Ana sayfa Şehirler Avrupa Çizgi Karakterlerin Şehri Brüksel

Çizgi Karakterlerin Şehri Brüksel

333
0
PAYLAŞ

Çoğu kişi bilmese de birçok ünlü çizgi roman karakteri Belçikalı çizerler tarafından yaratılmıştır. Bunlar arasında en ünlülerini; Tenten, gölgesinden daha hızlı silah çeken RedKit, ancak uslu bir çocuk olursak görebileceğimiz Şirinler ve Asteriks ve Oburiks olarak sayabiliriz.

Brüksel ile ilgili en sevdiğim şeyin bu çizgi film karakterlerinin şehirdeki rolü olduğunu söyleyebilirim. Çizgi roman dünyasında önemli bir yere sahip olan Franko-Belçika ekolünün bu karakterleri tam anlamıyla Brüksel sokaklarında hayat buluyor. Laeken ve Auderghem Mahalleleri’ndeki Çizgi Roman Yolu, Çizgi Roman Müzesi ve geçtiğimiz yıl 7.si düzenlenen Çizgi Roman Festivali ile Brüksel adeta çizgi karakterlerin şehri.

Çizgi Roman Yolu

Brüksel’i keşfetmek için en eğlenceli ve en sıra dışı yollardan biri kesinlikle Çizgi Roman Yolu’nda kısa bir yolculuğa çıkmak. Bu proje, ünlü Belçikalı çizerleri onurlandırırken aynı zamanda kentin boş duvarlarını süslemek amacıyla 1991 yılında başlamış. O günden bu güne kadar da Brüksel sokaklarına 50’den fazla duvar resmi yapılmış. Benim görme fırsatı bulduğum 3 tanesini size kısaca anlatmak istiyorum. Ayrıca bu linkten tüm duvar resimlerinin listesine ve haritasına ulaşabilirsiniz.    

App_indir_banner_mobil
1. Broussaille Duvarı

Broussaille Duvarı, proje kapsamında yapılan ilk çizgi roman duvar resmi. Duvara Frank Pé’nin 1978’de yarattığı çizgi roman dizisinin karakterleri Broussaille ve kız arkadaşı, şehrin etrafında bir yürüyüşe çıkmış şekilde resmedilmiş.

2. Victor Sackville Duvarı

Broussaille Duvar’ına çok yakın bir noktada bulunan bu duvarda Francis Carin’in yarattığı Code Zimmerman dizisinin ilk bölümü olan Ölüm Operası’ndan bir sahne resmedilmiş. Duvarın bulunduğu sokak olan Rue du Marché au Charbon resimde Birinci Dünya Savaşı sırasındaki haliyle görülüyor.

3. Tenten Duvarı

Belki de en ünlü Belçikalı çizgi roman karakteri olan Tenten’in duvar resmi 2005 yılında yapılmış. Duvara Herge tarafından 1929 yılında yaratılan çizgi roman kahramanı Tenten, köpeği Snowy ve Kaptan Haddock ile birlikte resmedilmiş.

ucakbileti_sorgula (1)

Çizgi Roman Müzesi

Çizgi Roman Yolu’nda bir yolculuğa çıkmadan önce hem çizgi roman sanatı ile ilgili bilgi edinmek hem de Belçikalı karakterleri tanımak için gidilmesi gereken durak kesinlikle Çizgi Film Müzesi. Ben bundan bir kaç yıl önce gittiğimde maalesef sergi açıklamaları sadece Fransızca ve Flamanca’ydı, ama yine de gezmesi oldukça zevkli bir müze. Giriş ücreti de sadece 7 Euro oluğu için sadece çizimleri görmek için de olsa içeri girmenizi tavsiye ediyorum.

Müze’yi gezmeyecek olsanız bile müzenin hediyelik eşya dükkanına kesinlikle uğramalısınız. Hediye olarak eve Mannekin Pis heykeli ile dönmek istemiyorsanız burada gerçekten güzel, ilginç ve Belçika’ya özel bir hediyelik bulabilirsiniz. Çeşitli çizgi romanlar, anahtarlık, magnet gibi küçük hediyeler ya da çizgi karakterlerin figürlerini bulmak mümkün.

Ayrıca müzenin bulunduğu bina Belçika’nın en ünlü mimarı olan Victor Horta tarafından Art Nouveau tarzında bir mağaza olarak tasarlanmış. Daha sonra Tenten’in çizeri Herge ve arkadaşları tarafından Çizgi Roman müzesine çevirilmiş. Müzeyi gezerken destek kirişleri, kapılar, merdivenler ve zeminler gibi mimari detaylara da dikkat etmekte fayda var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here