Ana sayfa İspanya Barselona Gotik Bölgesi, Barselona

Gotik Bölgesi, Barselona

570
0
PAYLAŞ
barselona gotik
Barri Gothic

Gothic Bölgesi diğer bir adıyla Barri Gotic olarak bilinir ve La Rambla Caddesinin hemen batısında yer alan bir mahalledir. Barselona’nın antik dönemlerinde kullandığı merkezi olarak bilinir.  Sokakları bir labirent şeklindedir ve yaklaşık 1000 yıldır yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır. Roma şehrinin antik sütunları, taşları, duvarları ve şehrin en özgün temaları olan yeraltı geçitlerinde bulunuyor. Romalılar burayı Mont Teper olarak ilan etmiş ve Augustus Cesar adına görkemli bir tapınak inşa etmişleridir. 14.yy’da bu alanı korumak adına 1,5 km uzunluğunda bir set örülmüş.

Bölgede kiliseler, manastırlar, ortaçağ sarayları ve ilginç tarihi yapılar bulunuyor. Bölge merkezinde bulunan ve her zaman dini yapıların merkezi konumunda olan Seu Katedrali bulunuyor. Günümüzdeki haline 1298 yılındaki restorasyon ile getirilmiştir. Eski Vizigot kilisesinin yerini kapatması için inşa edilmiş ve süslemeleri ile beraber toplamda 150 yıl sürmüştür. Kilise içinde birçok gotik Altar panosu bulunuyor ve bunların arasında en ilgi çekici olanı, İsa’nın göğe yükselişini temsil eden, 9 parçalı ve 15.yy’da Bernat Martorell tarafından yapılan tablodur. Bölgede popüler olan diğer bir yer ise, Placa Sant Juama Meydanıdır. Bu meydanda 2 tane önemli yapı bulunuyor. Bunlarda Ajuntament, 1372’den beri Belediye Binası olarak kullanılmaktadır. Diğeri ise Generalitat’tır ve 1359 yılarında kurulmuştur. Günümüzde ise Meclis Binası olarak faaliyet göstermektedir. Yapıların içine girmek mümkün değildir. Gothic Bölgesindeki diğer bir önemli mekân ise Placa Del Rei Meydanıdır. Meydanda birçok sokak ve bu sokaklarda çeşitli pastane ve dükkânlar bulunuyor. Ayrıca şehrin tarihi müzesi ve gotik tarzda malikânelerde bu meydanda bulunuyor. Bölgede bahçesi çok güzel olan Museu Frederıc Mares adında bir müze bulunur ve Frederic Mares’in özgün sanat eserleri sergilenmekte. Son olarak bölgenin gözdesi olan Santa Maria del Pi Kilisesi bulunuyor. 15.yy’dan kalma bu kilise uzun ve sekizgen bir çan kulesine sahiptir. Meydandaki diğer yapıların birçoğu da 1700’lü yıllardan kalmadır.

Bölgedeki restoranlarda lezzetli İspanyol ve Katalan yemeklerini deneyebilirsiniz. Bu yemeklerle ilgili detaylara Barselona Yemekleri yazımdan ulaşabilirsiniz.

Tavsiyeler

App_indir_banner_mobil

Şehrin en güzel ve hesaplı yemekleri yine bu bölgede yapıldığı için kesinlikle buradaki restoranlara uğramalısınız. Bunun dışında bölgedeki tarihi yapı ve müzeleri gezmek ücretlidir. Gothic bölgesinin muhteşem bir atmosferi vardır. Bu bölgedeki kafelerde oturup zaman geçirmenizi kesinlikle tavsiye ediyorum. Barselona’da ne yapılır sorusuna sahip tüm ziyaretçilerimiz Gotik Mahallesinde kesinlikle vakit geçirmeli.

Gotik Mahallesine Nasıl Gidilir?

Bölgeye Metro ile ulaşmak için L4, L3, Liceu, Drassenes ve Jaume I istasyonlarını kullanmanız yeterli olacaktır. Dilerseniz 17 ve 20 numaralı halk otobüslerini de kullanarak bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz. La Rambla caddesinden aşağı doğru inerken sol taraftan da yürüyerek ulaşabilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

Açık adres; Gothic Quarter / 08002 Barselona / İspanya

Barselona Gezi Rehberi ve Barselona Gece Hayatı yazılarım da ilginizi çekebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here