Ana sayfa Avrupa Almanya Hamburg Gezilecek Yerler

Hamburg Gezilecek Yerler

502
0
PAYLAŞ

Hamburg, Almanya’nın en önemli liman kenti, denizden Dünya’ya açılan kapısı. Avrupa’nın 3. en büyük limanı konumunda. Gelin bu şehirde neler yapılabilir, birlikte bakalım. Hamburg gezilecek yerler:

1- Alster

Şehrin göbeğinde bulunan 160 hektarlık göl yelken, tur botları gibi pek çok aktivite için harika bir alan sağlıyor. Göl şehre denize nazır bir şehir havası da katıyor. Güneşli bir günde karşısına geçip kahvenizi yudumlayabilir, çevredeki kafelerden birine oturabilir ya da turistler için olan botlardan birine binerek gezintiye çıkabilirsiniz. Alster’de bot gezintileriyle ilgili daha ayrıntılı bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz.

2- Rathaus (Belediye Binası)

App_indir_banner_mobil

Alster’e çok yakın bir konumda bulunan şahane görünümlü bina, hala kamu hizmeti için kullanılıyor. İçine girip bakabiliyorsunuz ve içinden geçerek arka bahçesine geçip fotoğrafta bulunan heykelin bulunduğu kısma da erişebiliyorsunuz. Üst katlar ise ofis olarak kullanımda olduğundan buraya çıkamıyorsunuz.

3- St.Jakobi, St.Petri ve Sankt Michael Kiliseleri

Rathaus’a 4 Dakika mesafede St. Jakobi ve St.Petri kiliseleri bulunuyor. St. Petri’den Jakobi’ye doğru giderken üzerinden yürüdüğünüz caddenin adı Mönckebergstrasse. Burası şehrin bir nevi İstiklal caddesi. Bunlardan ziyade buraya biraz daha uzak olan bir kilise var, Hamburg’un simgesi gibi olmuş. Sankt Michealis. İçi çok ferah, üst kata çıkıp şehre bakabilirsiniz. Çatıya çıkmak 5 Euro tutarında.

ucakbileti_sorgula (1)

4-Fischmarkt (Balık Pazarı)

İnsanlar cumartesi gecesi sabaha kadar şehirde takılıp sabah da soluğu burada alıyorlar. İşkembe çorbası yerine balık ekmek. Pazarda sadece balıkçılar yok, aynı zamanda bağırarak sebze meyve satan manavlar da var. İnsanlara ilginç gelen bizim çok aşina olduğumuz bu satım tekniği olmalı.

Buraya gelmek için ya sabah erken kalkacaksanız ya da adetine uygun olarak cumartesi bütün gece sokakta geçirip sabah buraya uğrayıp öyle yatmaya gideceksiniz. Zira pazar, Pazar sabahları 5-6 gibi kurulup 9’da kaldırılıyor. Saat 10da giderseniz bir hiçle karşılaşıp hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

5- Hafen (Limanda Gezinti)

Şimdi size bir ipucu vereceğim. Limanda çalışan ulaşım için kullanılan vapurlara binerek git-gel yaparsanız paranız cebinizde kalır büyük ölçüde ve güzelce limanı da görebilirsiniz. Hamburg gezilecek yerler arasında bulunması gereken Balık Pazarı’nın sırasından biraz ilerledikten sonra Landungsbrücke’yi (Brücke 3) bulun ve buradan 62 nolu vapura binin. Rota bittiğinde de aynen geri dönüp diğer tarafı görmüş olun. Vapur saatlerine linkten ulaşabilirsiniz.  http://www.hamburg.de/faehre/2170460/hadag-linie-62/

6- Reeperbahn

Limandan biraz yokuş çıkarak St.Pauli- Reeperbahn civarına ulaşılabiliyor. Bu alan da şehrin en renkli bölgesi. Gece hayatı da bu civarda. Reeperbahn şehrin Red Light District’i. Burayla ilgili daha fazla bilgiyi “Hamburg Gece hayatı” yazımızda bulabilirsiniz.

7- St.Pauli/ Sternschanze

otobusbileti_sorgula2

St.Pauli merkeze göre daha alternatif bir yer. Yürüyerek keşfedin. Merkez ne kadar elitse burası tam tersi. Ama herhalde en güzel yeri Sternschanze. Çeşitli cafeler ve barlar burada bulunuyor. Haftasonu insanlar çocuklarıyla dolaşıyor. Bir de en meşhuru, işgal edilen tiyatro binası “Rote Flora” burada bulunuyor. Kapısında bir çok Türkçe muhalif yazı da görebilirsiniz.

8-Elbphilarmonie 

Hamburg’s yeni filarmoni binası. Büyük salonda ilk konser 11 Ocak 2017’de gerçekleştirildi. Binayı tur ile gezmek isterseniz şu adresten rezervasyon yaptırmanız gerekli.

Binanın yeri Hamburg’un tarihi merkezi olan Sandhorhafen’da bulunuyor. Binanın dış cephesine 1000 tane cam panel, suyu ve güneş ışığını yansıtacak şekilde konumlandırılmış. Bu sayede bina şehirden bakanlar için devasa bir kristal görüntüsü oluşturuyor.

Binanın Plaza adı verilen bölümünden ise 360 derece şehri seyretmeniz mümkün.

9- Stadtpark

Hamburg’da fazlaca park bulunuyor elbette ancak en ünlüsü ve büyüğü kent parkı yani Stadtpark. U-Bahn’da istasyonu var, kolayca ulaşmak mümkün. Ciğerleriniz oksijene doyuyor. Spor yapmaya vakit varsa, çok keyif alırsınız burada koşarken. Çeşitli hayvanlarla karşılaşmak olası. 

10- Elbtunnel 

St.Pauli-Elb Tünelinin 100 yıllık bir geçmişi var. Limanda çalışan işçilerin kuzey ile güney uç arasında gidip gelmesi için zamanla vapurların ihtiyaca cevap vermemesiyle tünel inşa edilmiş. 2.Dünya Savaşında zarar görünce ve zaman içerisinde çeşitli yenilemeler yapılmış.

Bugün Hamburglular günlük ulaşımda tüneli kullanmaya devam ediyor. Ayrıca, modern sanat sergilerine de ev sahipliği yapıyor.

Tavsiye: Şehirde hop-on/hop-off tarzı bir tur yapmak isterseniz otobüs ile, panorama için bütün turistik bölgelerden geçen 111 numaralı otobüsü kullanabilirsiniz. Günlük bilet alarak hem otelden/havaalanından ulaşımı sağlayıp hem de bu otobüste kullanarak tamamını, turistik otobüslerin yarı fiyatına getirebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here