Ana sayfa Fransa Paris Eyfel Kulesi, Paris

Eyfel Kulesi, Paris

2638
4
PAYLAŞ
eyfel kulesi paris

Eyfel kulesi sadece Paris’in değil, Fransa’nın sembolü haline gelmiş bir yapıdır. Tüm dünya tarafından bilinen bu önemli turistik kule, ismini inşaatını yapan firma Gustave Eiffel’den almaktadır. Her yıl milyonlarca kişi sadece Eyfel Kulesi için dahi Paris‘i ziyaret etmektedir.

Uzunluğu 324 metre, ağırlığı 10 ton olan bu baş yapıt Fransız devriminin 100. yıl kutlamaları amacıyla 1887-1889 yılları arasında yapılmıştır.

Eyfel kulesi yapıldıktan sonra birçok eleştiriye maruz kalmıştır. Halk ve bilinen kişiler Eyfel Kulesi’ni bir demir yığını olarak nitelendirmiş, şehrin görüntüsünü bozduğunu iddia ederek sürekli olumsuz tepkiler vermiştir. Hatta bir süre sonra kulenin yıkım kararı alınsa da aldığı çok fazla ilgi bu yıkım kararına engel olmuştur.

Her yıl yaklaşık 6 ton boya ile boyanan ve yenilenen Eyfel Kulesini yılda 6 milyon kişi ziyaret etmektedir.

App_indir_banner_mobil

Eyfel Kulesi Ziyaret

Eyfel kulesi 3 bölümden oluşur. Birinci kat 57 metre, ikinci katı 115 metre ve en üst yani üçüncü kat ise 276 metre yüksekliğindedir. Kuleye giriş için asansörü kullanabilir veya merdivenlerden çıkmayı tercih edebilirsiniz. Fiyatlar asansörü kullanıp kullanmayacağınıza göre değişiklik gösterir. 1900 yılında inşa edilen asansör ile ikinci kata kadar çıkabilir, ikinci kattan sonra tekrar bir asansöre daha binip üçüncü kata çıkabilirsiniz.

1. Kat: Eyfel kulesinin ilk katı 57 metreden oluşuyor. Asansörle ulaşabileceğiniz bu kata aynı zamanda 360 basamağın ardından da ulaşabilirsiniz. Bu katta kulenin tarihini anlatan bir müze bulunmaktadır. Kulenin tarihi yapısını inceledikten sonra öğle yemeğinizi afiyetle yiyebileceğiniz 58 Tour Eiffel Restaurant’ı ziyaret edebilirsiniz. Kulenin hemen kenarlarında masa barındıran bu restorandan Paris’i izleyerek Fransız mutfağını tadabilirsiniz. Menü fiyatları 85-200€ arasında değişmektedir.

2. Kat: Eyfel Kulesi’nin ikinci katına ulaşmak için tekrar asansörü kullanabilirsiniz. Merdivenle çıkmak için ise 356 basamağı tırmanmanız gerek. 115 metre uzunluğundaki bu katta ise Le Jules Verne Restoranı bulunuyor. Menü ve detayları buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

3. Kat: Eyfel Kulesi’nin en üst katı ve seyir terasının bulunduğu yer. Asansörle buraya çıktıktan sonra 18 basamak daha çıkmanız gerekiyor. Harika tasarlanmış bu alandan neredeyse tüm Paris’i görebiliyorsunuz. Ayrıca Gustave Eiffel şirketinin en üst katta bir çalışma ofisi bulunuyor. Kule tepesine çıkıp Paris’in eşsiz manzarasının keyfini çıkarabilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Eyfel Kulesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Bilgileri

Eyfel Kulesi’ne giriş ücretleri ve ziyaret saatleri şu şekilde:

0-4 yaş arası ücretsiz
4-11 yaş arası 8 €
12-24 yaş arası 14,5 €
24 yaş ve üstü 17 €

Eiffel Kulesi’ne Haziran ayına kadar saat 09:30 – 23:45 arasında giriş sağlayabilirsiniz.
Haziran ayından Eylül ayına kadar ise 09:00 – 00:45 saatleri arasında giriş yapabilirsiniz. (Yaz tarifesi)

Biletleri online olarak resmi siteden alabilir, uzun kuyrukta beklemekten kurtulabilirsiniz.

Eyfel Kulesi’ne Nasıl Gidilir?

Şehrin çoğu noktasından görülen Eiffel Kulesi’ne Paris’i keşfederek yürümenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca “Bir Hakeim” metro durağına gidip ufak bir yürüyüşün ardından veya “Champ de Mars” durağından hemen Eyfel Kulesi’ne ulaşabilirsiniz. Ayrıca Eyfel Kulesi’nin çevresinde yer alan sokakları da keşfetmenizi tavsiye ediyorum. Bu sokaklardaki harika yaşam ve sokakların sonundan gözüken Eyfel Kulesi görüntüsü harika.

Eyfel Kulesi’nin arka tarafında yer alan parkın çimenlerinde keyif yaparken harika görüntünün keyfini çıkarabilir, güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Ayrıca Eiffel Kulesi’nin önünde fotoğraf çektirmek istiyorsanız hemen karşıda bulunan Trocadero Meydanı’na gidip kulenin en güzel gözüktüğü açıya ulaşabilirsiniz. Hava karardıktan sonra kulenin ışıkları devreye girmektedir ve gece yarısına kadar görsel şov yapılmaktadır.

4 YORUMLAR

  1. Görmeden önce ben de buraya demir yığını derdim… aslında hiç öyle değilmiş harika bir atmosferdi. Arkasındaki parkta uzanıp manzaranın keyfini çıkarın

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here