Ana sayfa Portekiz Lizbon Hz. İsa Heykeli, Lizbon

Hz. İsa Heykeli, Lizbon

1718
0
PAYLAŞ
isa heykeli lizbon
Cristo Rei, Lizbon

Hz. İsa Heykelinin yapımına 17 Mayıs 1949 yılında başlanmıştır ve 1959 yılında açılışı yapılmıştır. Heykelin mühendisleri Francisco de Mello ve Castro’dur. Tapınak kral seviyesinin üzerinde, 113 metrelik bir yükseklikte yer alır. Heykelin tek başına uzunluğu 28 metredir. Kollarını Lizbon şehri merkezine doğru açmıştır ve kol genişliği 30 metre kadardır. Şehrin hangi bölgesinde olursanız olun, bu heykeli rahatlıkla görebilirsiniz. Lizbon’da diye bilinse de aslında Almada şehrinde bulunur. Bu heykel, kurtarıcı İsa heykelinden esinlenerek yaptırılmıştır. Dilerseniz şehir manzarasını izlemek için heykelin en tepe noktasına çıkabiliyorsunuz. Şehrin en cazibeli ve en görkemli yapılarından biri olduğu için, her yıl milyonlarca turist çekmektedir.

Heykelin yapımına devlet görevlileri ve vatandaşlar dâhil toplamda 300 bin kişi yardım etmiştir. 1999 yılında Setubal Katolik Başpiskoposu anıta gelerek, burayı bir türbe olarak ilan etti. Mayıs 2001’de başlanan Restorasyon çalışmaları 1 Şubat 2002 yılında sona erdi. Belem köprüsüne yakın olan bu devasa heykeli görmeden şehirden gitmek mümkün değil. Papalık elçisi Kardinal burada düzenli kutlama yapılması talimatını verse de bu kutlamalara pek katılan olmadığı için şuan etkinliğini yitirmiş durumda. Uzaktan gören herkes bu devasa heykeli daha yakından görmek ister. Bunun için 101 numaralı halk otobüslerine binmeniz yeterlidir. Dünya mirası listesine aday olan heykel, günümüzde halen faal bir şekilde ziyaretçilere açıktır. Belirli saatlerde isteyen herkes gidip bu görkemli anıtı görebilir ve içini gezebilir. Şehirde manzara izlemek için bu anıttan daha iyi bir açı bulunmuyor.

Tavsiyeler

Ziyaret saatleri sadece hafta içleri 06;00 ile 18;00 arasındadır. Heykelin en tepe noktasına çıkarak, eşsiz manzaranın keyfini çıkarmayı unutmayın. Ayrıca anıt içerisindeki odalarda birçok eser sergilenmektedir. Anıt meydanında da birçok ilginç yapı bulunuyor. Lizbon gezilecek yerler listesinde bulundurmanız gereken bu yapıtın dışındaki diğer yerler için buraya tıklayabilirsiniz.

App_indir_banner_mobil

İsa Heykeline Nasıl Gidilir?

Heykele şehrin her yerinden, 101 numaralı kırmızı halk otobüslerini kullanarak ulaşabilirsiniz. Eğer vaktiniz bolsa ve yolculukta yeni yerler keşfetmek istiyorsanız, zaten şehrin her yerinden rahatlıkla görünen heykele doğru keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Dilerseniz Metro istasyonu çevresindeki taksileri kiralayarak, hızlı bir şekilde anıta ulaşabilirsiniz.

Açık adres; Portekiz / Lizbon 45 / Av. Cristo Rei 00151

ucakbileti_sorgula (1)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here