Ana sayfa Seyahat İpuçları CouchSurfing Nedir? Nasıl Kullanılır?

CouchSurfing Nedir? Nasıl Kullanılır?

375
0
PAYLAŞ

CouchSurfing internet üzerinde faaliyet gösteren, yaygın olarak akıllı telefonlarda uygulama olarak indirilebilen bir ağdır. Slogan şu: Hiç tanımadığınız birinin koltuğunda uyumak!
CouchSurfing’in kullanım amacı gittiğiniz yerde local(yerli) insanlarla tanışıp, konuk olmak veya zaman geçirmektir. Hiç tanımadığınız bir insanın evinde kalmak her ne kadar kulağa ilginç gelse de harika bir deneyim. Gittiğiniz yerde yaşayan ve yeni insanlarla tanışmak isteyen birçok insan var. Bu insanlar sizden hiçbir ücret talep etmeden sizlere kapısını açıyor. Evet, CouchSurfing tamamen ÜCRETSİZ.

CouchSurfing Nasıl Kullanılır?

Profil Oluşturun

CouchSurfing.com üzerinden üye olmanız ve profil oluşturmanız gerekiyor. Ayrıca telefonunuza indirip aktif olarak kullanabilirsiniz.

App_indir_banner_mobil

CouchSurfing’te profil oluştururken kendiniz hakkında bilgi vermeniz gerekiyor. Nitekim sizi konuk olarak alacak kişi veya evinize gelecek bir kişi profilinizde bu bilgileri görmek ister. Ayrıca daha önce gezdiğiniz yerler, referanslarınız ve fotoğraflarınız için alanlar var.

Kişisel profilinizde üç durumdan birini seçmeniz gerekiyor. Bu durumlar Accepting Guests (Misafir kabul ediyor), Maybe Accepting Guests (Belki misafir kabul ediyor) veya Wants Meet Up (Sadece buluşmak istiyor). CS üyelerini ağırlayabilme durumunuza göre seçiminizi yapıp profilinizi oluşturduktan sonra gelecek istekleri beklemeye başlayabilirsiniz. Beklemek istemiyorsanız arama bölümünden bulunduğunuz yere seyahat eden gezginleri bulabilir, mesaj atabilirsiniz.

Buluşmalara Katılın

ucakbileti_sorgula (1)

CouchSurfing Events sayfasında her bölgede düzenlenen etkinlikleri görebilir, kimseyle iletişim kurmadan bu etkinliğe katılabilirsiniz. Herkes sizin gibi, merak etmeyin! Birbirini tanımayan onlarca kişi bu uygulama sayesinde buluşup eğleniyor!

Host Edemiyorsa Bile Buluşun!

CS üzerinden istek gönderdiğiniz kişi eğer sizi host edemeyecek durumda olsa bile kendileriyle buluşmak isteyin. Gittiğiniz yerde yabancı olacaksınız. Bilmediğiniz birçok nokta olacak ve buluşacağınız kişi oranın yerlisi. Bu yüzden sizi en güzel mekanlara ve bölgelere götürebilir. CouchSurfing’i sadece konaklama olarak düşünmeyin.

İstek Gönderirken İlgi Çekici Olun

Hostlar evlerine alacağı konuğun eğlenceli, konuşkan ve ilgi çekici olmasını isterler. İstek gönderirken kendinizi anlatın. Kaç gün kalacağınızı ve neden ziyaret ettiğinizi açık bir dille belirtin. Neden sizi tercih etmesi gerektiğini, hangi özelliklere sahip olduğunuzu samimi bir dille anlatırsanız tüm kapılar size açılacak!

CouchSurfing Referans Sistemi

CouchSurfing’i en güvenilir ve kullanışlı kılan sistem referans sistemidir. Sizin profilinizi inceleyip kalmaya karar veren bir kişi daha önceki referanslarınızı inceleyerek kendisini daha fazla güvende hisseder.

