Ana sayfa Ortadoğu Birleşik Arap Emirlikleri Dubai Gezilecek Yerler (15 Harika Yer)

Dubai Gezilecek Yerler (15 Harika Yer)

2935
1
PAYLAŞ
burj-al-arab
Burj Al-Arab

Dubai, Birleşmiş Arap Emirlikleri’nin sıcak tatil noktası.  Alışveriş merkezleri, çöl safarileri, plajlar ve aile eğlenceleri için insanların akın ettiği bir destinasyon haline geldi. Dubai, Burj Khalifa (dünyanın en uzun binası), akvaryumlar, kayak pistleri ve alışveriş merkezleri gibi gezi yerleri ile ünlüdür. Bunların yanı sıra Dubai gezilecek yerler arasında görmeye değer birçok yer & yapıt bulunur. Bastakia bölgesinin etrafında dolaşırken Eski Dubai’yi keşfedeceksiniz, daha sonra Dubai Körfezini seyredeceksiniz ve kısa sürede bu şehrin gösterişli kaplamalarından daha fazla şeye sahip olduğunu fark edeceksiniz.

Dubai Gezilecek Yerler (En Popüler 15 Yer)

1- Burj Khalifa

Dubai’nin simgesi olan Burj Khalifa dünyanın en uzun binasıdır. (829.8m) Çoğu ziyaretçinin 124. kattaki gözlem terasına yaptığı gezi, şehirde iken yapmanız gereken ilk şey olabilir. Şehir manzaralı bu kuş bakışı perspektiften görecekleriniz inanılmaz derecede güzel ve şaşırtıcı. Burj Khalifa’nın yapımı 2010’da tamamlandı. Yüksek hızlı bir asansör sizi gökyüzündeki 360 derecelik manzara için gözlem terasına götürmeden önce çoklu ortam sunumu yayınlıyor. Bir tarafta çöl, diğer tarafta okyanus. Özellikle gece ziyaretleri Dubai’nin ünlü şehir ışıkları panoramalarından dolayı fotoğrafçılar için popüler oluyor. Dubai gezilecek yerler listemizin ilk sırasında olması kaçınılmazdı.

2- Dubai Müzesi

Dubai Müzesi, Dubai Körfezi’ni savunmak için 1787 yılında inşa edilen Al-Fahidi Kalesi’nde yer alır. Kale duvarları, geleneksel mercan bloklarından yapılmış ve kireç ile birlikte düzenlenmiştir. Üst katta bulunan ahşap direkler “el yapımı” olarak bilinir. 1971’de restore edilen müze günümüzde şehrin önde gelen turistik yerlerinden biri. Girişte Emirates ve Dubai’nin eski haritalarından oluşan büyüleyici bir sergi bulunuyor. Avluda birçok geleneksel tekneye ev sahipliği yapılıyor. Ayrıca rüzgar kulesi ile palmiye yapraklı bir ev var. Sağdaki salonda silahlar, soldaki salonda müzik aletleri sergileniyor.

App_indir_banner_mobil

3- Bastakiya (Eski Şehir Meydanı)

Bastakiya Bölgesi 19. yüzyılın sonlarında ağırlıklı olarak inci ve tekstil ticareti yapan varlıklı Faslı tüccarların evi olarak inşa edildi. Tarihsel bir yaşam alanı olan Bastakiya mimari açıdan oldukça zengin yapıtlar içerir. Farklı Arap mimarisi ile kaplı dar şeritler, Dubai tarihinin geçmişini çağrıştırıyor. İlçenin içinde görebileceğiniz önemli yerler başlıca; geleneksel Arap seramikleri ve mobilyaları, XVA Galerisi, çağdaş bir sanat koleksiyonuna sahip Majlis Galerisi. Dubai gezilecek yerler arasında mutlaka olması gereken bu yer size şehrin diğer yüzünü gösterecek.

