Ana sayfa Türkiye İstanbul Galata Kulesi Hakkında Bilgi, Tarihi, Giriş Ücreti ve Ziyaret

Galata Kulesi Hakkında Bilgi, Tarihi, Giriş Ücreti ve Ziyaret

17786
1
PAYLAŞ
Galata Kulesi, Beyoğlu

İstanbul’un önemli simgelerinden olan Galata Kulesi İstanbul‘u ziyaret eden kişilerin uğrak noktalarından bir tanesidir.

Tarihi oldukça eski yıllara dayanan ve bu bakımdan önemli bir eser olarak görülen Galata Kulesi’nin 528 yılında yapılmıştır.

528 yılı itibariyle kullanımda olan ve pek çok farklı dönemin tanığı olan kule yapılan son yenilemeler ile birlikte ziyarete açılarak tüm ihtişamını ziyaretçilere sunmaktadır.

Galata Kulesi Neden Yapıldı?

Galata Kulesi’nin yapılmasındaki temel amaç bir fener kulesi ihtiyacıdır. Dönemdeki özellikle ticaret için şehirler arasında dolaşan gemilerin gece yollarını daha rahat bulabilmesi adına fener olarak düşünülen ve yapımına başlanarak tamamlanan kule uzun yıllar boyunca bu görev için kullanılmıştır.

Günümüzde turizme açılan tarihi kule için özellikle 1967 yılında kapsamlı bir restorasyon yapılmıştır.

Galata Kulesi’nde çıkan yangınlar ve diğer doğal olaylar nedeniyle tahribat gören kule kısa süre içerisinde restore edilerek yenilenmiştir.

ucakbileti_sorgula (1)

Bu bakımdan günümüzde ziyaretinde herhangi bir sorun bulunmayan Galata Kulesi her gün yüzlerce misafiri ağırlamaktadır.

Galata Kulesi’nin özellikle konumu İstanbul’un en güzel haliyle görülmesini sağlar. Bu açıdan hem dinlenmek hem de İstanbul’u seyretmek isteyen kişilerin İstanbul’da gidebileceği en önemli yerlerden bir tanesi Galata Kulesi’dir.

66.9 metre yüksekliğinde olan kulede ziyaretçilerin kolay bir şekilde kulenin üzerine çıkabilmesi adına özel asansörler kullanılmaktadır.

Son katta özel hazırlanmış terası bulunan kulenin içerisinde aynı zamanda bir kafe de bulunmaktadır.

Kule restoranı ile kişilerin burada dinlenmesi sağlanırken İstanbul manzarası eşliğinde kişilerin kahvesini yudumlaması farklı bir keyif sunar.

Galata Kulesi Giriş Ücreti

Galata Kulesi ziyaretleri için kişilerin girişte giriş ücretini ödemesi gerekmektedir.

Girişte yerli ve yabancı olarak iki farklı tarife uygulanmaktadır. Yabancı misafirler için giriş ücreti 20 TL, yerli ziyaretçiler için ise giriş ücreti 10 TL olarak belirlenmiştir. 5 yaşın altındaki çocuklarda ücret alınmamaktadır. Aynı zamanda öğrenci indirimi gibi bir indirim de bulunmamaktadır. Bu bakımdan beş yaşın üzerindeki kişilerin ziyaretlerinde 10 TL giriş ücreti ödenmesi zorunludur.

Cafe ve restaurant da buraya özel olarak açıldığından dolayı fiyatlar normal piyasaya göre çok daha yüksektir. Bu bakımdan burayı ziyaret edecek kişilerin bu fiyatları da göz önünde bulundurması gerekir.

otobusbileti_sorgula2

Galata Kulesi Ziyaret Saatleri

Galata Kulesi ziyaret saatlerinde ise kişileri sabah 09.00 itibariyle ziyaret imkanı bulunmaktadır. Son ziyaret saati ise 19.00 olarak belirlenmiştir ve Galata kulesini ziyaret edecek kişilerin bu ziyaretlerinin göz önünde bulundurması gerekir.

Galata Kulesi’ne gitmek isteyen kişiler için ulaşım kolaydır. Özellikle kulesinin merkezi bir yerde bulunması farklı noktalardan buraya erişimi kolaylaştırmaktadır.

Galata Kulesi’ne Nasıl Gidilir?

İstanbul’da olan kişilerin özellikle toplu taşıma araçlarını kullanması önerilmektedir. Trafik yoğunluğu nedeniyle ulaşım daha uzun sürebilmektedir.

Özellikle Taksim bölgesinde özel olarak yönlendirmeler yapılmaktadır ve bu yönlendirmeler sayesinde kuleye erişim sağlanabilmesi mümkün olmaktadır.

Karaköy yakınından yürüyüş mesafesinde olan yapıt bu açıdan Karaköy’deki kişiler için de kolay erişilebilir durumdadır.

Metro ile gelecek kişilerin ise Şişhane durağında inmesi ve yine yürüme mesafesindeki Galata Kulesi’ne kolay bir şekilde ulaşabilmesi mümkündür.

Giriş ücreti ciddi sıkıntı yaratırken yapılan değerlendirmelerde sürekli bu giriş ücretinin yüksek olduğu belirtilmektedir. Fakat İstanbul manzarası özellikle fotoğraf çekmeyi seven kişiler için ideal bir ortam yaratmaktadır.

Yorumlar arasında özellikle fotoğraf çekimi için çok iyi bir manzara olduğu belirtilmektedir.

Kendi aracıyla gitmek isteyen kişilerin Galata Kulesi’nin yanında yer alan otoparkı kullanması mümkündür.

İstanbul gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alan bu kule, şehrin sembolü haline gelmiş ve harika bir manzaraya sahip olduğu için Türkiye için oldukça önemli bir yapıttır.

Galata Kulesi’ne ek olarak Beyoğlu’nda Gezilecek Yerler yazısına göz atarak görülmesi gereken diğer yerler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here