Ana sayfa Çek Cumhuriyeti Prag Franz Kafka Müzesi, Prag

Franz Kafka Müzesi, Prag

687
0
PAYLAŞ
kafka müzesi

Franz Kafka, Çek asıllı en ünlü yazardır. Modern dünya edebiyatının öncü ve ikonik yazarlarından biri olmayı başarmıştır. Eserleri günümüzde dahi ilgiyle okunmakta. Modernist bir yazar olan Kafka, eserlerinin tamamını Almanca yazmıştır. Prag‘da doğup şehrin belirli bölgelerinde yaşamını sürdürmüştür. Yaşadığı dönemde toplam 15, ölümünden sonra ise 28 eser yayınlanmıştır.

Franz Kafka Müzesi, günümüzde Prag’ın en önemli turistik noktalarından biridir. Prag gezilecek yerler arasında ön sıralarda bulunan müzede Kafka’nın yaşamı etkileyici bir şekilde anlatılmaktadır.

Franz Kafka Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Charles (Karl) Köprüsü’ne çok yakın olan bu müzeye yürüyerek ulaşabilirsiniz. Charles Köprüsü’nde karşı tarafa doğru ilerlerken (kalenin bulunduğu kesime) en sondaki sol merdivenlerden iniş yaptıktan sonra, karakolun sağındaki sokaktan devam ettiğiniz zaman 2-3 dakika içinde müzeye ulaşabilirsiniz.

Müzenin girişinde iki tane büyük K harfi sembolünün yanı sıra iki karşılıklı insan heykelinin havuzda yer aldığını göreceksiniz. Müzeye giriş biletini müze giriş kapısının karşısında bulunan Franz Kafka Museum Shop’tan almanız gerekiyor.

App_indir_banner_mobil

Franz Kafka Müzesi Giriş Ücreti

Yetişkin: 200 CZK

Öğrenci: 120 CZK

Aile: 540 CZK (2 yetişkin, 2 çocuk)

ucakbileti_sorgula (1)

Biletinizi aldıktan sonra müzeye giriş yaparken sizi yaşlı ve tatlı bir hanımefendi karşılayacak. Müze hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra Kafka’nın yaşamını kısaca anlatan bir kitapçık satmaya çalışacak. Türkçe versiyonu da olan bu kitapçığın ücreti 55 CZK. (2 euro)

Üst kata çıkarak müze turuna başlayacaksınız. Müzenin neredeyse her bölümü karanlık. Sadece eserlerin üzerleri ışıklandırılmış. Her bölümde farklılaşan fon müziği de ayrı bir atmosfer katıyor. Müzenin ilk bölümünde Kafka’nın yaşadığı evler, yerler, ailesi hakkında bilgiler ve çevresi tanıtılmaktadır.

İlerledikçe Kafka’nın günlüklerinin kendi el yazısıyla yazıldığı sayfalarını görebileceksiniz. Ayrıca kendi eliyle yazılmış birçok mektup, dilekçe ve rapor var. Babasına yazmış olduğu mektuplar, hapisteyken yazdığı dilekçeler, eserleri için oluşturmuş olduğu deneme yazıları bunlara örnek.

Franz Kafka’nın kendi eliyle yazdığı tüm eserlerin sergilendiği bu müzede ilk yayınlanan eseri gibi önemli, görülmesi gereken yerler de var. Ayrıca pasaportu ve diğer evrakları da sergilenmektedir.

Bu bölümü tamamladıktan sonra alt kattan ikinci bölüme geçiş yapacaksınız. Kırmızı ışıklandırmaya sahip merdivenlerden sonra ineceğiniz odada Kafka’nın eserlerindeki karakterlerin isimlerinin yer aldığı bir odaya ineceksiniz. Bu odada birkaç telefon var, ahizeyi kaldırdığınızda Almanca konuşan birinin sesini duyacaksınız. Müzenin devamında yine Kafka’nın eserleri bulunuyor. Ayrıca bazı bölümlerde oturup izleyebileceğiniz, Kafka ile alakalı görüntülerin sergilendiği odalar var.

Karanlık ve etkileyici müziklerle değişik bir atmosfere sahip Franz Kafka Müzesi, edebiyat severler için bir cennet niteliğinde. Kafka’nın tüm yaşamıyla ilgili bilgilerin yanı sıra eserleriyle ilgili çok önemli ipuçları var. Müzeyi gezmek ortalama 30-40 dakika sürüyor. Çıkış yaptıktan sonra müze mağazasından alışveriş yapabilir veya yan taraftaki kafede oturarak zaman geçirebilirsiniz.

Prag gezilecek yerler arasında oldukça büyük öneme sahip bu müze hakkında merak ettiğiniz diğer soruları yorum olarak bize gönderebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here