olarak görülüyor.

Barselona’da gidilecek yerler arasına girmeyi hak eden bu parkta sakin ve huzurlu vakit geçirebilirsiniz.

Tavsiyeler

App_indir_banner_mobil

Park alanında gezinti yapmak ücretsizdir ve günün her saati gidebiliyorsunuz. Ancak parkta bulunan müze ve hayvanat bahçesi gibi yerleri gezmek belirli bir ücret karşılığında mümkün olabiliyor. Müze ve hayvanat bahçesi, 08;00 ile 20;00 saatleri arasında ziyaretçilere açılıyor.

Hayvanat Bahçesi Giriş Ücreti: 18€
Ulusal Bilim Müzesi Giriş Ücreti: 4€

Eğer bu tarz yerler ilginizi çekiyorsa, Barselona’da Gidilmesi Gereken 10 Yer adlı yazım da ilginizi çekebilir.

ucakbileti_sorgula (1)

Parc De La Ciutadella’ya Nasıl Gidilir?

Parka ulaşım için iki adet Metro istasyonu bulunuyor. Parkın ana girişinde yer alan Arc de Triomf tarafından geliyorsanız, bu giriş ile aynı adı taşıyan Metro istasyonunu kullanmalısınız. Ancak hayvanat bahçesi tarafından geliyorsanız, parka yakın bir mesafede bulunan Barceloneta istasyonunu kullanmalısınız.

Açık adres; Passeig de Pujades / Barselona / İspanya

Barselona Gezi Rehberi yazımda şehirle ilgili tüm bilgileri paylaştım.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here