Ana sayfa Hollanda Amsterdam Dam Meydanı, Amsterdam

Dam Meydanı, Amsterdam

742
0
PAYLAŞ
dam meydanı

Dam meydanı, Amsterdam’ın şehir meydanı olarak bilinmektedir. Şehirdeki birçok önemli yol bu meydana bağlanmaktadır ve şehrin tüm ünlü markaları bu meydanda yer alır. Adeta şehrin sembolü haline gelen meydan, geçmiş zamanlarda balık pazarı olarak kullanılıyormuş. Ancak 17.yy’da bu meydanda bulunan borsa ve belediye sarayı sayesinde şehrin en ticari ve siyasi meydanı haline gelmiştir. Meydan günümüzde de gördüğü ilgiyi korumaktadır ve hem turistler tarafından hem de yerli halk tarafından en çok kullanılan işlek meydanlardan biri konumundadır.

Dam meydanı çevresinde yaz aylarında çeşitli etkinler yapılmaktadır. Bunların en başında da meydanda kurulan lunapark gelmektedir. Meydanın etrafında birçok restoran, kafe ve hediyelik eşya dükkânları bulunuyor. Ayrıca herkesin içine girip fotoğraf paylaştığı dev ayakkabı da bu meydanın yakınındaki bir hediyelik eşya dükkanının önünde. Dam meydanının bir diğer önemli unsuru da sokak sanatçılarına ev sahipliği yapması. Birbirinden eğlenceli kostümlere sahip sokak sanatçılarına bozuk para verdiğiniz takdirde güzel ve yaratıcı fotoğraflar çekinebilirsiniz. Bunun yanı sıra birçok görsel, dans gibi şovlar da yapılıyor. Amsterdam gezilecek yerler arasında ilk sırada olması gereken bu meydanı çok seveceksiniz.

Meydanda en çok ilgi çeken yapı kraliyet sarayıdır. Bu saray şehrin 17.yy’daki gücünü temsil etmektedir. Ayrıca günümüzde çeşitli kraliyet törenlerine ev sahipliği yapmaktadır. Meydandaki dikkat çeken yapılardan biride yeni kilise olarak bilinen Nieuwe Kerk adlı yapıdır. Bu yapı 1814 yılından beridir kraliyetin çeşitli etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Meydanın orta kısmında bulunan Ulusal Anıt, dikilitaşa sahip bir anıttır ve 22 metre uzunluğundadır. Bu anıt ikinci dünya savaşında yaşamını yitiren Hollandalılar için yaptırılmıştır. Ayrıca meydanda dünyanın en güzel ve en ünlü balmumu müzelerinden biri olan Madame Tassauds müzesi, şehrin en hareketli caddelerinden biri olan ve alışveriş merkezi olarak nitelendirilen Damrak caddesi, De Bijenkroft, Kalverstraat caddeleri yer almaktadır. Bunların dışında şehrin en gösterişli ve en ünlü oteli olan NH Grand Hotel Krasnapolsky yer almaktadır. Bu otel aynı zamanda ülkenin en büyük 5 yıldızlı oteli olma özelliğini taşımaktadır. Otelde bulunan restoran, şehrin en güzel yemeklerinin yapıldığı lüks bir restorandır.

Dam Meydanı Sokak Sanatçıları ve Şovları

App_indir_banner_mobil

Dam Meydanı Tavsiyeleri

Amsterdam’a ayak bastığınızda ilk gitmeniz yer bu meydandır. Meydanın hemen her köşesinde yer alan hediyelik eşya dükkânlarına mutlaka uğramalı ve bir şeyler almalısınız. Ayrıca şehrin en güzel yemeklerinin yapıldığı restoranlar yine bu meydanda yer almaktadır. Meydanda bulunan dans gösterilerini izleyip keyifli anlar yaşayabilir, ilginç kostümlü sokak sanatçılarıyla fotoğraf çekinebilirsiniz.

Dam Meydanına Nasıl Gidilir?

Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için Conexxion isimli servis otobüslerini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda trenle de şehir merkezine ulaşmak mümkün. Merkeze tenle ulaştıktan sonra Central Station’dan yaklaşık 5 dakikalık bir yürüyüşle meydana varabilirsiniz. Amsterdam yürüyerek kolaylıkla dolaşılabilecek bir şehir olduğundan tramvay, metro veya toplu taşıma araçlarına binmeden istediğiniz yere yürüyerek veya bisiklet kiralayarak kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Amsterdam Gezi Rehberi yazımızda şehirle ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz!

ucakbileti_sorgula (1)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here