Ana sayfa Türkiye İstanbul İstanbul Gezilecek Yerler

İstanbul Gezilecek Yerler

6803
2
PAYLAŞ
İstanbul Gezilecek Yerler

Dünyanın en büyüleyici ve etkileyici şehirlerinden İstanbul, herkes tarafından en çok tercih edilen destinasyonlardan biri.

İstanbul’da milyonlarca insan yaşıyor ve her insana hitap eden birçok güzellik bulunuyor.

İstanbul’da gezilecek yerler arasında birçok harika tarihi, kültürel, doğal yerlerin yanı sıra modern yapıtlar, müzeler ve devasa alışveriş merkezleri de öne çıkıyor.

İstanbul’un gezilecek yerlerini aktaracağımız bu yazının ilk bölümünde şehrin bölgelerini, ikinci bölümünde ise mutlaka görülmesi gereken yapıtları paylaştık.

İstanbul’un Tarihi Merkezinden Başlayan Yolculuk: Sultanahmet’ten Boğaz Kıyıları

İstanbul çok uzun yıllardır birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapan bir şehir olarak, sayısız tarihi değer barındırıyor.

Şehri ziyaret edenlerin ilk adım attığı yer Sultanahmet’te bulunan mekanlar ve çevre semtlerde tarihi bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

İstanbul’un kalbi Sultanahmet, özellikle sarayları ve müzeleri görmek isteyenler için ilk adres.

İstanbul kültürünü barındıran, yemeklerini sunan birçok restoranda turunuzu sonlandırabilirsiniz.

App_indir_banner_mobil

İstanbul’un Popüler Merkezi: Beşiktaş

Gün geçtikçe gençler tarafından daha fazla ilgi gören Beşiktaş, şehrin en güzel ilçelerinden biri.

Sahilinde Bahçeşehir Üniversitesi’nin, Yıldız’da ise Yıldız Teknik Üniversitesi’nin kampüsü bulunuyor.

Beşiktaş’ın sahili gençlerin en uğrak yerlerinden birisi ancak çarşının içerisinde her geçen gün artan cafe ve pub sayısı Köyiçi’ni de harika bir atmosfere büründürüyor.

ucakbileti_sorgula (1)

Beşiktaş’ta Deniz Müzesi gibi kültürel yerlerin yanı sıra Yıldız Parkı gibi doğal yerler de var.

Güzel bir cumartesi gününüze Beşiktaş’ın meşhur kahvaltıcılar sokağında başlayıp, ardından semtin güzelliklerini keşfettikten sonra Cumartesi pazarında alışverişle noktalayabilirsiniz.

Gezilecek yerlerin detayına Beşiktaş gezilecek yerler yazımızda yer verdik.

İstanbul’da Kültür Turu: Taksim- Karaköy- Kabataş

İstanbul, Türkiye’nin kültür ve sanat başkenti olarak birçok çağdaş sanat merkezine ev sahipliği yapıyor.

Fındıklı’da bulunan Türkiye’nin ilk çağdaş sanat müzesi, İstanbul Modern, sanat severlerin kesinlikle görmesi gereken yerlerden biri.

Müzeyi ziyaret ettikten sonra Taksim İstiklal Caddesi ve Karaköy civarındaki sergi merkezlerini gezerek güncel sanattaki en yeni eserleri görebilirsiniz.

Üstelik Karaköy’deki popüler mekanlarda yemek yiyip, içkinizi, kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Anadolu Yakası’nın Vazgeçilmez Değerleri: Üsküdar ve Kadıköy

İstanbul’un sembollerinden Haydarpaşa garının yer aldığı Kadıköy, anıların ilçesi.

otobusbileti_sorgula2

Moda sahilinde huzur içinde kitap okumak, Caddebostan sahilinde arkadaşlarınızla eğlenceli vakitler geçirmek veya ara sokaklarda şirin mi şirin cafelerde kendinizi bulmak… Bunların hepsinden fazlasını Kadıköy vaat ediyor.

Bağdat Caddesi’nde alışveriş yapıp yorgunluğunuzu Fenerbahçe’de bulunan deniz manzaralı cafelerde atabilirsiniz.

Kız Kulesi manzaralı semt Üsküdar, Anadolu Yakası’nın merkezi. Üsküdar’ın sahil şeridinde İstanbul boğazının keyfini çıkarırken kısa bir tekne yolculuğuyla Kız Kulesi’ne de geçebilirsiniz. Üsküdar’da görmeye değer birçok camii, yapıt ve mekan da bulunuyor.

