Ana sayfa Seyahat İpuçları Hostel Nedir?

Hostel Nedir?

268
0
PAYLAŞ
hostel ortami
Hostel Ortamı

Hostel, lüks konaklamaya ihtiyacı olmayan gezginlerin dünyanın her ülkesinde konakladıkları yerlere denir. Bu konaklama şeklini genellikle kısa süreli seyahate çıkan gezginler kullanmaktadır. Hosteller, odalarında birden fazla yatak olan ve yurt benzeri konaklama yerleridir. Bu yerlerde ortak kullanım esas alınarak yaşanır ve mutfaktan banyolara kadar neredeyse tüm bölümler birden fazla kişi tarafından aynı anda kullanılmaktadır. Ayrıca bu konaklamalarda farklı ülkelerden gelen yabancı turistler ile tanışıp kaynaşma fırsatını yakalayabiliyorsunuz.

Hostellerin Avantajları

Lüks otel ve kiralık evler her zaman Avrupa seyahatlerinde en çok tercih edilenler arasındadır ancak, hostellerin sosyalleşme ve uygun koşulları sağlaması nedeniyle tercih edilebilmektedir. Bunlarda bir neden olarak sayılabilir ancak hostellerin seçilme nedenleri arasında en önemli nokta, çok uygun ve hesaplı olmalarıdır.  Bu konaklama yerler çeşitlerine göre farklılıklar gösterebildikleri gibi, kadın ve erkekler için ayrı ayrı 4-6 ya da 8-10 kişilik odalar bulunmaktadır. Kişi sayısı arttıkça ters orantılı olarak fiyatı da azalmaktadır. Ayrıca bu hostellerin bazılarında, Private Room adında özel odalar da bulunmaktadır ve 2-4 kişi arası konaklamaktadır.

Muhtemelen Bu Yazımız da İlginizi Çekecek: Avrupa’da En İlgi Çekici Hosteller

App_indir_banner_mobil

Hosteller çoğu zaman güvenilir konaklama yerleri olarak görülse de, değerli eşya, pasaport, önemli belge ve paralarınızı kesinlikle orta yerde bırakmamanız gerekir. Bunun için tüm hostellerde kilitlenebilir dolaplar bulunmaktadır ve konaklamaya gitmeden önce bir kilit alarak eşyalarınızı güvenle saklayabilirsiniz. (Genellikle günlüğü 1-2€)Kısa süreli konaklamalarda kullanıldığı için yeterince hijyenik değildirler (tabii ki hosteline göre değişir) ve özellikle yatak çarşafları ve havluları kullanırken dikkat etmeniz gerekir. Bu konaklamalarda rezervasyon işlemlerine de dikkat edilmesi gerekir. Gidilecek ülkede hostelde konaklanacaksa ve özellikle turistik bir yerse, kesinlikle önceden rezervasyon yapılması gerekir çünkü boş yer bulmak biraz sıkıntılı olabilmektedir. Bunun dışında hostelin giriş çıkış saatleri ve açılış kapanış saatleri kesinlikle bilinmelidir. Çünkü uzun ve yorucu bir gezinin ardından konaklama yerinize geri döndüğünüzde size kapıyı açacak bir yetkili bulamayabilirsiniz. (Çoğu hostel 7/24 açık fakat yine de kontrol etmelisiniz) Genellikle öğrenciler tarafından yaygın olarak kullanılan bu yerler yüz binlerce hatta milyonlarca insanın ilk tercih ettiği konaklama yöntemlerinden biridir. Tüm ülkelerin fiyatlandırmaları farklılıklar gösterebilmektedir. Bu nedenle gideceğiniz ülkedeki konaklama yerlerini araştırmanız gerekir. Çünkü bazı ülkelerde hostel fiyatları, düşük sınıf otellerin fiyatından daha yüksek olabiliyor.

Gezi Rehberleri aracılığıyla uygun fiyatlı hostel araştırması yapmak için buraya tıklayabilirsiniz!

Şehirlerle ilgili ucuz hostel tavsiyelerimizin yer aldığı bağlantılara aşağıdan ulaşabilirsiniz!

ucakbileti_sorgula (1)

Madrid Ucuz Hostel Tavsiyeleri

Krakow Ucuz Hostel Tavsiyeleri

Barselona Ucuz Hostel Tavsiyeleri

Lizbon Ucuz Hostel Tavsiyeleri

Budapeşte Ucuz Hostel Tavsiyeleri

Atina Ucuz Hostel Tavsiyeleri

Porto Ucuz Hostel Tavsiyeleri

Amsterdam Ucuz Hostel Tavsiyeleri

otobusbileti_sorgula2

Paris Ucuz Hostel Tavsiyeleri

Viyana Ucuz Hostel Tavsiyeleri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here