Ana sayfa Seyahat İpuçları En Yararlı 10 Seyahat Uygulaması

En Yararlı 10 Seyahat Uygulaması

193
1
PAYLAŞ
seyahat uygulaması

Seyahate çıkarken akıllı telefonunuzda yer alacak bu uygulamalar bazen hayat kurtarıcı olabilir. Yurtdışında kritik ihtiyaçlarınıza karşılık verebilecek, tamamen gezginler için üretilmiş bu yararlı uygulamaları sizlerle paylaşma gereği duydum. Google Play Store veya App Store üzerinden indirebileceğiniz bu uygulamalar işinize çok yarayacak. Kaybolduğum zaman offline map, evsiz kaldığımda booking…

İşte seyahat öncesinde ve sırasında kullanılmasını önerdiğimiz, kesinlikle faydasını göreceğiniz en popüler uygulamalar:

1- Booking

Dünyanın en büyük otel uygulamasını bilmeyen gezgin yoktur. Akıllı telefonunuza Booking uygulamasını indirerek seyahatiniz sırasında kalacağınız yerde hemen rezervasyon yapabilirsiniz. Booking’in en güzel yanı fiyata göre sıralama seçeneğiyle bütçeye uygun konaklama imkanı bulunmasıdır. Ayrıca kullanıcıların puanlama ve yorumlarına göre kalacağınız yeri de seçebilirsiniz. Haritadaki konumunuza göre ve konaklayacağınız yerin konumu da burada kilit rol oynamaktadır. Gezginler için konaklamada bütçe tasarrufunun oldukça önemli olduğunu kendimden biliyorum, bu yüzden Booking’i telefondan eksik etmemekte fayda var.

App_indir_banner_mobil

2- Google Maps & CityMaps2Go

Bu maddede double yapmak istedim. Malum hattımızı bazen yurtdışına açtırmak çok masraflı olabiliyor. Bu durumda bizim kurtarıcı uygulamamız CityMaps2Go. Offline çalışan bu uygulama sayesinde haritayı istediğiniz yerde kullanabiliyor, haritada bulunan cafeler, oteller, restoranlar, önemli turistik noktalar ve diğer akla gelebilecek tüm işe yarar yerleri keşfedebiliyorsunuz. Hatta puanlama sistemine göre sıralama seçeneği de var!

Google Maps ise bildiğiniz üzere dünyanın en büyük harita hizmeti. Güncel olması, hızlılığı ve canlılığı yurtdışında çok ihtiyacınıza yarayabilir tabi internetiniz varsa.

ucakbileti_sorgula (1)

3- CouchSurfing

Couchsurfing, seyahatiniz sırasında bulunduğunuz şehirde yaşayan yerlilerle tanışmanızı ve onlara misafir olmanızı sağlayan bir uygulama. Bu uygulama sayesinde birbirinden tatlı insanlarla tanışabilir, onların evinde hiçbir ücret ödemeden konaklayabilirsiniz. Couchsurfing’te seyahat tarihinize ve şehre göre arama yaptıktan sonra evine misafir almak isteyen kişilerin listesi çıkıyor. Bu kişilerin bir profili ve referans listesi var. Daha önce o kişide kalmış kişilerin yorumlarına göre kendisine güven düzeyinizi belirleyip, profil bilgilerine göre anlaşıp-anlaşamayacağınızı belirledikten sonra teklif veya mesaj gönderebiliyorsunuz. Onlarda konaklamak zorunda değilsiniz, tanışıp şehir konusunda çok önemli bilgiler de elde edebilirsiniz.

Couchsurfing uygulaması hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa bu yazımı okumanızı tavsiye ederim.

4- Airbnb

“Ben hostellerde kalamam abi, ben rahat adamım. Evsiz asla.” diyenler için üretilen uygulama: Airbnb. Airbnb sayesinde evini dönemlik kiralayan ev sahipleriyle birebir iletişim kurabiliyorsunuz. Seyahat tarihinize göre arama yaptıktan sonra çıkan müsait evleri hemen kiralama olanağınız var. Ayrıca Airbnb güven konusuna oldukça önem veriyor. Eğer para, konaklayacağınız yer veya ev sahibi konusunda bir problem yaşarsanız Airbnb her zaman sizin yanınızda olacaktır.

5- Skyscanner

“Hazır Avrupa’nın göbeğine gelmişim, bir de şu yan komşu şehre uğrayayım.” dediğiniz an telefonunuzda açabileceğiniz bir uygulama: Skyscanner. Bu sayede tüm havayolu firmalarının bilet fiyatlarını görüntüleyebilir, en ucuzunu seçebilirsiniz. Günümüzde en yaygın ve kullanışlı uçak bileti arama motoru olan Skyscanner ile çok uygun fiyatlara uçak bileti bulabilirsiniz.

6- TripAdvisor

otobusbileti_sorgula2

Milyonlarca ziyaretçisi ve üyesi olan otoriter seyahat uygulaması TripAdvisor sayesinde restoran, cafe, otel ve diğer önemli noktalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. TripAdvisor sayesinde gideceğiniz yere daha önce gitmiş kişilerin yorumlarına ulaşabilirsiniz. Örneğin bir restorana gitmeden önce orada hangi yemeğin meşhur olduğunu, personellerin davranışlarını, ulaşım bilgilerini ve daha fazlasını bir tıkla öğrenmek mümkün.

7- XE Currency

Gittiğiniz ülkedeki para birimi bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. Alışmak bir süre alacağından imdadınıza XE Currency yetişecek. Tüm para birimlerini günlük döviz kuruna çeviren bu uygulama sayesinde artık kafanızda işlemler yaparak vakit kaybetmenize gerek yok.

8- Wi-Fi Finder

Benim gibi yurtdışına çıktığında hattını açtırmayanlar, deli gibi wireless arayanlar… Bu uygulama tam bizim için üretilmiş. Bulunduğunuz bölgedeki Wi-Fi ağlarını gösteren bu uygulama sayesinde yorumlara da erişip, şifreleri öğrenebiliyorsunuz.

9- Zomat

“Ben bu şehre geldim ama buranın hangi yemeği meşhur? Meşhur yemeği nerde yemeliyim? Yersem hesap ne kadar gelir?” gibi uzayan soru cümlelerin cevabını tek bir uygulamada bulmanız mümkün: Zomato. Zomato’da yer alan restoranların menüleri, çalışma saatleri, yorumları ve daha fazlası bir tık uzağınızda.

10- Google Translate & Tureng Sözlük

İngilizce veya diğer yabancı dillerde yaşadığınız problemlere çözüm iki uygulama. Anlamını bilmediğiniz kelime veya cümleyi yazdığınızda direk karşılığını bulabiliyorsunuz. Hatta ses özelliğiyle karşı tarafın söylediklerini uygulamaya dinletirseniz, Türkçe karşılığını anlık telefonunuzda görebilirsiniz. Bu iki uygulama da dil konusunda sizin en önemli silahınız olacak.

1 YORUM

  1. Seyahat uygulamaları kesinlikle hayat kurtarıyor. Hayat kurtarıcı olarak verilen 10 uygulama da farklı özelliklere sahip. Bu yüzden hepsini indirmenizi öneririm. Özellikle wifi bulucu çok işinize yarayacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here