Ana sayfa Seyahat İpuçları Dünyanın En Kötü 11 Havayolu Şirketi

Dünyanın En Kötü 11 Havayolu Şirketi

740
0
PAYLAŞ

Skytrax’ın yapmış olduğu araştırmaya göre dünyanın en kötü havayolu şirketleri belirlendi. Listede Türkiye’den de bir firma bulunuyor.   

11- EasyJet

logo

Birleşik Krallık merkezli Avrupa’nın ucuz hava yolları şirketlerinden biri olarak bilinen EasyJet uçak içi eğlence sistemlerinden ve gecikme halinde kriz yönetiminden düşük puan almış. Ucuz hava yolları şirketlerinden kimse lüks beklemese de, bu yolcuların hizmet kalitesini gözden çıkaracakları anlamına da gelmiyor. Ayrıca bilgi sağlama yönünden de çok düşük puan almışlar. EasyJet’e binecekseniz pek sağlıklı bilgi sağlanmasını beklemeyin.

App_indir_banner_mobil

10- Pakistan International Airlines

Eğer dakikliği önemseyen bir insansanız Pakistan Havayolları size göre değil. Diğer havayollarına göre düşük sayıda aylık uçuş yapmalarına rağmen zamanında inme oranları %37.53’te kalmış. Ayrıca Skytrax’e göre check-in servisleri, yabancı dil kullanımı, bagaj hizmetlerinde de düşük puan almışlar.

9- RyanAir

ucakbileti_sorgula (1)

ryanair

Dublin merkezli Ryan-Air’e düşük ücretli hava yolu demek yanlış olur, zira ultra-düşük ücretli hava yolu desek daha doğru. Masraflardan kısmak için buldukları yöntemlerin en başında hemen hemen her şeyi ücrete tabi tutmak geliyor. Kredi kartı kullanmak, bileti hava alanında bastırmak, küçük yaşta çocuğu kucakta seyahat ettirmek gibi. Daha fazla koltuk sığdırabilmek için uçak içindeki tuvalet sayısını düşürdükleri gibi, koltukları arkaya yatırmanız da mümkün değil. Buna karşılık Avrupa içi 5 Euro, 9.99, 20 Euro gibi komik denebilecek fiyatlarla bilet alabiliyorsunuz.

8- Çin Doğu Hava Yolları

Dakiklikten uzaklaşmak istemeyenlerin başka uzak durması gereken şirketlerden bir tanesi ise bu hava yolu. 2015 yılında zamanında inme oranları %53,58’de kalmış. Öte yandan, müşteri servisleri neredeyse yok.

7- Lion Air 

Endonezya merkezli bu şirketin sorunları gecikme probleminin daha ötesinde ve daha ciddi. Pilotlarının uyuşturucu kullandığı tespit edilen olaylar yaşanmış. Örneğin bir vakıada, uçağın pilotun inişinden yalnızca bir kaç saat sonra kanında metanfatamin bulunmuş.

6-Smart Wings 

Prague, Çekya merkezli bu hava yoluyla uçarsanız uçuşunuz bir hafta önceden iptal edilip, rezervasyonunuzu yenilemenize imkan tanınmayabilir. Skytrak’ta genel anlamada 2 puanda kalmış. Checkin, bilgi servisleri, kabin temizliği gibi pek çok konuda sorunlu görünüyor.

otobusbileti_sorgula2

5- Spirit Havayolları

employeeTravel_ad

Amerika içi faaliyet gösteren ve 2 yıldız alan tek havayolu. Aşırı ucu olmakla ünlü fakat bunun da bir bedeli var elbette. Pek çok konuda kötü hizmet veriyorlar.

4- Nepal Havayolları

Listenin tepesine doğru ilerledikçe durumlar kötüleşiyor… Nepal, Katmandu merkezli bu hava yolunun, 2013’te AB tarafından uçuşu yasaklanmış. Müşterileri hava yolunu pek güvenilir bulmuyor çünkü son anda uçuş iptal etme oranları çok yüksek. 2015’te zamanında inme oranları %34 iken, uçuş iptali oranları da neredeyse bu seviyede: %32

3- Pegasus Havayolları

pegasus-large-logo

Ve gelelim zurnanın zırt dediği yere. Pegasus Havayolları, Türkiye’nin 2. en büyük hava yolu da bu listede. Skytrax tarafından hiçbir kategoride 3 puanın üzerinde değerlendirlmemiş. En kötü oldukları konular ise, müşteri desteği, rötar ve iptallerin yönetimi konuları, uçak içi eğlence ve çalışanların yabancı dil becerilerinde 2’den aşağı puan almış.

2- Bulgaria Air

Sofya merkezli bu hava yolu 2002’de kurulmuş. Kendilerinin güvenlik konusunda sıkıntıları var. Amerikan hava sahasında doküman eksikliğinden ötürü yaptırımlara maruz kalmışlıkları var.

1- Koryo Havayolları

Air_Koryo_Jet_at_Pyongyang

Skytrax puanlamasına göre Kuzey Kore devlet sermayeli şirketi Koryo Havayolları genel puanlamada sadece 1 alarak sınıfta kalmış. 2002 yılında AB’de uçuşu yasaklanırken güvenlik eksiklerinden ötürü, 2010’da sadece tek bir tip uçaklarının uçmasına izin verildi. Diğer uçak tipleri ise hala yasaklı.

*Skytrax: Havayolları endüstrisini takip eden ve her sene kalite ve puanlama değerlendirmesi yapan site.

Kaynak: EscapeHere

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here