Ana sayfa Avrupa Hollanda Hollanda Gezilecek Yerler – En Güzel 10 Şehir

Hollanda Gezilecek Yerler – En Güzel 10 Şehir

1960
1
PAYLAŞ

Hollanda’yı gezmek sadece başkent Amsterdam’ı gezmek değildir. Yel değirmenlerden muhteşem köylere, eşsiz tarlalardan lale bahçelerine… Hollanda’da görmeye değer birçok yer bulunuyor. Bunların arasından en önemli 10+1 tanesini Hollanda gezilecek yerler yazımızda bir araya getirdik!

10- Gouda

gouda

Gouda, çok sayıda eski binaya ve güzel kanallara sahip tipik bir Hollanda şehridir. Büyük demiryolu ve otoyol bağlantıları sayesinde günlük gezi için popüler bir destinasyon. Şehir; peynirleri, leziz gofretleri ve mumlarıyla ünlüdür. Gouda’daki 2 önemli turistik yer: 15. yüzyıldan kalma güzel belediye binası ve St. Janskerk’teki muhteşem cam pencereler.

App_indir_banner_mobil

9- Rotterdam

rotterdam

Bir zamanlar sadece 13. yüzyıldan kalma bir balıkçı köyü olan Rotterdam bugün Hollanda’nın en modern şehirlerinden biridir. Amsterdam gibi bisiklet dostu olan Rotterdam, keşfedilmeyi bekleyen birkaç tarihi bölgeye sahiptir. Popüler Delfshaven bölgesinde düzenlenen festivaller ve karnavallar her yıl Avrupa ülkelerinden ziyaretçilerin gelmesini sağlıyor. En popüler ziyaretçi noktaları: Dali, Van Gogh, Bosch ve Rembrandt’ın şaheserleri de dahil olmak üzere Orta Çağdan modern zamana kadar uzanan sanat eserlerinin sergilendiği Boijmans Van Beuningen Müzesidir.

ucakbileti_sorgula (1)

8- Groningen

groningen

Bu kültürel açıdan çeşitlilik gösteren üniversite şehri her ne kadar küçük olsa da Hollanda’da sanat, iş ve eğitim ile ilgili iki önemli koleje sahip. Groninger Müzesi, Hollanda’nın en yenilikçi ve en modern yapıtlarından biridir. Groningen’de müzik ve tiyatro bol miktarda bulunur ve birçok kafesinde canlı müzik & eğlence bulunur. Yüksek öğrenci nüfusu nedeniyle gece hayatı da oldukça hareketlidir.

7- Haarlem

haarlem

6- Utrecht

utrecht

Ortaçağ tarihi, Utrecht mimarisinde çok belirgindir. Şehrin en benzersiz özelliği, Ren Nehri’nin şehir merkezinin her noktasına ulaşıyor olmasıdır. Utrecht Üniversitesi’nin Hollanda’nın en büyük üniversitesi olduğu iddia edilmektedir. 200 yıllık yapısal bir başarı olan Saint Martin’in Gotik Katedrali mutlaka görülmeli. Mimarlık ve müze tutkunları Dom Tower’ı, Rietveld Schroder House’u ve Museum Speelklok’u kaçırmamalıdır.

otobusbileti_sorgula2

5- Maastricht

maastricht

Güney Hollanda’da bulunan Maastricht,  Saint Servatius Kilisesi ve Saint Jan Katedrali’nin ihtişamıyla biliniyor. Eski surlar ve kanallar da şehre ayrı bir atmosfer katar.  Sonbahar ve kışın yerel halkın gerçekleştirdiği festivallere yoğun ilgi vardır. Şehrin merkezinde birçok ilginç ve ilgi çekici kafe bulunur.

4- Den Haag (Lahey)

den-haag

Hollanda’nın en büyük üçüncü şehri. Lahey, Den Haag’ın sadece şehirdeki bir bölümü. Fakat en önemli bölümü olduğu için şehir Lahey olarak da biliniyor. Büyükelçilikler ve Kraliyet Sarayı burada bulunduğu için Hollanda adına oldukça önemli bir şehir.

3- Delft

delft

Markt Meydanı’ndaki Rönesans tarzı Belediye Binası’ndan kentin geleneksel Hollanda kanallarına ve mimarisiyle ilgi çeken Delft, eski ve modern görünümünü bir arada tutmaya çalışan bir şehirdir. Bu bozulmamış kasaba, Amsterdam’daki yoğun caddelerden farklı bir hava solumak isteyenler için ideal bir günlük varış yeridir. Popüler yerleri arasında The Prinsenhof Müzesi yer alıyor. Bu müze, Seksen Yıl Savaşının hikayesini anlatıyor ve birçok ilginç sanat eserine de ev sahipliği yapıyor.

2- Leiden

leiden

Leiden’in eski yel değirmenleri, ahşap köprüleri, yemyeşil parkları ve ağaçlarla kaplı kanalları burayı harika bir şehir haline getiriyor! Bu güzel kanallarda yapacağınız bir tekne yolculuğu, unutulmaz bir deneyim yaşatır. Leiden’de bilim ve doğa tarihinden, yeldeğirmenleri ve Mısır tarihi eserlerine kadar keşfedebilecek birçok müze bulunur. Hortus Botanicus, geniş botanik bahçelerine ve dünyanın en eski akademik gözlem evine sahip.. Ziyaretçiler ayrıca, 16. yüzyıldan kalma St. Peter Kilisesi’nin güzel mimarisini de es geçmemeli!

1- Amsterdam

amsterdam-hollanda

Avrupa’nın en popüler turistik yerlerinden biri olan Amsterdam; parti atmosferi, özgür yaşamı ve Red Light District ile ünlüdür. Kanalları ve bu kanalları bağlayan köprüleri şehri eşsiz bir atmosfere büründürüyor. Ayrıca birbirinden değerli müzeler ve yapıtlar da burada yer alınca Amsterdam, Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biri olma özelliğine tabi ki sahip oluyor! Anne Frank Evi, Van Gogh Müzesi ve Rijksmuseum tarih ve sanatseverler için en popüler duraklar arasında. Muhtemelen Hollanda gezilecek yerler arasında ilk adımınızı buraya atacaksınız, ama yukarda bahsettiklerimizi de tekrar düşünün derim!

Bonus: Giethoorn

giethoorn

Amsterdam’dan tren ve otobüs ile gidilebilen bu köy sadece 1.5 saat uzaklıkta. Köye herhangi bir motorlu araçla girmek yasak. Yemyeşil alanın içerisinde bulunan akarsularda ulaşım sandallarla yapılıyor. Müstakil evleri birbirine bağlayan köprüler, muazzam bir güzellik içerisinde. Henüz teknolojinin girmediği bu köy tam da hayalinizdeki evleri içeriyor. Amsterdam’a gitmişken buraya uğramadan dönmek olmaz!

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here