Ana sayfa Avrupa Hollanda Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?

1775
0
PAYLAŞ
amsterdam
Amsterdam

Avrupa’nın en küçük yüz ölçümüne sahip olan ülkesi Hollanda, aynı zamanda gelişmişlik bakımından en üst sıralarda yer almaktadır. Özellikle tarımda yapmış olduğu atılımlarla adından sıkça söz ettiren, sadece Konya ovası büyüklüğündeki arazilerinden elde ettiği ürünleri dünyaya pazarlayan ve bir yandan da dünyanın en turistik ülkelerinden biri haline gelmeye başaran Hollanda’ya gitmek için Schengen Vizesi gerekiyor. Özellikle Amsterdam için Hollanda’yı ziyaret etmek isteyenlerin sayısı bir hayli fazla.

amsterdam
Amsterdam

Biz, bu yazımızda turistik amaçlı bir seyahat gerçekleştireceğinizi düşünerek 90 günden az olacak bir seyahat için Hollanda vizesi nasıl alınır, bunun esaslarını belirteceğiz.

Günümüzde Hollanda konsolosluğu artık bireysel başvuruları kabul etmeyerek danışmanlık şirketlerinin başvurularda aracı olmasını istemektedir. Vizeye Vfs Global aracılığıyla başvurmanız gerekiyor. Hollanda vizesi için başvuru yapan kişiler için parmak izi işlemleri zorunlu tutulmaktadır. Pasaportunuzun ise en az 90 gün daha kullanılabilir ve 2 sayfasının boş olması gerekmektedir.

Nereden Başvurabilirim? Vfs Global toplam 8 şehirden başvuru alıyor. İstanbul(2), Ankara, Bodrum, Antalya, İzmir, Gaziantep, Bursa ve Edirne’den başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

App_indir_banner_mobil

İstanbul’da bulunan iki şubeden biri Harbiye’de, diğeri ise Altunizade’dedir.

vfs-global
Vfs Global Harbiye

Hollanda Vizesi Ücreti

Hollanda turistik vizesi için istenen ücret 237 TL. Ayrıca 86 TL Vfs Global tarafından hizmet harcı alınmaktadır. Yani başvuru için ödemeniz gereken toplam ücret 323 TL.

Son güncelleme Mart, 2017

ucakbileti_sorgula (1)

Hollanda Vizesi için Gerekli Evraklar

 • Seyahatinizden sonra en az 90 gün geçerli pasaportunuzun aslı
 • Pasaportun işlem görmüş her sayfasının fotokopisi
 • Kesinlikle doğru bilgilerden oluşan ve eksiksiz doldurulmuş başvuru formu
 • İki adet biyometrik özelliğini taşıyan fotoğraf
 • En az 30.000€ tutarında teminatı olan seyahat sürenizi kapsayacak kaza ve sağlık sigortası poliçesi
 • Vize ücreti
 • Uçak bileti rezervasyon çıktıları
 • Otel rezervasyon çıktıları
 • Eğer başka schengen ülkelerine de geçiş yapılacaksa seyahat planınızı aktaran bir belge
 • Çalışanlar için şirket belgeleri (SGK işe giriş bildirgesi, izin belgesi, 4A hizmet dökümü, maaş bordroları)

Yukarıda yer alan maddeler tüm başvuru türleri için istenen kesin evraklardır. Bunların dışında turistik amaçlı seyahat edecek olanlardan başvuranın durumuna göre aşağıda ki belgeleri de hazır bulundurmaları istenmektedir.

 • Bu seyahati sağlayacak ekonomik güce haiz olduğunu kanıtlayacak banka hesap hareketleriniz ve üzerinize tapusu olan taşınmazların belgeleri
 • Eğer çalışmıyorsanız, sizi finanse eden kişinin gerekli evrakları
 • Seyahatinizde konaklamayı planladığınızın otelin ve seyahatinizi gerçekleştireceğiniz uçak biletinizin rezervasyonu
 • Eğer öğrenciyseniz sponsor dilekçesi (Detaylar için Öğrenci vizesi yazımızı okuyun.)

Eğer gerçekleştireceğiniz bu turistik seyahat Avrupa vatandaşı olan bir aile üyenizin yanına olacaksa, bu kişinin bütün bilgileri içeren ve kullanılmış sayfalarının da olduğu pasaport fotokopisi, evlilik cüzdanı veya doğum kayıt örneği gibi aile yakınlığınızı belgeleyecek olan evraklar istenmektedir. Yine söylediğimiz gibi evrak türleri ve çeşitleri dönemsel olarak farklılıklar gösterebileceğinden mutlaka aracı kurum veya konsolosluklar ile görüşülerek kesin bilgiler alınmalıdır.

 

Hollanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vizeye seyahatinizden en az 15 gün önce başvurmanız gerekmektedir. Nitekim vize de ortalama 10-15 günde yani seyahatinize kısa bir süre kala çıkar. Genellikle bir haftada çıkması beklenen vize yoğunluğa göre ikinci haftaya sarkabilir. Bu gibi durumlarda paniğe kapılmanıza gerek yok. Seyahatinizden en geç bir gün öncesine kadar pasaportunuzu teslim almış olacaksınız.

Vizenizi aldıktan sonra Hollanda’da ilginizi çekebilecek yerlerin tamamına Hollanda gezilecek yerler yazımızdan ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here