Ana sayfa Türkiye Nevşehir Ihlara Vadisi Hakkında Bilgi, Nerede, Giriş Ücreti ve Ziyaret

Ihlara Vadisi Hakkında Bilgi, Nerede, Giriş Ücreti ve Ziyaret

3492
0
PAYLAŞ
Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi, Kapadokya’da gezebileceğiniz en mükemmel gezinti ve yürüyüş alanlarından biridir.

Eşsiz doğası, yeşillikleri, tarihi kiliseleri ve esrarengiz yapısıyla inanılmaz bir yerdir. Her sene binlerce yerli ve yabancı turistin ilgi odağı olmayı başaran Ihlara Vadisi, dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan kiliseleri ile tarihte bir yolculuğa çıkmanızı sağlıyor.

Ihlara Vadisi, 150 metre derinlikle adeta bir cennet gibi saklı kalmış ve keşfedildiğinden bu yana tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Yanardağ volkanından çıkan lavlar nedeniyle bu derinliği kazanan vadi, yaklaşık 14 kilometre uzunluğundadır. Bir kanyonu andıran bu eşsiz vadide kiliselerin yanı sıra çeşitli tarihi barınak ve mezarlarda bulunuyor.

App_indir_banner_mobil

Ihlara Vadisi Kiliseleri

Ihlara Vadisi’nde en dikkat çeken tarihi yapılardan biri Ağaçaltı Kilisesi’dir. Gişe kısmını geçtikten hemen sonra karşınıza çıkan merdivenlerin sağ aşağı kısmında yer alıyor. Bu devasa kilisenin gerçek giriş kapısı yerin altındadır. Günümüzde kullanılan giriş ise, 2. Kata direk açılan kapıdır.

Kilise uzun yıllar boyunca çeşitli restorasyonlar gördüğünden, içindeki resimler nedeyse tamamen kaybolmuş. Ancak yer yer samanlar tarafında çizilen Hristiyan figürlerine rastlamak mümkün!

ucakbileti_sorgula (1)

Taşların içine oyulan kilise, bir rivayete göre eski zamanlarda kapısının bulunmaması nedeniyle ağaçlara tırmanarak girilirmiş ve adını da oradan almaktaymış.

Diğer bir kilise Sümbüllü Kilisesi’dir. Bu kilisenin manastır bölümleri 2 kat şeklinde devasa bir kaya üzerine oyulmuş halde inşa edilmiştir. Kilisede dünyanın en ilginç tasvirlerine rastlamak mümkün!

Tasvirlerin birinde Cebrail ve Mikail arasında ihtişamlı bir Meryem tasvir edilmiştir ve Hristiyan dünyasının ezelden beri ilgisini en çok çeken figürlerden biri olmuştur.

Dünya üzerinde eşi benzeri olmayan diğer figür ise Hz. İsa figürüdür. Hz. İsa ve hemen yanında fırının içine atılmış 3 İbrani genci ve zamanın azizlerinin tasvir edildiği eşsiz bir figür yer almaktadır.

Bunun dışında vadide daha birçok kilise bulunuyor. Vadiye yakın olan kiliseler genellikle duvar resimlerinden dolayı Kapadokya’nın eşsiz sanatından soyutlanmıştır. Diğer kiliselerin çoğu da Bizans stili duvar figürleri içerir.

Bu kiliselerden sadece Kırk dam altı Kilisesinde kitabe bulunmaktadır. Bu nedenle vadideki en popüler kiliselerden biri olmuştur ve kitabe sayesinde vadideki neredeyse tüm kiliselerin tarihi tespit edilmiştir.

Ihlara Vadisi’nde yer alan diğer görülmeye değer kiliseler:

Pürenli Seki Kilisesi

Dört salondan oluşan kiliseye girdiğinizde ilk olarak büyük salona erişeceksiniz. Ardından diğer salonlara geçişler bulunuyor.

Bu dört salondan bir tanesi zamanında cenaze törenleri için kullanılmış. Buna bağlı olarak salonun altında mezarlar bulunuyor.

otobusbileti_sorgula2

Kilisede genellikle Hz. İsa’nın hayatını anlatan birçok çizim, görsel kullanılmış. Dini olayların sahnelerine çok fazla yer aldığı bu kilisede bitki ve geometrik motifler de oldukça ilgi çekici.

Kokar Kilise

Tek katlı olan Kokar Kilise’nin girişi en fazla dikkatimi çeken yer oldu. Yıkık durumda bulunan bir apsisten kilise içerisine ulaşabiliyorsunuz.

Kayanın içerisine uzunlamasına oyularak oluşturulan kilisede iki adet cenaze salonu var. Tahmin edebileceğiniz üzere buranın altında da mezarlar bulunuyor.

Kilisenin duvarlarında birçok dini olayın sahneleri yer alıyor ancak benim için en dikkat çekeni Mısır’a kaçış ve Yudas’ın ihaneti idi. Devamındaki sahnelerde çarmıh, mezar, göğe yükseliş gibi önemli olaylara da yer verilmiş.

Yılanlı Kilise

Yılanlı Kilise, Ihlara Vadisi’nde gezeceğiniz kiliselerden biraz daha farklı. Aslında kilisenin giriş kısmı doğa olaylarından dolayı yıkılmış.

Şu andaki girişi normalde bulunan koridorun sonundan sağlanıyor. Kilise duvarlarında dini olayların sahnelerinin yanı sıra dünyayla ilgili birçok olayın sahnesine de yer verilmiş.

Kilisenin bir duvarında yılanların saldırısına uğrayan dört günahkar kadının sahnesi biliniyor. Nitekim kilisenin ismi de buradan gelir.

Karanlık Kale Kilisesi

Kilisenin en etkileyici özellikleri kare ve haç motifli kabartmalıdır. Salonların biri yine cenaze amacıyla kullanılmış, fakat diğer kiliselere göre daha küçüktür.

Eğritaş Kilisesi

Eğritaş Kilisesi, araştırmalara göre Ihlara Vadisi dahilindeki en eski ve büyük kiliselerden biridir. İki katlı kilisenin bir bölümü yıkılmış.

Cenaze törenlerinin yapıldığı bölümden mezar odalarına açılan kapılar mevcut. Hatta odaların bazılarında mezarları hala görebilirsiniz.

Duvarlarda genellikle dini olay sahnelerine yer verilmiş. Bu sahnelerin birçoğunda Meryem Ana figürlerinin yer aldığı görülüyor.

Ihlara Vadisi Giriş Ücreti

Ihlara Vadisi giriş ücreti resmi olarak 20 TL’dir. Eğer müze kartınız varsa yılda 2 kere ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Ihlara Vadisi Ziyaret Saatleri

Vadinin tatil günü bulunmadığından dilediğiniz gün ziyaret edebilirsiniz.
Ziyaret saatleri Kasım ve Mart ayları arasında 08;00 ile 17;00,
Nisan ve Ekim ayları arasında ise 07;00 ile 19;30 saatleri arasındadır.

Ziyaret saatleri dışında hiçbir şekilde giriş izni verilmemektedir.

Ihlara Vadisine Nasıl Gidilir?

Özel araçla farklı bir şehirden Ihlara Vadisine gitmek istiyorsanız öncelikle Aksaray şehir merkezine ulaşmanız gerekiyor. Ardından E90 karayoluna ulaşıp, tabelaları takip ederek kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Ihlara vadisine gitmek için Aksaray şehir merkezinden toplu taşıma araçlarına binerek de kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz.

Açık adres; 68570 Ihlara / Güzelyurt / Aksaray

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here