Ana sayfa Türkiye Eskişehir Eskişehir Hamamları

Eskişehir Hamamları

2837
0
PAYLAŞ
eskisehir hamamlari

Hamamlarıyla ünlü Eskişehir, ülkemizin en güzel hamamlarına ev sahipliği yapıyor. Bu hamamlardan en ünlüleri Alçık Hamamı, Işık Hamamı ve Erler Hamamıdır. Bunların dışında Han ilçesinde yer alan Han Hamamı, Mahmudiye ilçesindeki Mahmudiye Hamamı, Mihallıççık İlçesindeki Belediye Hamamı, Seyitgazi ilçesinde bulunan Selçuk Hamamı, Arslan bey köyü Sücattin Hamamı ve Bardakçı Köyü Hamamları bulunuyor. Ayrıca Sivrihisar ilçesinde yer alan Gavur Hamamı, Seyidiler Hamamı, Kumacık hamamı, Yeni Çifte Hamam ve Hamam Karahisar Köyü Çardak Hamamları da Eskişehir’in diğer ünlü hamamlarındandır. Eskişehir hamamları mutlaka Eskişehir gezilecek yerler arasında olmalıdır.

Alçık Hamamı

Eskişehir‘in en popüler hamamı Alçık hamamıdır. Şehirde yaygın olarak kullanılan bu hamam günün neredeyse 24 saati hizmete açıktır. Yapımı hakkında kitabelere dayalı bir bilgi bulunmuyor ancak resmi kayıtlara göre 18.yy’dan kalma olduğu görülüyor. 1971 yılında ufak bir restorasyon gören hamam bugünkü halini almıştır. Yapıda ihtişamlı bir kubbe, üç ayrı eyvan ve tek köşeli hücreler yer almaktadır. Hamamın girişi batı cephesinden açılan dikdörtgen kapıdan yapılmaktadır. Yapıda bulunan 14 basamaklı merdivenlerden 2. Kata çıkmak mümkün! Soyunma bölümünden hamam bölümüne kadar her tarafı eşsiz mermerler ile kaplıdır. Dönemim en güzel süslemeleri bu hamamda kullanılmıştır. Eskişehir hamamları arasında ilk ziyaret edilmesi gereken hamamdır.

Erler Hamamı

Diğer ünlü hamamlardan biri de Erler Hamamıdır. Bu hamamında kitabesi bulunmadığından resmi kayıtlara 15.yy’dan kalma olduğu şeklinde geçmiştir. Günümüze kadar çeşitli onarımlar gören hamamda soyunma bölümü betonarme olarak inşa edilmiştir. Bu hamamın tüm çevresi çeşitli dükkânlarla çevrelenmiştir. Bu nedenle dış cephesi hiçbir şekilde görülmemektedir. Giriş yapının güney cephesinde yer alan dikdörtgen kapıdan sağlanmaktadır.

App_indir_banner_mobil

Işık Hamamı

Eskişehir hamamları arasında ilk üçte son olarak Işık hamamı bulunuyor. Hamamın yapılış tarihi bilinmemekle beraber 20.yy’lın ortalarında hizmete açılmıştır. Şehrin en çok kullanılan hamamlarından biri olan ışık hamamı oldukça tarihi bir yapıya sahiptir ancak yeteri kadar bakım yapılmamıştır. Belediye tarafından yapılan ufak restorasyonlarla bugünkü halini alan hamam oldukça büyük ve geniş kapasiteli bir yapıya sahiptir.

Tavsiyeler

Hamamların hepsi ücretlidir ve ortalama ücretler giriş 6 TL ve kese 5 TL şeklindedir. Bazı hamamlarda yatakta bulunuyor ve ücreti 6-7 TL civarındadır. Ayrıca hamamlarda satılan sabunlarda 50 krş. Civarındadır. Hamamların giriş saatleri sabah 06;00 ile akşam 20;00 arasında değişiyor. Ancak bazı hamamlar sabaha kadar açık olduklarından 7-24 dilediğiniz zaman gidebilirsiniz.

Eskişehir Hamamlarına Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinde yer alan tüm hamamlara tramvay veya belediyenin toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşabilirsiniz. Bunun dışında ilçelerde bulunan hamamlara gitmek için ilçeler arası minibüs terminalini kullanabilirsiniz. İlçelerde bulunan hamamların geneli merkezde olduğu için yürüyerek ulaşım sağlanabiliyor.

ucakbileti_sorgula (1)

Işık Hamamı açık adres; Hamamyolu Cad. /  Deliklitaş / 26090 Odunpazarı / Eskişehir

Erler Hamamı açık adres; Çarşı Mah. / Karagül Sok / No:8 / 26010 Odunpazarı / Eskişehir

Alçık Hamamı açık adres; Çarşı Camii Mah. / Değirmen Sok. / No;11 / Eskişehir

Eskişehir’de ne yenir? yazımız da ilginizi çekebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here