Ana sayfa Şehirler Asya Hong Kong Gezilecek Yerler (18 Harika Yer)

Hong Kong Gezilecek Yerler (18 Harika Yer)

1074
0
PAYLAŞ
Tsim Sha Tsui

Çin Halk Cumhuriyet’ine bağlı, özerk bir bölge olan Hong Kong, büyüleyici bir finansal merkez olarak lüks alışveriş ile öne çıkan seçkin bir yer olarak biliniyor. Fakat burası kültür ve tarih zenginliğiyle doludur ve etkileyici bir siluet sunar. Hong Kong’un tarif edilemez bir enerjisi var. Milyonlarca insan, kusursuz bir şekilde bu şehre yayılmış ve hayatını sürdürmekte. Eski bir tapınak, en yeni elektronik cihazları satan bir dükkan veya daha önce hiç denemediğiniz sokak lezzetleri yolda yürürken karşılaşabileceğiniz seçeneklerden sadece birkaçı. Üstelik vizesiz ülkeler arasında olması ayrı bir avantaj. Kültürel, sanatsal, tarihi ve eğlenceli birçok noktayı Hong Kong gezilecek yerler yazımızda bir araya getirdik.

Çin’in Özel İdari Bölgesi olan Hong Kong, antik Çin kültürünün yanı sıra Çin’den bağımsız olarak kendi tutum ve tarihinin etkileriyle ilginç bir yaşam sunmaktadır.

Hong Kong Gezilecek Yerler – Görülmesi Gereken Noktalar

Hong Kong’un her sokağı, caddesi, geleneksel marketi görmeye değer. Bizden çok farklı bir kültüre sahip bir kültürle karşılaşacağınız için göreceğiniz her nokta ilginizi çekecek. Fakat biz, görmeden dönmemeniz gereken 18 noktayı sizler için bir araya getirdik.

App_indir_banner_mobil

1- Victoria Zirvesi

Victoria Peak’taki silueti görene kadar Hong Kong’u gördüm demeyin. Gökdelenleri, hareketli şehri ve çevredeki adaları görmek için burayı mutlaka ziyaret edin. Park alanının etrafında dolaşmak için bir iki saat ayırın. Gece gökyüzüne karşı sergilenen muhteşem silüeti gördüğünüzde gözlerinize inanamayacaksınız. Tepeye çıkmak için Peak Tramvayını kullanmak güzel bir deneyim olacaktır. Çıktığınızda ziyaret etmeniz gereken en önemli yerlerin başında ise Peak Kulesi geliyor. Harika bir manzara için Hong Kong gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken, bizim listemizde zirvede olan bir yer!

2- Wong Tai Sin Tapınağı

Wong Tai Sin Tapınağı, Hong Kong’un en yeni ve aynı zamanda en ilginç yerlerinden biridir. Kowloon’da bulunan bu orijinal tapınak 1920’de inşa edilmiş özel bir yapıydı. Daha sonra ziyaretçilerin bugün gördüğü şey 1968’de yeni bir binayla değiştirilerek oluşturuldu. Tapınak, tanrı Wong Tai Sin’i onurlandırmak için inşa edilmiştir. Her sonbaharda Wong Tai Sin’in tapınağında bir festival yapılır. Tapınak kompleksi, Üç Azizler Odası, İyi Dilek Bahçesi ve Konfüçyüs ile onun 72 öğrencisine ayrılan başka bir salon da dahil olmak üzere birçok binadan oluşur. Tapınak falcılarıyla ünlüdür. Konuklar genellikle tapınağın bakımı için küçük bir bağış bırakır.

3- Tsim Sha Tsui

Tsim Sha Tsui, Kowloon’un güneyindeki alışveriş ve eğlence merkezidir. Bölge, Hong Kong’un kalbinde konuşan bir kültür ve ticaret eritme potası olarak da tanımlanabilir. Nathan Road, büyük restoranlar, butikler ve diğer benzersiz dükkanları bulacağınız bölgede ilgi çekici birçok yer bulunuyor. Bölgenin güney ucunda, Hong Kong’un simgesi olan eski Kowloon-Canton Demiryolu ve Saat Kulesi bulunuyor. Tsim Sha Tsui Kültür Kompleksi, ülkenin önde gelen kültür merkezidir ve Hong Kong Uzay Müzesi ve Hong Kong Sanat Müzesi gibi turistik mekanlar da burada yer alır. Hong Kong gezilecek yerler listenizde olmasa bile buradan mutlaka geçeceksiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

4- Avenue of Stars

Tsim Sha Tsui’de iken, Avenue of Stars’ı ziyaret etmeyi unutmayın! 2004 yılında açılan ve Tsim Sha Tsui kıyısında yer alan bu gezi yolu, Hollywood’da Walk of Fame benzeri Çinli sanatçılara adanmış yıldızlara sahiptir. (Bölgede Çinli yıldızların imzaları ve kendilerine ait el izleri bulunur.) Yıldızlar Caddesi, bölgedeki az sayıdaki açık alanlardan biri olduğu için yürüyüş ve koşu için popüler bir yer. Bazı akşamlar limanın karşısına çıkan Symphony of Light gösterisini izlemek müthiş bir deneyim olabilir. Gösteriye eşlik eden müziği duyabileceğiniz bir yer bulmaya dikkat edin!

