Ana sayfa Portekiz Porto Clerigos Kilisesi

Clerigos Kilisesi

576
0
PAYLAŞ
clerigos kilisesi porto
Clerigos Kilisesi

Din adamları kilisesi olarak bilinen ve Porto şehrinde yer alan Clerigos Kilisesi, Ozon boylu çan kulesi ile kentin çeşitli noktalarından görülen ve en karakteristik sembollerinden beridir. Bu kilise 18. Yy da Portekiz’in kuzeyinde bir extense çalışmasının sol mimarı ve ressamı olan Nicollau Nasoni tarafından, Clerigos kardeşliği (ruhban) için inşa edilmiştir. Clerigos Kilisesinin inşaatı 1732 yılında başladı ve kilisenin hemen önünde anıtsal şekilde bölünmüş merdivenler yapılarak 1750 yılında tamamlandı. Kilisenin ana cephesine ağır motifler ve girintili kırık alınlıklar bezenmiştir.

clerigos kilisesi porto
Clerigos Kilisesi

17. yy başlarına dayanan roma düzeni, merkezi firz pencerelerin mevcut olduğu ibadet sembolleri ve tütsü tekne üzerinde olarak şekilde kabartmalar görülmüştür. Portekiz’in ilk barok kiliselerinden biridir. Mermerden yapılmış bir ana şapele sahiptir. Tüm tasarımı Toskana’dan esinlenerek yapılmıştır ve yalnızca kilisenin arka tarafında bulunan anıtsal kule 1754 ile 1763 yılları arasında barok ve roma dekoruyla inşa edilmiştir. Kente çok hâkim bir nokta olan bu kule, 75,6 metrem yüksekliğe sahiptir. Toplamda 6 kattan oluşan kilisenin son katına çıkmak için 240 basamak yürümeniz gerekir. Bu devasa yapı şehrin diğer bir sembolü haline gelmiştir. Genel mimarisi Barok tarzı olan kilisenin mimarlığını Nicolau Nasoni üstlenmiştir. Günümüzde ziyaretçilere kapalı olan kilisenin yakın zamanda açılacağı duyurulmuş ve büyük heyecan yaratmıştır. Yüzyıllardır dini hizmete açık olan kilisenin şuanda kapalı olması, çevre halkı tarafından da tepkiyle karşılanmakta. Bu nedenle açılması adına birçok adım atılmış ancak sonuç alınamamıştır. Şehirde turistlerin ziyaretçi akınına uğrayan kilisenin bahçesi de çok güzel ve muhteşem bir yapıya sahiptir.

Öneriler

Porto şehrine bir tur şirketi ile veya arkadaş gurubu ile geldiyseniz bulmakta hiç zorlanmayacaksınız. Ancak yalnızsanız, kilisenin yolunu bulmak biraz zamanınızı alabilir. Ziyaretçilere kapalı olduğu için sadece dışını görebileceğiniz için buna hazırlıklı olarak gitmenizde fayda var. İsterseniz kulenin tepesine çıkabiliyorsunuz. Asansör yok malesef, 240 adet basamağı çıkmanız gerekiyor. Yukarı çıktıkça daralan merdivenler yorucu olabilir. Fakat yorulmanıza değecek bir manzara sizi bekliyor olacak. Kesinlikle Porto’da görülmesi gereken yerlerden biri.

App_indir_banner_mobil

Clerigos Kilisesine Nasıl Gidilir?

Şehirdeki SCTP otobüs firmasını kullanarak kolaylıkla kiliseye ulaşabilirsiniz. Ayrıca sarı renkli Metrolarda sizi kısa sürede bu bölgeye ulaştıracaktır. Z2 numaralı Metro biletlerini 1-2 Euro’dan satın alabilirsiniz. Dilerseniz 1 Euro ödeyerek halk otobüsleriyle de kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz.

Giriş ücreti: 2€
Ziyaret saatleri: 10:00 – 17:00 (Kış tarifesi) 09:30 – 19:00 (Yaz tarifesi)

ucakbileti_sorgula (1)

Açık adres; R. de São Filipe de Nery – 4050-546 – Porto – Portekiz

Porto Gezi Rehberi yazımıza dönerek şehirle ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca Porto’da ne yenir yazımız da ilginizi çekebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here