Ana sayfa Seyahat İpuçları Interrail Sırt Çantası Seçmek

Interrail Sırt Çantası Seçmek

807
0
PAYLAŞ
interrail sirt cantasi

Interraile gitmeden önce şüphesiz en mühim konulardan bir tanesi sırt çantası seçmek ve hazırlamak. Kendinize ilk defa bir backpack edinecekseniz kullanışlı bir şey bulmaya çalışın. Çünkü aslında sadece interrailde değil, sonra da bu çanta işinize yarıyor. Özellikle sadece kabin bagajı ile bindiğiniz uçuşlarda, sırt çantası hayat kurtarıcı oluyor.

Interraile gidecekseniz mutlaka uğramanız gereken bir yer var bence: Decathlon. Pek çok spor malzemesini uygun fiyata bulabileceğiniz bir dev mağaza burası. Şehrinizde yoksa www.decathlon.com.tr adresinden de online alışveriş mümkün.

Sırt Çantası Seçmek

Dağcılık, trekking gibi aktivitelerle uğraşıyorsanız, seçeceğiniz çanta belki biraz daha profesyonel olabilir. Böylece daha sonra da kullanırsınız. Ama zaten hali hazırda uğraşıyorsanız tahminim o ki, siz zaten çantayı çoktan aldınız. Eğer sadece bir gezgin olma niyetiniz varsa, artık yurtdışı benim işim diyorsanız, kalacağınız süreye de bağlı ama çok da büyük bir çanta almayın derim. Hem ağırlık yapmaz size, hem de uçaklarda zorlanmazsınız.

App_indir_banner_mobil

Çanta alabileceğiniz bir çok marka var, North Face, Columbia, McKinley gibi. Ama dediğim gibi ben Decathlon’un Quechua markasını tercih etmiştim. Zamanında 70 TLye aldım çantayı kampanyadan. Dandik olur sadece bu seyahatte kullanırım diyordum ama sonradan kendisiyle New York’a, Erasmus’a, İzmir’e yaz tatiline gibi farklı farklı destinasyonlara seyahat ettik. Arkadaşım ise heves edip 400 TL’ye North Face’den çanta almıştı, yapma etme dedim, ama şimdi bakınca o da o kadara gerek olmadığını söylüyor.

Çanta boyutu 55-70 Lt arasında değişiyor. Bunu gözünüzde canlandırmanız biraz zor, en iyisi gidip görmek ve hatta denemek. Decathlon’un sitesine alışverişten önce göz atarsanız uygun olabileceğini düşündüğünüz çantaya dair fotoğraflara ve yorumlara da erişebilir sonra gidip gözünüzle görebilirsiniz. Benim boyun ve sırt problemim olduğu için sırt kısmının yumuşak olmasına dikkat etmiştim. Boyut olarak da büyük olmamasına, çünkü yer arttıkça insan içini doldurmak istiyor. Oysa benim hafif gezmem gerekiyordu.

Çantanın sırt kısmı yaz aylarında sizi çok terletebilir. Bir tık daha kaliteli bir şey bakarsanız bunu önleyebilirsiniz. Bir de cep sayısı ve uyku tulumu mat gibi şeyler alacaksanız bunları koyabileceğiniz iplerinin, lastiklerinin olması önemli.

ucakbileti_sorgula (1)

Biraz paraya kıyıp iyi bir çanta seçtiyseniz çantanın kendi örtüsü oluyor yanında. Bu sayede yağmurda gezerken bu örtüyü takıyorsunuz ve eşyalarınızı koruyor. Çantanın içinden çıkmasa da 30 TL’ye ayrıca satılıyor da. Ama benim gibi ucuza kaçtıysanız da çare yok değil, bir tüyo vereyim, yanınızda büyük çöp torbalarından bulundurun. Bunu çantaya uygun şekilde geçirince de aynı görevi görüyor.

Uyku Tulumu ve Mat

Benin bir uyku tulumum yok açıkçası. Biz 15 gün gittik, genelde kapalı yerlerde kaldık ve hiç uyku tulumu ihtiyacım olmadı. Daha uzun süre gidiyor, sahilde, parkta, garda vs uyumayı planlıyorsanız uyku tulumu elbette iyi olacaktır. Ayrıca bazen hostelde ya da couchsurfingde de çarşaflarla ilgili çekince varsa, uyku tulumu müthiş konfor sağlıyor. Ya da bazı hostlar size uyku tulumunuzu getirmenizi söylüyorlar.

Utku tulumlarında önemli olan sıcaklığa dikkat etmek. Hava en fazla kaç dereceye kadar düşer gece bunu bilerek satın almalısınız. Aksi takdirde donma tehlikesi kapıda.

Bir mat almıştım ama. Mat aslında uyku tulumunun altına sermek için, yerden soğuk yememek için iş görüyor. Ancak biz bir gece havalimanında yatacaktık. Bu havalimanı fazla küçük olduğu ve koltuklar uykuya uygun olmadığı için matı yere serip yatmıştım. Üzerime de örtüm vardı, onu çekmiştim. Daha sonra matı kullanıp orada bıraktım, zira 10 tl gibi makul bir ücrete almıştım.

Bir kaç Öneri

Şu anda satılan ürünlere biraz göz gezdirdim. Sizin için fiyat/performansta uygun olacağını düşündüğüm iki tane çanta buldum. İnternet alışverişi yapacaksanız aklınızda olsun, cayma hakkı çerçevesinde ürünü deneyip eğer olmazsa kullanmaksızın 14 gün içerisinde hiçbir sebep göstermeden iade edebilirsiniz. Bu bir ayıba bağlı değişim, iade hakkı değil; sadece online alış verişlerde geçerli, ürünü görmeden satın aldığınız için size tanınmış, mağazada yapacağınız gibi denemenizi beğenmezseniz de üründen cayabilmenizi sağlayan özel bir hak. Bu yüzden internet alışverişinden korkmayın. Rahatça geri alıyorlar.


1- Quechua Forclaz 50 Litre  (160 TL- Decathlon)

otobusbileti_sorgula2

http://www.decathlon.com.tr/forclaz-sirt-cantasi-50-litre-id_8300838.html

Kullanıcı yorumlarına bakıldığında, yan cepler ile ilgili bir kaç eleştiri olmuş ama çok büyük bir eksiklik değil. Yağmur kılıfı yok. Öte yandan bel desteği iyi ve kullanıcı hataları dışında sorunlar için 10 senelik garantisi var.

2- Alpine Pro 60 Litre (151 TL- n11.com)

http://urun.n11.com/kamp-cadiri/outdoors-alpine-pro-60-P114745135?cid=604001&gclid=CLHTgfHiws0CFYTGGwodFVgNJA&gclsrc=aw.ds

Önemli özellikleri, tere karşı emicilik özelliğinin bulunması, sırt kısmında bulunan pedin çıkarılıp mat olarak da kullanılabilmesi ve su geçirmezliği bence. Göz sayısı bakımından da gayet kullanışlı görünüyor. Hepsiburada yorumlarına bakıldığında gayet iyi yorumlar yapılmış.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here