Ana sayfa Portekiz Porto Dom Luis Köprüsü, Porto

Dom Luis Köprüsü, Porto

657
0
PAYLAŞ
dom luis köprüsü

Sadece alt tarafı trafiğe açık olan Dom Luis Köprüsünin üst tarafı ise yalnızca tramvay için kullanılmaktadır. Köprünün diğer tarafına geçtiğiniz takdirde başka bir şehre geçiş yapmış olacaksınız. Bu şehrin adı da Gaia şehridir. Şarap fabrikaları ile ünlenmiş bir şehirdir ve demir yapısı ile Porto’nun sembolü haline gelen Dom Luis Köprüsünün üzerinden bakıldığında muhteşem bir manzaraya sahiptir. Tekneler, renkli binalar ve sandallar ile mükemmel bir uyum içinde olan köprü gerçekten büyüleyici görünüyor. 1889 yılında tamamlanan köprünün toplam uzunluğu 172 metredir. Ayrıca 44 metre genişliğe sahip olan bu eşsiz köprüye merdivenleri kullanarak çıktığınız takdirde, ara sokakların profesyonel resimlerini çekmek için çok malzeme olduğunu keşfedeceksiniz.

Keyifli bir sokak macerasından sonra köprünün üzerine çıkmış olursunuz. Dom Luis Köprüsünün üzerinde eşsiz Porto manzarasını izleyebilir daha sonrada Gaia şehrine kolayca geçiş yapabilirsiniz. 31 Ekim 1886 yılında açılan köprüdeki en uzun açıklık 172 metredir. Köprünün mimarlığını Leopold Valentin üstlenmiştir. Her yıl yüz binlerce turistin uğrak yeri olan köprünün ışıklandırma sistemi de göz dolduracak cinsten. Köprünün akşamları sunduğu eşsiz manzara sayesinde şehrin tamamına farklı bir hava katılmış oluyor. 1995 yılında güçlendirme çalışmaları ve ışıklandırma çalışmaları yapılmıştır. Asma tip köprülere oranla daha sağlam olan köprü, güçlendirme çalışmalarından sonra daha dayanıklı bir hale gelmiştir.

Öneriler

Köprünün üzerine çıkarken kesinlikle resim çekmeyi unutmayın. Özellikle merdivenleri tırmanırken görecekleriniz sizi çok şaşırtacaktır. Şehrin en renkli sokakları bu yol üzerinde bulunuyor ve gerçekten görülmeye değer. Sizlere tavsiyemiz, eğer şehir merkezinde iseniz yürüyerek gitmeniz daha faydalı olacaktır. Bu sayede şehrin diğer güzel yerlerini de uğraşmadan görebileceksiniz. Ribeira bölgesinden yürüyerek köprüye çıkmak keyiflidir fakat köprünün üzerinden geçen tramvayla da köprüye ulaşabilirsiniz. Köprünün üzerinden muhteşem Porto manzarasını görmelisiniz. Ardından karşıya geçip aşağı indiğinizde meşhur Porto sandallarıyla manzarayı gözlemleyebilirsiniz. Şehrin silueti haline gelen bu köprüyü kesinlikle Porto Gezilecek Yerler listenize ekleyin.

App_indir_banner_mobil

Dom Luis Köprüsüne Nasıl Gidilir?

Porto şehir merkezinden köprüye ulaşmak için sarı halk otobüslerini kullanabilirsiniz. Ya da dilerseniz 4 numaralı Metro istasyonundan direkt ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehrin 1. Bölgesinden 6. Bölgesine geçişi Metro ile yapmanız gerekir. Bunun dışında şehrin diğer güzelliklerini görmek için otobüs veya minibüsleri kullanarak ta köprüye ulaşım sağlayabilirsiniz. Genel olarak halk otobüslerinin kullanıldığı şehirde, dilerseniz taksi kiralayarak da ulaşım sorununuzu halledebilirsiniz.

Açık adres; Ponte Luís I, Porto – Portekiz

ucakbileti_sorgula (1)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here