5- Ocean Park

Ocean Park, 5.5 metre çapında dünyanın en büyük akvaryum kubbesine sahiptir. Akvaryum deneyimi, 400 türden binlerce balık, Reef Tüneli ve deniz yıldızlarıyla etkileşime geçme şansı verir. Ziyaretçiler pandaları görebilmek için tura katılabilir. Ayrıca Kuzey ve Güney Kutbuna odaklanan özel programlar da bulunmaktadır. Ocean Park Hong Kong’un diğer popüler tema parkıyla yarışır: Disneyland!

6- Tian Tan Buda (Büyük Buda)

Bu 34 metrelik yüksek “Büyük Buda”, heykeli Lantau Adası’nın Po Lin manastırının üzerinde oturuyor. Budanın dünyadaki türünün en büyük ayaklı heykeli olduğu düşünülüyor. Tamamlanması tam 12 yıl sürmüş. Erken kalkanlar bir rahibin rehberliğinde günün ilk ışıklarında ilk önce Lantau Tepesine tırmanabilir, güneşin manastır çevresindeki deniz ve adaların üzerinde nasıl yükseldiğini izleyebilirler.

7- Temple Street Night Market (Gece Pazarı)

Temple Street Night Market, Hong Kong’daki bir gece pazarıdır. Satıcılar elektronik eşyalardan kıyafetlere, takılardan geleneksel Çin el sanatlarına kadar her şeyi satarlar. Alışverişten ara vermeniz gerektiğinde, bir falcı ile oturabilir ya da sanatçılardan geleneksel Kanton operasını dinleyebilirsiniz.

8- Tai O Balıkçı Köyü

Tai O köyüne bir ziyaret, Hong Kong’un başka hiçbir yerinde bulamayacağınız bir deneyim sunuyor. Kalabalık şehir, pazarlar ve parklardan çok uzak bir şekilde, Tai O daha sessiz ve daha geleneksel bir hayat tarzıyla yaşayan insanlara ev sahipliği yapmaktadır. Lantau Adası’nda bulunan Tai O’da yaşayan Tanka halkı, bir balıkçı topluluğu. Köylüler, köyün etrafında tekne gezileri düzenliyorlar. Yerel pazarları ziyaret edebilir ve taze deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz. Hong kong gezilecek yerler arasına eklemenizi tavsiye ettiğim bu köy yerel halkın yaşantısını en güzel sunan yerlerden biri.

9- Disneyland

Çin’de kurulan ilk Disney tesisi olan Hong Kong Disneyland, 12 Eylül 2005’te açıldı ve bölgenin en önemli turistik yerlerinden biri haline geldi. Tesiste iki otel ve dinlenme noktası bulunur. Benzersiz bir şekilde yerel geleneklere göre tasarlanmış bir yerdir. Park son zamanlarda Toy Story Land (2011), Grizzly Gulch (2012) ve Mystic Point (2013) olmak üzere üç yeni temanın eklenmesiyle önemli bir genişlemeye imza attı. Ziyaretçiler Iron Man ile bir Disney parkında Marved temalı bir yolculuğa çıkabilir!

10- Repulse Bay

otobusbileti_sorgula2

Hong Kong tam olarak plaj tatiliyle anılmaz. Ancak gezi esnasında kim küçük bir güneş ve kum arasını tercih etmez ki? Repulse Körfezi’ndeki plaj, ülkede en popüler olanıdır ve burada geçirilen bir gün, Hong Kong’un kendine özgü lüks tarzıyla tamamlanmaktadır. Ziyaretçiler, Hong Kong Life Saving Society kulübündeki geleneksel Çin mimarisini görebilir.

11- Man Mo Tapınağı

Hong Kong’un en eski tapınağı olma özelliğine sahip Man Mo; Edebiyat Tanrısı Man Tai ile Savaş Tanrısı Mo Tai adına yaptırılmıştır. İsmi de buradan gelir. Yoğun bir tütsü kokusunun hakim olduğu tapınakta dua edenler bir tütsü yakıp bırakır. Edilen duaların genel amacı eğitim ve kariyer konularıyla alakalıdır.