Bağdat Caddesi’nden Kapalıçarşı’ya İstanbul’da Alışveriş Keyfi

Ekonominin beşiği olan İstanbul’da alışveriş olanakları neredeyse sınırsız olarak adlandırılabilir.

Otantik, doğu esintileri taşıyan ürünlerden, antikalara, en lüks markalardan, eşsiz butiklere her şeyi İstanbul sokaklarında bulabilirsiniz.

Eğer butik ve lüks markalardan alışveriş yapmak istiyorsanız Teşvikiye, Bağdat Caddesi ve Levent civarlarını gezebilir, daha klasik ürünler, halı, mücevher gibi parçalar satın almak istiyorsanız tarihi Kapalıçarşı’yı ziyaret edebilirsiniz.

Yiyecek, özellikle de baharat ve kuru yiyecekler için ise yine tarihi bir bina olan Mısır Çarşısı’nı gezebilirsiniz.

İstanbul’a Tepeden Bakın: Eyüp ve Pierre Loti

İstanbul gibi güzeller güzeli bir şehre bir de havadan bakmak isterseniz, Eyüp’e doğru bir yolculuk sizi bekliyor.

Haliç kıyısında yer alan Eyüp semti, eski İstanbul dokusunu hala koruyor. Eyüp’te bulunan Eyüp Sultan Camiisi de birçok kişiyi bu güzel semte çekiyor.

Eyüp’ün içini gezdikten sonra teleferik ile Eyüp’ün tepesinde bulunan Pierre Loti kahvesine çıkabilir, eşsiz Haliç manzarasının tadını çıkarırken kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

İstanbul’un Sahil Şeridiyle Ünlü Balıkçılar Semti: Sarıyer

Huzurlu bir hafta sonu geçirmek için kendinizi Sarıyer’e bırakın. Upuzun sahil şeridinin sonunda yer alan Sarıyer merkezinde hâlâ samimi bir semt havası var.

Tarihi meşhur Sarıyer börekçisinde güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Veya Garipçe Köyü, Rumeli Feneri gibi denizle iç içe olan balıkçı köylerinde huzurun tadını çıkarabilirsiniz.

Sarıyer’de tarihin derinliklerinden beri insanların büyük bir kısmı gelirini balıkçılıktan karşılıyor. Bu yüzden Sarıyer’de en lezzetli balıkları yiyebileceğiniz gibi restoran ve meyhanelerinde çok eğlenceli vakitler de geçirebilirsiniz.

Dokusu Bozulmamış, Bambaşka bir İstanbul Semti: Kuzguncuk

Mahalle kültürünü günümüze kadar taşıyan nadir semtlerden biri Kuzguncuk’ta doğayla iç içe bir gezintiye ne dersiniz?

Kuzguncuk’ta İstanbul’un karmaşıklığından uzak, sakin ve samimi bir yaşam var.

Yeşille bürünmüş bu semtte gezilecek birçok tarihi kilise ve sinagoglar bulunuyor.

İstanbul’un Bir Ucu: Beykoz

İstanbul’un bir ucunda sevimli bir semt: Beykoz. Beykoz’da İstanbul’un diğer semtlerinin aksine köy havası mevcut. Kaostan uzak bir yaşam var.

Denizin en derin hissedildiği bu semtte gezilecek birçok nokta da var. Hafta sonu bir veya iki gününüzü Beykoz’a ayırırsanız, Beykoz Korusu ve Takanik Balıkçısı gibi muazzam yerlerle tanışma fırsatı bulursunuz!

Adalar’da Yeşilin ve Mavinin Tadını Çıkarın

İstanbul’un en özel yerlerinden biri Prens Adaları olarak bilinen, Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada. Motorlu taşıt kullanmanın yasak olduğu adalarda gerçek huzuru bulabilirsiniz.

Adalar’a gitmek için Avrupa Yakası’nda Kabataş, Anadolu Yakası’nda ise Bostancı ve Kadıköy İskelelerini kullanabilirsiniz. Adalar’da bisiklet kiralayarak adayı keşfedebilirsiniz.

Büyükada’nın tepesinde bulunan Aya Yorgi kilisesini ziyaret edebilir, adanın tepesindeki restoranda müthiş bir İstanbul manzarası eşliğinde yemek yiyebilirsiniz.

İstanbul’da Görülmesi Gereken Yerler

1- Ayasofya

Ayasofya, İstanbul tarihinde önemli bir dönüm noktasıdır. 532 yılında 1. Jüstinyen tarafından kilise olarak yaptırılan bu yapıt, İstanbul’un fethinin ardından Fatih Sultan Mehmet’in emriyle camiiye dönüştürülmüştür.

