Ana sayfa Şehirler Avrupa Debod Tapınağı, Madrid

Debod Tapınağı, Madrid

399
0
PAYLAŞ
debod-tapinagi

Dördüncü yüzyıla tarihlenen Debod Tapınağı, sadece İspanya’nın değil, dünyanın en önemli değerleri arasında yer alıyor. Çok eski yıllara tarihlenmesi ile birlikte dünya genelinde büyük bir ilginin gösterilmeye başlandığı Debod Tapınağı, bu bakımdan Madrid‘de turistik anlamda oldukça popülerdir. Debod Tapınağı’nın en ilginç noktalarından birisi ise bu tapınağın Mısır döneminde yapıldıktan sonra İspanya’ya armağan edilmesi ve buraya taşınmasıdır. Bu bakımdan başlangıçta Aswan Barajı civarında yer alan eser, su altına kaldıktan sonra İspanya’ya getirilerek, günümüzdeki bölgeye konumlandırılmıştır. Fakat zaman içerisinde yaşanan tahribatlar ile birlikte yeniden bir onarım gerektiği için 1968 yılında yapılan yeniden inşa ile birlikte tapınak baştan aşağıya değiştirilmiştir. Hala eski ihtişamı ile ziyaretçilerini karşılar.

Debod Tapınağı’nın özellikle üzerinde yer alan kabartmalar ve hikayeler dikkat çekmektedir. Genelde tapınak ve yaşam sembolü olarak kabul edilen Men bu figürlerde betimlenmektedir.  Ayrıca Debod Tapınağı’nın yanında yer alan bahçeler de dinlenme yeri olarak turistler tarafından kullanılmaktadır.

Debod Tapınağı’na Nasıl Gidilir?

Temple of Debod orijinal adı ile Debod Tapınağı için kişiler Calle Ferraz, 1, 28008 Madrid adres bilgilerini kullanmalıdır. İspanya’da gelişmiş olan metro ağı ile birlikte metroyla da tapınağa gidilebilir. Bunun için ise bulunduğunuz bölgeden Plaza de Espana ya da Ventura Rodriguez duraklarından birisine gitmeniz gerekecektir. İstasyon çıkışında ise belirtilen adres doğrultusunda kolay kısa bir yürüyüş mesafesi ile Debod Tapınağı’na ulaşabilirsiniz. Bölgeye otobüsle de ulaşım sağlanabilir. Otobüs ile ulaşım için ise kişilerin 34 numaralı hatta binmesi ve Ferraz Luisa durağında inerek yürümesi gerekecektir.

App_indir_banner_mobil

Ziyaret Bilgileri

Ziyaret için önceden planlama yapmanız daha iyi olacaktır. Çünkü Debod Tapınağı sürekli ziyarete açık olan bir mekan değil. Salı ve Cuma günleri arasında 09.45’te başlayan ziyaret 13.30’da sonlanmakta ve ardından 16.15 ile 18.00 arasında ikinci bir ziyaret saati başlatılmaktadır. Cumartesi ve Pazar günleri ise ikinci ziyaret dönemi başlatılmadığı için ziyaretler 13.45’te sona ermektedir. Debod Tapınağı’nı ziyaret etmek isteyen kişiler bu bakımdan belirtilen detaylara dikkat etmelidir.

Giriş Ücreti

ucakbileti_sorgula (1)

Giriş sırasında herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Madrid’de görülmesi gereken yerler yazımızda şehri keşfetmeye devam edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here