Ana sayfa Türkiye Eskişehir Eskişehir Senfoni Orkestrası Konserleri

Eskişehir Senfoni Orkestrası Konserleri

486
0
PAYLAŞ
eskisehir senfoni orkestrasi

Senfoni Orkestrası Konserleri, düzenli olarak Eskişehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayında yapılmaktadır. Bu orkestra büyükşehir belediyesinin bünyesinde yer almaktadır ve ülkemizin ilk belediye senfoni orkestrası olma özelliği taşımaktadır. Orkestra ilk konseyini Ocak 2002 yılında vermiştir. Konserin verildiği kültür ve sanat sarayının kapasitesi 492 kişidir. Ayrıca senfoni orkestrasının etkinliklerinin yanı sıra çeşitli devlet opera ve bale etkinlikleri de yine bu yapıda gerçekleştirilmektedir. Yapı ilk olarak 3 Ekim 2004 yılında hizmete açılmıştır.

Yapıda toplamda iki bölüm bulunuyor. Bunlardan biri çeşitli oyunlara sahne olan ünlü bir tiyatro salonu bulunmaktadır. Diğeri ise senfoni orkestrasının konser salonu olarak kullandığı bölümdür. Her iki salonun tam ortasında da farklı amaçlarla kullanılan çeşitli bölümler yer alıyor. Bu bölümler çeşitli seminerlerde kullanılan toplantı salonu, sergi ve kokteyller için geniş kapsamlı bir salondur. Konserlerde genellikle klasik müzik çalınmaktadır. Arada ünlü sanatçılarında katıldığı bu konserlerde genellikle ünlü sanatçıların parçaları seslendirilmektedir. Konserler 2005 yılından sonra çok fazla ilgi görmeye başlamıştır. Eskişehir’de düzenlenen konserlerde bazı zamanlar İzmir senfoni konserlerinin yarısı kadar konuğa ulaşmayı başarmıştır. Özellikle bakır nefesli gurubu en çok ilgi gören guruplardan biridir. Cihat Aşkına Eskişehir’i benimseten bu güzide orkestra, Yılmaz Büyükerşen’in çabalarıyla kurulmuştur. Ayrıca orkestra Leonard Bernstein’in bilinen en iyi öğrencilerinden Patrick Souillot’u iki defa konut etmiştir. Türkiye’nin ve Eskişehir’in gururu olan bu orkestra geniş bir hayran kitlesine sahiptir. Ayrıca yurt içinden ve yurt dışından onlarca konuk sanatçıya yer vermiştir.

Tavsiyeler

Belediyenin kâr amacı gütmeyen organizasyon yapısı nedeniyle biletler inanılmaz derecede ucuzdur. Cumartesi ve Cuma günleri olmak üzere haftada iki defa konser verilmektedir. Ayrıca aşırı bir kalabalık olmadığından kolayca bilet bulabiliyorsunuz. Eğer sakin bir ortam yakalamak istiyorsanız Cumartesi günlerini tercih edebilirsiniz. Gişe çalışma saatleri Pazartesi hariç 12;30 ile 20;00 arasındadır.

App_indir_banner_mobil

Güzel bir deneyim yaşamak için mutlaka Eskişehir Gezilecek Yerler listenize burayı ekleyip, konserlere katılmanızı tavsiye ediyorum.

Senfoni Orkestrası Konserlerine Nasıl Gidilir?

Şehrin her noktasından tramvay kullanarak konser alanına gidebilirsiniz. Ayrıca belediyeye ait toplu taşıma araçları da sizi kısa sürede konser alanına götürecektir. Eğer geç kalmak istemiyorsanız kesinlikle özel bir taksiyle gitmenizi tavsiye ederiz.

ucakbileti_sorgula (1)

Açık Adres; Mamure Mh. / İsmail Gaspıralı Sk. / (Necati Bey Parkı) Eskişehir

Eskişehir’de Ne Yenir, Ne İçilir? yazımız da ilginizi çekebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here