4- Dubai Körfezi

Dubai Körfezi kenti kuzeyde Deira ve güneyde Bur Dubai olmak üzere şehri ikiye ayırır. Körfez, kentin büyümesinde etkili bir unsur olmuştur. İlk olarak yerleşimcileri buraya balık tutmak ve dalış yapmak için çekmiştir.

Dhow Wharfage, Al-Maktoum Köprüsü’nün kuzeyindedir. Körfezin dört bir yanındaki küçük tüccarlar tarafından halen kullanılmaktadır. Burayı ziyaret edebilir, yüklerin yüklenmesini izleyebilirsiniz. İşçiler ara sıra ziyaretçileri denizcilerin geleneksel yaşamı hakkında fikir edinebileceğiniz bir tur için gemilere davet ederler. Dubai’nin ekonomisinin bu küçük kalıntısı gezinti için hâlâ önemli ve büyüleyici bir yer. Körfez boyunca seyahat etmek için tekne turlarına katılabilir veya küçük ahşap teknelerden kiralayabilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

5- Şeyh Saeed Al Maktoum’un Evi

Şeyh Saeed Al Maktoum, 1921-1958 yılları arasında Dubai hükümdarıydı. Şeyh Saeed’in burada konakladığı ev, Arap mimarisinin güzel bir örneği olduğu için bir müze olarak yeniden inşa edildi. Orijinal ev Şeyh Said’in babası tarafından 1896’da inşa edildi. Orijinal ev yıkılmış ancak mevcut ev orijinal modele uygun olarak gerçek yerinin yanında yeniden inşa edilmiştir. Otuz odalı, üstü rüzgar kulesi ayrıntılarına sahip ev deniz kenarında bulunuyor.

İçinde 1948-1953 yılları arasında Dubai’nin birçok eski harika fotoğrafını içeren Dubai Tarihsel Fotoğraf ve Belgeler Müzesi sergileri var. Müzenin deniz kanadında balık tutma, inci çıkarma dalışı ve tekne çekme fotoğrafları bulunuyor. Binanın her yerinde Emirates’in gelişimini gösteren birçok harf, harita, paralar ve pullar sergileniyor.

6- Jumeirah Camii

Jumeirah Camisi, birçok kişi tarafından Dubai camilerinin en güzeli olarak görülüyor.  Al-Azhar Camii’nin sekiz katı büyüklüğünde bir kopyası olan Jumeirah Camii, İslam mimarisinin güzel bir örneğidir. Taş yapı ayrıntıları gösteren iki minare ile inşa edilmiştir. Projektör ışıklarıyla aydınlatılan camii akşamları daha güzel bir görüntüye bürünür. Şeyh Mohammed Bin Rashid Kültür Merkezi, Müslüman inancının daha iyi anlaşılmasını teşvik etmek için tasarlanan camiye rehberli turlar organize etmektedir. Turlar, Cuma günleri hariç günde saat 10:00’da başlar.

7- Deira Çarşısı

Deira, Dubai Körfezi’nin kuzey kıyısında yer alır ve buradaki dolambaçlı sokaklar, Dubai’yi ziyarete gelen herkesin ilgisini çeker. Sahilde antik yelkenler, modern bankalar, oteller ve ofis binaları bulunurken arka planda yükleme ve boşaltma işlemleri gerçekleştiriliyor. Ziyaretçiler için Deira, günün her saatinde alışveriş yapılabilir geleneksel pazarlar anlamına gelir. Deira Gold Souq dünyadaki en büyük altın çarşıdır. Dubai’nin “Altın Şehir” adını almasındaki en önemli etkendir. Geleneksel tasarımdan modern tasarıma her çeşit takı bulunur. Üstelik kendi tasarımınızı özelleştirmek için birçok seçeneğiniz de bulunuyor!

Deira Baharat Çarşısı, aklınıza gelen tüm baharatları, tütsüleri, kimyonları, kırmızı biberleri, safranları, sumakları ve kekikleri içerir.  Pazar, 1830’lu yıllarda kuruldu. Ahşap kemerler ve rüzgar kuleleri restore edildi.

