Ana sayfa Şehirler Avrupa Hamburg’un En Yenisi: Elbphilarmonie

Hamburg’un En Yenisi: Elbphilarmonie

238
0
PAYLAŞ

Elbphilarmonie tamamlandı ve konserlere başladı. Hamburg’a gittiğinizde görmeden dönmemeniz gereken bu yeni binayla ilgili işte bilmeniz gerekenler:

  1. Tamamlanması 15 yıl kadar sürdü ve tahmin edilenden 10 kat daha fazlası harcandı. Resmi açılışı 11-12 Şubat 2017’deki ilk konserler ile oldu.
  2. Binanın mimarları Herzog & de Meuron İsviçreli. Yarattıkları bu bina, artık Paris için Louvre ne ise, Hamburg için o: Bir ikon.
  3. Binanın kalbine ulaştığınızda şehre 360 derecelik bir panoramik bakış sunuluyor.
  4. Işıldayan gördüğünüz camdan bölüm, tuğladan yapılma eski bir deponun üzerine oturtuldu. Bu deponun hemen yanında bulunan ve Speicherstadt adı verilen gene kırmızı tuğlalı yapıların bulunduğu bölge, Hamburg’un UNESCO kültür mirası listesinde bulunan eski depo bölgesi.
  5.  İçerisinde 3 tane konser salonu bulunuyor. Bunlardan en büyüğü yer seviyesinden 50 metre yüksekte bulunan Grand Hall. 2100 kişiyi ağırlayabilen bu salonda orkestra tam ortada bulunuyor ve hiçbir dinleyici orkestra şefinden 30 metreden fazla uzakta kalmıyor.

Binayı rehberli tur ile gezmeniz mümkün; ancak temmuz ayında yaz tatili yapıldıktan sonra Ağustos 2017’den itibaren turlar yeniden başlayacak. Turda binanın yapım aşamasıyla ilgili ilginç bilgilerin verilmesinin yanısıra, en büyük konser salonu Grand Hall, Plaza, Kaispeicher adlı eski depo ve giriş bölümü Foyer gezdiriliyor.

Her gun Almanca, hafta sonları İngilizce turlar düzenleniyor. Ücreti kişi başı 13 Avro ve tur 60 dakika sürüyor. 15 dakika önce belirtilen kapıda olmanız gerekiyor. Talep yoğunluğu ve katılımcı sayısının 30 ile sınırlı olması nedeniyle, websitesinden randevu almanızı tavsiye ediyoruz.

App_indir_banner_mobil

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here