Ana sayfa Hollanda Amsterdam Hollanda Film Müzesi, Amsterdam

Hollanda Film Müzesi, Amsterdam

476
0
PAYLAŞ
hollanda-film-muzesi

Hollanda’nın en ilgi çeken müzelerinden olan Hollanda Film Müzesi, Eye Film Museum olarak adlandırılmaktadır. Hollanda’nın Amsterdam kentinde yer alan müze, özelikle yabancı turistlerin büyük bir ilgisini çekmektedir.

Sinematografi müzesi olarak tanımlanan müze, 1952 yılı itibari ile faaliyete geçmiş ve bu yıldan itibaren büyük bir sinema arşivi oluşturulmuştur. Son güncellenen rakamlara göre müzede 46 bin barajı geçişmiş durumdadır. Aynı zamanda film posterleri açısından da son derece zengin bir arşiv oluşturulmuştur. Yapılan son açıklamalara göre 35 bini aşkın film posteri müzede bulunmaktadır. Müzede film setlerinden ve sahnelerinden fotoğraflar, film sektöründe kullanılan çeşitli araçlar teşhir edilmektedir.

1952 yılından sonraki 60 yıllık süreç içerisinde aynı binada hizmet veren müze, 4 Nisan 2012 yılı itibari ile yeni binasında hizmete girmiştir. Bu bakımdan özelikle 2012 yılı öncesinde müzeyi ziyaret eden ve bu tarih sonrasında tekrar müzeye gitmek isteyen kişilerin müzenin başka bir yere taşındığını göz önünde bulundurması gerekir. Özel film gösterimlerinin yapıldığı ve giriş ile birlikte ücretsiz sinema biletinin de verildiği müzede 3 farklı gösterim salonu yer almaktadır. Bu salonların birisi oldukça büyüktür ve tek seansta 315 kişi filmi izleyebilmektedir. Diğer iki salon ise 130 ve 67 kişilik yapısıyla duruma göre kullanıma açılmaktadır.

Çocuklar için özel eğitimlerin ve etkinliklerin yapıldığı müze, bu bakımdan gün içerisinde oldukça canlıdır. Aynı zamanda müze içerisinde bir adet restoran ve alışveriş mağazası yer alır. Özelikle alışveriş bölümünde sevdiğiniz filmlerle ilgili çok özel parçaları bulabilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Fakat fiyatlara biraz dikkat etmeniz yararlı olacaktır.

App_indir_banner_mobil

Amsterdam’ı gezerken mutlaka dikkatinizi çekecek, harika bir mimariye sahip bu müzeyi kesinlikle Amsterdam gezilecek yerler arasına eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Hollanda Film Müzesi Giriş Ücreti

2016 yılı için belirlenen fiyatlara göre müzeye girişler için 10,5 Euro alınmaktadır. Biletler online olarak da alınabildiği için online biletlerde indirim uygulanmaktadır. Bileti internet üzerinden alan kişiler için 10 Euroluk giriş ücreti alınmaktadır. Müzeyi ziyaret etmek isteyen kişilerin I Amsterdam City kartı olması halinde bilet fiyatları daha da düşmektedir. Bu bakımdan bilet fiyatlarında farklı kriterler belirlenmiştir. Aynı zamanda kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli detaylardan bir tanesi de bilet satış noktalarında nakit paranın geçerli olmadığıdır. Bu nedenle kredi kartı ya da diğer ödeme yöntemlerinin kullanılması gerekmektedir. Hollanda Film Müzesi’ne gidecek kişilerin bu bakımdan hazırlıklı olarak gitmesi gerekir.

ucakbileti_sorgula (1)

Hollanda Film Müzesi Ziyaret Saatleri

Hollanda Film Müzesi’ni gezmek isteyenler için bilet fiyatlarının yanı sıra müzenin açık olduğu saatlerin bilinmesi de önemlidir. Müze ziyaret için Pazartesi ve Cuma günleri 09.00 ile 22.00 saatleri arası tercih edilmelidir. Hafta sonları ise gösterilecek filme göre açılışı saatleri değişmektedir.

Hollanda Film Müzesi’ne Nasıl Erişim Sağlanır?

Hollanda Film Müzesi’ne gitmek isteyenler için iki farklı seçenek vardır. Kişiler şehirdeki tren ya da otobüsler ile Hollanda Film Müzesi’ne gidebilir. Tren ile gitmek isteyen kişilerin Amsterdam’daki merkez istasyona gitmesi gerekir. İstasyondan çıktıktan sonra kuzeyde kalan Hollanda Film Müzesi’ne kolay bir şekilde gidebilirsiniz. 3-4 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde olan müzeye tren ile gitmek daha pratik bir çözümdür. Otobüs ile gitmek isteyen kişiler ise 38, 105 ve 109 numaralı otobüsleri kullanmalıdır. Fakat otobüs durakları Hollanda Film Müzesi’ne yaklaşık 10 dakikalık bir yürüme mesafesindedir.

Özel araç ile gidecek kişilerin özelikle yolu bilmemesi halinde navigasyondan yararlanması önerilir. Bu tür durumlarda navigasyona Overhoeksplein yazılması yeterli olacaktır. Bu konum sizi müzeye götürecektir. Bu bakımdan Amsterdam trafiğinde zorlanmadan navigasyon yardımı ile müzeye erişim sağlayabilirsiniz.

Müze Rezervasyon Ve İletişim Detayları

Türkiye’den özel bir tur düzenlemek ve rezervasyon yaptırmak isteyen kişilerin resmi internet sitesi üzerinden rezervasyon yaptırabilmesi mümkündür. İletişime geçmek için ise +31 (0) 20 589 1400 numaralı telefon numarası ya da info@eyefilm.nl e-mail adresinin kullanılması yeterli olacaktır.

Amsterdam gezi rehberi yazımızda şehirle ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here