8- Burj al-Arab

Burj Al-Arab, 321 m yüksekliğinde. Dubai sahil şeridindeki yapay adada bulunuyor ve dünyanın en uzun oteli ünvanına sahip. Burj Al-Arab’ın çığır açan bir ışık yelkenlisine benzer şekilde tasarlanmış olmasının yanı sıra geceleri koreografik renkli bir aydınlatma şovla aydınlatılması oldukça ilgi çekici. Dünyanın en pahalı otellerinden biridir. (En lüks süitlerden birinde 15.000 dolardan fazla ücret istenmektedir.)

Burada deneyimleyebileceğiniz en üst seviye, sualtı Al-Mahara restoranında akşam yemeğine gitmektir. Su altındaki yaşamın içerisinde akşam yemeği sunan bu otel ayrıca şehrin muhteşem panoramik manzarasına sahip bir bara sahip. 27. katta bulunan Skyview Bar da tercihleriniz arasında bulunabilir.

9- Jumeirah Beach

Bu sahil şeridi bembeyaz kumlarıyla mutluluk saçıyor. Dubai ziyaretçilerinin bir numaralı kumsal hedefi olan Jumeirah Beach, turistler için en popüler yerlerden biri. Plaj; şezlong, restoran ve jet ski gibi birçok olanağa sahip. Dubai gezilecek yerler listenizi tamamlarken kendinizi sulara bırakmak istemez misiniz?

otobusbileti_sorgula2

10- Dubai Mall

Dubai Alışveriş Merkezi, şehrin önde gelen turistik yerlerden biridir. Burj Khalifa’ya ve Dubai Akvaryumu’na giriş imkanı sağlar. Daha fazla eğlence seçeneği arıyorsanız; buz pateni pisti, oyun bölgesi ve sinema kompleksi de bulunmaktadır. Alışveriş ve yemek için çok fazla seçenek bulunur. Neredeyse daima canlı müzik ve moda şovları gibi özel etkinlikler vardır. Bunların en ünlüleri Ocak- Şubat aylarında yıllık Dubai Alışveriş Festivali ve Temmuz – Ağustos aylarında Dubai Yaz Sürprizleri Festivalinde gerçekleşir. Alışveriş merkezlerinin en önemlisi olan Dubai Mall, mutlaka Dubai gezilecek yerler listenizde olmalı.

11- Dubai Akvaryumu

Dubai’nin en gözde turistik mekanlarından biri olan Dubai Akvaryumu, Dubai Alışveriş Merkezinin zemin katında bulunuyor. Süper asma tankında 140 çeşit deniz canlısı barınıyor. Eğer Sualtı Hayvanat Bahçesine girerseniz, alışveriş merkezinde bulunan akvaryum tünellerinden ücretsiz geçme hakkına sahip olursunuz.

Deniz yaşamına daha yakından bakabileceğiniz çok sayıda etkinlik bulunuyor. Cam taban tekne turları oldukça popülerdir. Köpekbalığı dalış aktiviteleri de ilginizi çekebilir!

12- Heritage and Diving Village

Dubai’nin mimari, kültürel ve denizcilik mirası. Eskiden Dubai’nin tarihi ekonomik temellerinden biri olan inci dalışı yapmakla ilgili görüntülerle Heritage and Diving (Miras ve Dalış) Köyünde sergileniyor. Geleneksel ve kıyısal köy yaşamı, Pers evleri, geleneksel bir kahvehanesi ve dokumacıların tezgahlarda el sanatlarını icra ettikleri küçük hediye dükkanları da bulunuyor. Bu bölgede Ekim’den Nisan’a kadar yerel müzik ve danslar yapılır.