12- Po Lin Manastırı

Po Lin Manastırı, Hong Kong’un Lantau Adası’ndaki Ngong Ping Yaylası’nda bulunan Budist bir manastırdır. Manastır, 1906 yılında Çin anakarasında Jiangsu Eyaletinden gelen üç rahip tarafından kuruldu ve başlangıçta sadece “Büyük Mekân” (Büyük Çaylı Tai Mao Pung) olarak biliniyordu. 1924 yılında bugünkü adıyla değiştirildi. Ana tapınak, Buddha’nın üç bronz heykelini barındırıyor. Bu üç heykel geçmiş, şimdiki ve gelecek hayatları temsil ederken birçok Budist kutsal yazıtı bulunuyor.

13- Nan Lian Bahçesi

Nan Lian Bahçesi, Hong Kong’da bulunan bir klasik Çin bahçesidir. Bahçe 3,5 hektarlık bir alana sahiptir. Tang Hanedanlığı tarzında tepeler, ağaçlar, kayalar ve ahşap yapılarla tasarlanmıştır. Bahçe 14 Kasım 2006’da halka açıldı.

14- Kowloon Yarımadası

Kowloon, Hong Kong’un güneyini oluşturan yarımadadır. Bu bölgede Nathan Caddesi ön plana çıkarken Kowloon Park olmak üzere görmeye değer birçok park bulunur. İnanılmaz bir kalabalığın yaşadığı bu yarımadadaki her sokak ilginizi çekebilir.

15- Hong Kong Uzay Müzesi

Hong Kong Uzay Müzesi iki tematik sergi salonuna sahiptir: Uzay Bilim Salonu ve Zemin ve Birinci Kattaki Astronomi Salonu. Sergiler, ziyaretçilere eğlenceli ve eğitsel yöntemlerle bilgiler aktarıyor.

16- Geleneksel Marketler

Hong Kong gezilecek yerler listenizde en az bir tanesinin bulunması gerektiğine inandığım, keşfetmeniz gereken birçok geleneksel market bulunuyor. Daha önce hiç tatmadığınız yemeklerden ucuz antikalara, elektronik eşyalardan hediyelik ürünlere bir sürü çeşit bulabileceğiniz marketler şu şekilde:

  • Ladies Market
  • Cat Street (Lascaw Row)
  • Seafood Street Market
  • Ap Liu Street

18- Hong Kong Tarih Müzesi

Hong Kong Tarih Müzesi, Hong Kong’un tarihi ve kültürel mirasını koruyan bir müzedir. Tsim Sha Tsui, Kowloon, Hong Kong da müzenin yanında yer alır. Müzenin koleksiyonlarında doğal tarih, arkeoloji, etnografya ve yerel tarih ele alınmaktadır.

Hong Kong gezilecek yerler listemizin ilk 18 maddesinde bu önemli yerler yer alırken vaktiniz olursa aşağıdaki yerleri de gezebilirsiniz.

Hong Kong’da Gezilecek Diğer Yerler

Hong Kong, büyük bir yer. Bu yüzden gezilecek yerlere doymayanlar için ekstradan tavsiyelerim var. Lantau Adası, Ngong Ping 360, Lamma Adası, Cheung Chau, Madame Tussauds Müzesi, Bilim Müzesi, Tsing Ma Köprüsü, Flagstaff Evi, Kowloon Park ve Sky 100 görmeye değer yerler.

Hong Kong’da Nerede Kalınır?

Hong Kong’da konaklama için birkaç tavsiyeyi ciddiye almanızda var. Bazı bölgeler güvenli olmamakla birlikte ulaşım konusunda sıkıntı çıkarabilir. Bu yüzden merkezi konumlarda yer alan otelleri önermekle birlikte kaldığınız zaman hem hizmetten hem de lokasyondan memnun kalacağınız otelleri paylaşıyorum.

The Mira Hong Kong: Kowloon’da, meşhur Nathan caddesi üzerinde yer alan bu otel 5 yıldızlı. Konumu ve hizmeti harika olmasına rağmen diğer 5 yıldızlı otellerden daha ekonomik. Alışveriş ve gezmek için güzel lokasyona sahip bu oteli kesinlikle öneriyorum.

Booking’ten Rezervasyon Yapmak İçin Tıkla!

The Salisbury –  YMCA of Hong Kong: Yine Kowloon bölgesinde bulunan bu otel 4 yıldızlı. Tsim Sha Tsui MTR İstasyonu’na 5 dakikalık yürüme mesafesinde. Otelin odaları geniş olmakla birlikte verilen hizmet güzel. Fiyat & performans oranından dolayı tavsiye ediyorum.

Booking’ten Rezervasyon Yapmak İçin Tıkla!

** Bütçe Dostu **

Bridal Tea House HotelYaumatei MTR İstasyonu’ndan 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu otel Kowloon’da. 3 yıldızlı fakat konumuna rağmen oldukça ekonomik.

Booking’ten Rezervasyon Yapmak İçin Tıkla!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here