Ana sayfa Portekiz Porto Douro Nehri, Porto

Douro Nehri, Porto

522
0
PAYLAŞ
porto tatil
Porto

Douro nehri ispanyadan başlayarak Atlantik okyanusuna dökülür. İber yarımadasının en önemli nehirlerinden biridir. Çok eski zamanlardan beri bölgenin sert topraklarının yumuşatılması ve şehrin en ünlü şaraplarının yetiştirilmesi için kullanılan arazilerin tamamı bu nehrin suları ile sulanmıştır. Kuzey İspanya ve Portekiz’in aracı olmasıyla, 557 mil uzunluğu, üzüm bağlarını sulaması, düz çizgili sarp vadiler üzerinden mendereslere ulaşması, bağcılık bölgesine katkıları ve doğal güzellikleri sayesinde UNESCO Dünya Mirasları Listesine girmiştir. Tüm şarap imalathanelerine orantılı olarak suyundan kullanma hakkı tanınmıştır. Nehir kış aylarında akıntıya neden olduğu için beraberinde birçok deniz taşını sürükleyerek ufak göletler oluşturur.

Porto‘da bu nehir, önemli bir turistik manzara ve bölge haline gelmiştir.

Turistlerin nehri ziyaret etmelerinin en büyük nedenlerinden biri, insanlara uğur getirdiği düşünülmesidir. Ayrıca şarap imalatındaki katkılarının dışında, nehir boyunca yapılan yürüyüş yolları, balık meraklılarının av serüveni, bisiklet yolları ve spor yolları ile her sene yüzbinlerce kişi tarafından ziyaret edilen bir eğlence yeridir. Nehrin limanlarında milyon dolarlık yatırımlara sebep olan şarap imalathaneleri sayesinde, özellikle nehrin kıyı bölgeleri çok fazla gelişmiş ve ciddi yatırımlara mekân olmuştur. Hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağı olan bu nehir 98.400 km²’lük bir havza alanına sahiptir. Devasa bir uzunluğa sahip olan köprünün uzunluğu toplamda 897 km olarak ölçülmüştür. Suyun kaynağı Picos de Urbion’dur ve ağzı da Atlas okyanusudur. Kıyısı bulunan başlıca şehirler Porto, Vila Nova de Gala ve Peso da Regua’dır. Nehir üzerinde bulunan köprüler Dom Luis I Bridge,  Arrabida Köprüsü ve Maria Pia Bridge köprüleridir.  Hem köprüleriyle hem kıyılarıyla hem de kristal rengi sularıyla, geçmişten beri tüm insanların ilgi odağı olmuştur.

Tavsiyeler

App_indir_banner_mobil

Nehirde gezinti yapmak istiyorsanız, bu işi yapan çok kaliteli tur firmaları bulunuyor. Ayrıca nehir kışında sürekli çeşitli su araçları ile size su sporu yapma imkânı sunuluyor. Ancak fiyatlar çok yüksek olduğundan, grup halinde turlara katılmanız daha hesaplı olacaktır. Dom Luis köprüsünden geçip nehrin iki tarafında da yürüyüş yapmanızı tavsiye ediyorum.

Douro Nehri Nerededir? Ulaşım Bilgileri

Nehre ulaşım sağlamanız için Porto kentinde onlarca alternatif seçenek bulunuyor. Bunlardan en hızlı ve hesaplı olanları sırasıyla Metro, Otobüs, Taksi, Bisiklet ve kiralık taksilerdir. Köprüye varmak için Portoda bulunan A, B, C, D, E ve F olarak bilinen 6 Metro hattından herhangi birini kullanabilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

Açık adres; Rio Douro / 4050-297 Porto / Portekiz

Porto gezilecek yerler yazımızda şehirde görülmesi gereken tüm yerleri keşfedebilirsiniz. Ayrıca Porto Otel Önerileri yazımızla nerede konaklayacağınız hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here