13- Bastakia Camii

Bastakia Camii, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki en büyük ya da en görkemli cami olmayabilir, ancak en fotojenik olanlardan biri diyebiliriz. Bu güzel küçük caminin beyaz cephesinde ince mimari işlemeleri bulunuyor.

14- Emirates Mall

Emirates Alışveriş Merkezi içinde muhteşem Ski Dubai tesisinin bulunduğu şehrin en ünlü alışveriş merkezlerinden biridir. Kapalı kayak pistinde  -4 derece sıcaklıkta sağlanır. Ayrıca bir sinema kompleksi ve bir aile eğlence merkezi var. Her türlü zevke uygun dünyadan mutfakların sunulduğu yemek seçenekleri gibi alışveriş olanakları da sınırsız.

15- Şeyh Zayed Yolu

Şeyh Zayed Caddesi, Dubai’nin modern şehir merkezi ticaret bölgesinin içinde bulunan ana iş bölgesidir. Bu geniş sekiz şeritli otoyol, uzunluğu boyunca yükselen cam, krom ve çelik tellerle çevrilmiştir. Courtyard Gallery (6A Street), Arap sanatçıların çağdaş sanatına odaklanan mükemmel bir koleksiyona sahiptir. Dubai Dünya Ticaret Kulesinin en üst katında, panoramik manzaralar sunan bir gözlem terası vardır.

Bonus: Çöl Safarisi ve Deve Turu

İlk gününüzü Dubai gezilecek yerler için ayırmanızı, ikinci gününüzün öğleden sonrasını ise safari  ve deve gezisi için ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Günbatımı barbeküsü ve bir oryantal dans şovu da dahil olmak üzere çöl safarisi için birçok tur firması hizmet vermektedir. Çöl Safarisi videoları, tur hakkında bilgiler ve fiyatlar için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Dubai’de Gezilecek Diğer Yerler

 • Majlis Ghorfat Um-Al Sheif
 • Sheikh Mohammed Bin Rashid Centre for Understanding
 • Miras Evi
 • Al-Ahmadiya Okulu
 • Dubai Körfezi Golf ve Yatch Kulübü
 • Deira Şehir Alışveriş Merkezi
 • Mushrif Park
 • Mamzar Park
 • Yeşil Sanat Galerisi
 • Bait Al-Wakeel
 • Büyük Camii
 • Palm Adaları
 • Deve Hipodromu

Dubai’de Şehir Turu İçin İdeal Konaklama Yerleri & Otel Önerileri

Dubai’nin en gözde turistik yerlerine kolaylıkla erişmek istiyorsanız, Dubai Downtown konaklamak için en ideal bölgedir. Bu canlı bölgede çok sayıda mağaza, restoran ve sanat galerisi bulunur. Güneş, kum ve deniz arıyorsanız, Jumeirah Beach Burj Khalifa’dan arabayla yaklaşık 15 dakika uzaklıkta olup turistler için popüler bir merkezdir. Şehri gezmek için kullanışlı ve merkezi konumdaki bazı önerdiğimiz oteller şunlardır:

Otellerin ismine tıklayarak Booking’ten rezervasyon yapabilirsiniz!

Lüks oteller: Lüks ile harikulade bir konuma sahip olan The Palace Downtown Dubai, Burj Khalifa, Dubai Alışveriş Merkezi ve Dubai Çarşısına yürüme mesafesinde yer almaktadır. Downtown Dubai’de de bulunan Armani Hotel de Burj sofistike zarafeti konuklarına sunmaktadır.

Orta sınıf oteller: Burj Khalifa ve Dubai Mall’a 10 dakikalık yürüme mesafesindeki Ramada Downtown Dubai, popüler bir orta sınıf seçenek. Modern arabesk tasarımlı Manzil Downtown Dubai de güzel bir butik otel.

Ucuz oteller: Eğer konaklama konusunda fazla para harcamak istemiyorsanız, popüler bir otel seçeneği Ibıs Mall of the Emirates, Emirates alışveriş merkezinin bitişiğinde bulunuyor.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here