Ana sayfa Türkiye Eskişehir Eskişehir’e Nasıl Gidilir ve Şehirde Nasıl Gezilir? Eskişehir Ulaşım Rehberi

Eskişehir’e Nasıl Gidilir ve Şehirde Nasıl Gezilir? Eskişehir Ulaşım Rehberi

2839
3
PAYLAŞ
eskişehir ulaşım

Eskişehir’e Ulaşım

Eskişehir, Batı İç Anadolu’da yer alan, son hızlı tren projeleriyle aktarma merkezi haline gelmiş bir yer olduğu için Ankara ve İstanbul’dan ulaşım çok kolay. Bursa ise 2 saat kadar. Antalya ise 5 buçuk saat civarı sürüyor.

  • Tren ile Ulaşım: Eskişehir’e İstanbul, Ankara ve Konya’dan direkt tren var. Örneğin Bursa’dan İstanbul’a ya da Konya’dan Antalya’ya gidecekseniz, yarı yol tren kullanıp sonra anlaşmalı otobüslere garın önünden binerek otobüsle yola devam edebiliyorsunuz. İstanbul- Eskişehir arası yaklaşık 2 saat 30 dakika sürüyor. Tek sorun, İstanbul içinde Pendik’e ulaşmanız gerekiyor. Yakın bir yerde oturuyorsanız kolay ama Avrupa yakası için biraz çetrefilli. Marmaray’ın Pendik’e kadar uzayacağı proje şu anda askıda gibi görünüyor. Ankara- Eskişehir arası ise 1 saat 30 dakika civarı sürüyor. Konya-Eskişehir arası ise 2 saat 15 dakika kadar sürüyor. Sefer saatlerine ve tarifelere TCDD sitesinden ulaşabilirsiniz.
  • Otobüs ile ulaşım: Pek çok otobüs firması Eskişehir’e ulaşım sağlıyor. Kendinize hangisi uygunsa onu seçebilirsiniz. Otogar, şehrin bir miktar dışında ancak tramvay durağı ile şehir içine gidiş çok basit. Otogarın karşısında ise Kentpark bulunuyor, gitmeden önce ya da gelir gelmez uğramanız önerilir.

Şehir İçi Ulaşım

Şehir içinde ise, Eskişehir aslında 15-20 dakikalık yürüme mesafeleriyle hemen hemen her yere ulaşabileceğiniz ufak bir şehir. Yine de bazen şehir içi toplu taşıma kullanmak gerekebiliyor.

Temel ulaşım aracı tramvay (ESTRAM). Hat sayısının son yıllarda arttırılması ile pek çok yere ulaşmak artık daha kolay. Tek problem, çok çalışan hatların fazla dolu olması. İstanbul metrobüsü aratmayacak dolulukta olabiliyor kimi zaman. Bunu bir sebebi, tramvayların küçük oluşu ve biri de sefer sayısının sık olmayışı. Sefer saatlerine ulaşmak için tıklayın.

App_indir_banner_mobil

Bir diğer seçenek ise otobüs. Otobüsün kalkış noktalarından biri, Odunpazarı. Eğer bu civardaysanız ve gideceğiniz yere çok yakın bir tramvay durağı yoksa otobüslere ilk duraktan binmek kolay olacaktır. Hangi otobüsü kullanacağınıza ve saatlerine şuradan bakabilirsiniz.

Belediyeye ait olmayan, fakat yerel halkın sık tercih ettiği seçeneklerden biri ise Dolmuş. Eskişehir’de dolmuşlar kırmızı renkte. Aynı numaralı hatlar senelerdir kullanılıyor, bu nedenle ezberlemesi otobüsten daha kolay. Onların güzergahları da şurada var. 

Esbilet: Dolmuşlar hariç, şehir içinde belediyeye ait ulaşım araçlarını kullanmak için bu biletten almanız gerekiyor. Bir bilet 60 dakika içerisinde aktarma için kullanılabiliyor. Diğer seçenek ise, Eskart satın alıp içine kredi yüklemek. Eğer uzun süre kalmayacak ve çoğunlukla yürüyecekseniz, bilet almak daha mantıklı. Biletleri Eskart işareti bulunan büfelerden veya dükkanlardan alabilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

Otogardan şehir merkezine nasıl giderim?

Otogardan çıkınca göreceğiniz tramvay durağından SSK veya Opera yönüne giden tramvaylardan birine binin. Her iki tramvay da ÇARŞI durağından geçmektedir. Burada inerek pek çok yere yürüyerek gidebilirsiniz. Eğer Odunpazarı Evleri’ne gidecekseniz, hem Opera hem de SSK yönüne giden tramvaylar ATATÜRK LİSESİ duraklarından geçmektedir. Buradan kısa bir mesafe yürüyerek evlere ulaşabilir, Balmumu Müzesini de ziyaret edebilirsiniz. Espark veya Doktorlar/Kızılcıklı Caddeleri’ne gidecekseniz, SSK aracından ESPARK veya İSMET İNÖNÜ Duraklarında inmelisiniz.

Gardan şehir merkezine nasıl gidebilirim?

TCDD Garı, şehrin merkezinde bulunuyor. Garın önünden sola doğru yürüdüğünüzde Espark ve Doktorlar Caddesi hattının tam ortasına çıkıyor olacaksınız. Aynı zamanda, garı arkanıza alıp dümdüz Atatürk Caddesini takip ederseniz Odunpazarı’na çıkmış oluyorsunuz. Bu mesafe biraz uzun. Buraya tramvay ile gitmek için ise İsmet İnönü ya da Espark duraklarından tramvaya binebilirsiniz.

3 YORUMLAR

    • Genelde pişmaniyeden farkı olmadığı düşünülüyor ilk tadışta ama daha sonra damakta erirken pişmaniyeden daha lezzetli geliyor 🙂

  1. Merhabalar eskişehire ilk defa gideceğim giderken otubus dönüşte tren kullanacağım size zahmet olmazsa bana başlangıç noktam otogar olduğu için oraya en yakından başlayarak nasıl bir rota çizebilirim fikir verebilirmisiniz mesela müzeler sazova porsuk çayı önce nerden baslamaliyim

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here