PAYLAŞ

Aktarma yapacaksanız veya çok erken saatte bir uçuşunuz varsa havalimanında uyumanız gerekebilir. Siz bu konuda yeni olabilirsiniz ama bugün pek çok havalimanı gececilere alışıktır. Hatta bazılarının hava koşulları nedeniyle ertelenen uçuşlar nedeniyle yolcuların dinlenebileceği özel alanları bulunmaktadır. Bunlara böyle özel durumlarda ulaşabilseniz de bazı havalimanları gececiler için de konforlu bir ortam sağlamaya çalışıyor.

Konu ile ilgili dikkat etmeniz gereken başlıca noktalar var: B planınız olmalı, Ortam sıcaklığına, ışığa, sese karşı hazırlıklı olmalı, eşyalarınızı güvende tutacak önlemler almalı, acıkırsanız veya polis tarafından yakalanırsanız ne yapacağınızı bilmeli, yalnız seyahat ediyorsanız diğer yolcularla temas edebilecek durumda olmalısınız. Peki bütün bunları nasıl yapacağınızı nereden bileceksiniz? Ya da bulunacağınız havalimanı uyku için uygun mu, güvenlik durumu nasıl, bunları nereden bileceksiniz?10-hammocks

Tam da bu soruların yanıtını veren bir web adresi var aslında: www.sleepinginairports.net. Siteyi ilk gördüğümde şaşırtıcı ve yaratıcı bulmuştum ancak 1996’dan beri aktif aslında. Eğer bir yerde uyumanız gerekecekse bu siteden gereken bilgileri edinmeden asla karar vermemelisiniz.

1- Öncelikle siteye girin ve “Airport Guides” bölümünden havalimanınızı bulun: Diyelim ki İstanbul Atatürk Havalimanından bir yolcu aktarma yapıyor ve gece burada konaklamalı. Örneğin burası 24 saat açık, WiFi 2 saat ücretsiz kullanıma elverişli, duş bulunmakta. Dinlenme alanı ve mobil cihaz şarj edici yok.

2- Havalimanı ile ilgili tecrübeleri okuyun: Havalimanı anasayfasında “Reviews” bölümü var. Buradan yorumlara bakarak genel bir kanı elde edebilirsiniz. Bu sayede ne ile karşılaşacağınızı aç çok bilirsiniz. Tarihlere özellikle dikkat etmelisiniz ki, en güncel olan sizin durumunuza en yakın olan olacaktır. Yine Atatürk Havalimanından örnek verirsek, yorumlara bakıldığında genelde insanların çalışanların kaba olmasından yakındığını görüyoruz. Bir aktarma noktası olduğu için burasının daha iyi bir organizasyona ihtiyacı olduğunu, yabancı dil bilen görevlilerin olmadığını söyleyenler var. Bu kadar önemli bir havalimanı için ciddi eksiklikler olduğunu yorumlara bakarak tespit etmek mümkün.

3- Havalimanında konaklamaya karar verdiniz mi? Havalimanındaki şartlar içinize sindiyse şimdi yukarıda sorduğumuz soruların yanıtını veren rehbere mutlaka göz atmalısınız. Havalimanında kalmak için hangi önlemleri almalı, nelere karşı hazırlıklı olmalı, olumsuzluk yaşarsanız nasıl davranmalı sorularının hepsinin cevabı bu rehberde mevcut.

4- İşler yolunda gitmezse ya da havalimanı içine sinmezse? Havalimanında bulunmaktayken işler yolunda gitmezse eğer bir havalimanı oteline gidebilir ya da belli bir miktar giriş parası vererek lounge’a girebilirsiniz. Lounge denilen mekanlar, internetin ve ücretsiz yiyeceğin olduğu, istediğiniz kadar kalıp dinlenebildiğiniz salonlar. Gideceğiniz havalimanında hangi loungeların olduğunu şu sayfadan öğrenebilirsiniz. Lounge tercih etmek otelden daha ucuza gelebilir. Ama eğer çok ihtiyacınız varsa elbette otel rezervasyonu da yapabilir, havaalanına ücretsiz aktarma ile kısa sürede varıp daha az yorularak uçuşa gidebilirsiniz. Havalimanı otellerinin listesine ise şu adresten bakabilirsiniz.

5- Tecrübelerinizi paylaşın: Havalimanında nasıl bir tecrübe yaşadıysanız bunu mutlaka diğer gezginlerle de paylaşın! Hatta fotoğraf çektiyseniz bu fazladan artı. Sayfanın yorumlar bölümüne mutlaka bir şeyler karalayın ki sıcağı sıcağına, başka gezginlerin yardımcısı olun. Üstelik vaktiniz darsa üye olmadan anonim yorum yapmak da mümkün.

singapore-changi-airport-t2-snooze-lounge-pc

Eğer havalimanları ile çok daha ilginç şeyler öğrenmek isterseniz Blog kısmına göz atmanızı da öneririm. Yoga salonları olan havalimanlarından, çocuklarıyla seyahat edenlere önerilere kadar pek çok ilginç veri paylaşılıyor.

Site her sene uyumak için en iyiler ve en kötüler listesi yapıyor. Şu anda 2016 anketi sürmekte. 2015’in en iyileri ise şurada, ne kadar konforlu olduklarına inanamayacaksınız…

IMG_20160227_122607Şahsen ise, 2 defa havalimanı gecelemesi deneyimim oldu. İkisi için de bu sitenin fazlasıyla faydası dokundu. Ardından da elbette yorum bıraktım. Deneyimlerim ise bir defa Interrail’in son gecesi Pisa’da, diğeri ise Brükseldeydi. Bu deneyimlere Interrail 2. bölüm ve Brüksel yazılarının son kısımlarında da değindim aslında.

Ancak gene de kısa bir özet gerekirse, Pisa küçük bir havalimanı, yerde mat üzerinde yatmıştık. Küçük ama gececilere yabancı değil. Dinlenebilmiştim ve çok da sesli değildi.

Brüksel’de ise bir süreyi kahvecide geçirdikten sonra, departure bölümüne geçmem gerekti. Burada ise uyuyanlar için özel alanlar ayrılmıştı. Uzun koltuklardan kanepe tipi koltuklara kadar imkanlar sağlanmış. Ancak havalimanı çok geniş ve hareket hiç bitmiyor. Ses ve ışıktan kaçınmak ciddi teçhizat istiyor.

Uyku öncesi hazırlıklarım ise şöyle oldu; Pisa’da mat vardı yanımda. Yerde uyudum. Banklar vardı ama yanlış hatırlamıyorsam metaldi ve rahatsızdı. Ayrıca hep yanımda taşıdığım bir örtü/pareo var, bunu da üstüme almış, çantamı yastık yapmıştım. Brüksel’de mat hariç diğerleri yine yanımdaydı. Brüksel’de zaten uyumaya uygun koltuklar bulunduğu için mata ihtiyaç hiç olmadı. Değerli eşyalarımı ise boyundan asmalı çantamda kıyafetlerimin altına takıyorum. Sırt çantama değerli hiçbir şey koymuyorum. Bir de THY’nin uzun yolda dağıttığı, kulaklık, göz maskesi seti var bir tane. Bunu hep yanımda bulunduruyorum. Hostelde veya havalimanında ses ve ışığa karşı muhteşem bir zırh olarak iş görüyor. Önerilir.

Güvenli bir uyku dileriz!..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here