Daha önce CouchSurfing’ten birileriyle buluştuysanız, konaklama gerçekleştirdiyseniz veya misafir aldıysanız o kişinin profiline gidip Pozitif veya Negatif yorumlar yazabilirsiniz. Çok fazla pozitif referansı olan kişiler tahmin edildiği üzere daha fazla istek alıyor.

Hala aklınızda soru işareti var ise CS üyesinin referanslarına tek tek bakın. Mutlaka daha önce bir Türk ile iletişime geçmiş ve referans almıştır. Türk kullanıcıya mesaj atıp; hostun güvenirliliğini, nasıl biri olduğunu sorabilirsiniz. Bu çok yaygın bir sistem.

otobusbileti_sorgula2

CouchSurfing Güvenilir Mi?

Herkesin ilk olarak aklına bu soru gelmiştir. CouchSurfing sadece kullanıcıları bir araya getiren bir ağ. Burada karşılaşacağınız insanlar tamamen sizin şansınıza bağlı. Ancak çok fazla pozitif referansa sahip insanların genellikle çok iyi ve tanımaya değer kişiliğe sahip olduklarına emin olabilirsiniz. Bu yüzden referanslı kişilere yönelin. Yurt dışında aşırı yaygın olan bu sistemde neredeyse kimsenin aklına güven sorunu gelmiyor bile…

CouchSurfing Anıları

CouchSurfing aracılığıyla tanışıp yıllarca görüşen hatta bu ilişkilerini ilerleten insanlar çok fazla. Ben daha önce Viyana ve Lizbon’da CS kullandım.

Viyana CouchSurfing deneyimim: Viyana’ya gitmeden önce çok fazla kişiye istek gönderdim ve çoğu dönüş yaptı. Kalma kararı aldığım iki kişi arasında gidip gelirken bir tanesi daha sıcak kanlı davrandı ve kendisini tercih ettim. Akşama kadar tek başıma gezdikten sonra Isa beni tren garında karşıladı. Isa ve erkek arkadaşı beraber stüdyo dairede yaşıyorlardı. Bana özel yemek hazırladılar, şarap içtik, gezdiğimiz yerlerden ve kültürlerden bahsettik. Kendileri yerde yatıp yataklarını bana verdiler. Sabah duş alıp tekrar yollara düştüm. İlk CS deneyimimden çok memnun kalmıştım. Ertesi gün Isa harika duygularını belirten bir referans yazdı profilime. Kendisi İstanbul’a geldiğinde de görüştük, hala sürekli konuşuyoruz.

Lizbon CouchSurfing deneyimim: Lizbon’da aslında hostelde konaklamayı planlarken, şehirde yapılacak çok fazla şey olduğunu fark ettim ve hostele vereceğim parayı daha iyi değerlendirme kararı aldım. Hostel yerine de host bulacaktım. Ancak işler beklediğim gibi gelişmedi. CouchSurfing’te host bulmak istiyorsanız biraz erken davranmanız gerekiyor. Öğlen mesaj atıp “bugün sizde kalabilir miyim” sorularına genellikle cevap almak zor oluyor. Akşama doğru çok ama çok tatlı, yaklaşık 50 yaşlarında Hindistanlı bir kişiden cevap alabildim. Çok fazla olumlu referansı vardı. Evine ulaştığımda beni çok sıcak kanlı karşıladı. Ev tütsü kokusu, hint çayları ve kitap doluydu. Yoga hocasıymış. Çok güzel deneyimler ve enerji aktardı bana. 1 gün boyunca şehri gezdirdi, arabasıyla bulunduğum yerden gelip beni aldı. Sürekli de Facebook’tan mesaj atar. CS olmasa, dünyanın bir ucundaki yoga hocasıyla vakit geçirmek kimin aklına gelir?

Sizlerin de CouchSurfing deneyimlerinizi yorum olarak görmek isteriz. Sorularınız olursa da buradan sorabilir, yazarlarımızdan cevap alabilirsinizi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here