Her iki döneme de şahitlik etmiştir ve İstanbul’un en eski yapıtlarından biri olma özelliğini taşır.

Ayasofya, 1935 yılından itibaren müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

2- Topkapı Sarayı

Türkiye’nin, hatta Dünya’nın en güzel saraylarından biri olan Topkapı Sarayı yaklaşık 80.000 m2 büyüklüğünde.

Bu saray, Osmanlı İmparatorluğunun 400 yıl boyunca merkezi olarak kullanılmıştır. Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılan saray, İstanbul gezilecek yerler arasında ilk sıralarda olmasının nedeni Türk tarihinin önemli olaylarına tanıklık etmesi ve günümüze kadar korunarak gelmiş olmasıdır.

Bab-ı Hümayun (Saltanat Kapısı), I. Avlu (Alay Meydanı), Babüsselam, Bağdat Köşkü, Harem ve Kutsal emanetlerin saklandığı bölüm mutlaka görülmelidir.

3- Dolmabahçe Sarayı

Kabataş – Beşiktaş arasında yer alan Dolmabahçe Sarayı, denizin hemen kenarında, İstanbul’un en güzel yerinde harika manzara sahip bir saraydır.

1856 yılında Sultan Abdülmecit tarafından yapılan saray, Topkapı Sarayı’nın “tek” merkez ünvanını bir nebze de olsa hafifletmiştir.

Dolmabahçe Sarayı’nın dış süslemelerinde Barok, Rokoko ve Ampir motiflerden yararlanılmıştır. Sarayın kapıları meşhurdur.

Türk milletinin kahramanı Mustafa Kemal Atatürk de yaşamının son bölümünü bu sarayda geçirmiş ve hayatını burada kaybetmiştir.

Saat kulesi, Atatürk’ün hayatını kaybettiği yatağı ve odası, Harem dairesi, tavan süslemeleri ve Saltanat kapısı mutlaka görülmelidir.

4- Sultanahmet Camii

İstanbul’un en tarihi ve turistik yapıtlarından Sultanahmet Camii 1609 yılında I.Ahmet tarafından yaptırılmıştır.

Büyük kubbesinin içi mavi mavi ağırlıklı kalem işleriyle süslendiği için yabancılar tarafından genellikle “Mavi Camii (Blue Mosque)” olarak bilinir.

Sultanahmet Camii’nin bazı bölümleri günümüze kadar iştirak edememiş.

Çevresinde bulunan birçok yapılar ile burası bir külliyeyi oluşturur.

Ayrıca Sultanahmet Camii Türkiye’nin ilk altı minareli camisidir.

5- Yerebatan Sarnıcı

Yerin altında, zamanında Büyük Saray’ın su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılan “Yerebatan Sarnıcı” halk arasında “Yerebatan Sarayı” veya “Bazilika Sarnıcı” olarak da bilinir.

Sarnıç, 542 yılında I. Justinianus tarafından yapılmıştır.

Suyun içerisinden yükselen sütunların yoğunluğu bir ormanı andırır.

Sularda bulunan büyük balıklar, içerdeki ışıkların atmosferi ve tarihi yapıtlar buranın İstanbul gezilecek yerler arasında olmasını perçinleyen nedenlerdir.

6- Kapalıçarşı

Kapalıçarşı, İstanbul’un sembolü haline gelmiş önemli yerlerden biridir.

1460 yılında yapımına başlanılan Kapalıçarşı’da günümüzde 4.000’den fazla dükkan vardır. Bu dükkanlarda çalışan kişi sayısı 30.000’den fazladır.

Turistlerin fazla geldiği günlerde ve günün en kalabalık saatlerinde Kapalıçarşı’da yaklaşık yarım milyon insan olduğu söylenmektedir.

Kapalıçarşı, 2014 yılında yapılan araştırmaya göre dünyada en fazla ziyaret edilen turistik yer ünvanına sahiptir.

Kapalıçarşı’ya sadece alışveriş için değil, harika atmosferini yaşamak için bile gitmek gerekir.

7- Kız Kulesi

Bizans devrinden kalan sayılı eserlerden biri: Kız Kulesi. Hakkında birçok efsane ve rivayet mevcuttur. Şehrin en güzel yapıtlarından biridir.

Marmara Denizi’nin ortasında olması, Kız Kulesi’ni birçok yerden görünür kılıyor.

Günümüze kadar birçok farklı amaçla kullanılan Kız Kulesi’nin tepesinde restoran bulunuyor.

Kuleye ulaşım Salacak’tan sandallar ile sağlanıyor. Şehrin sembolü olan

Kız Kulesi, İstanbul gezilecek yerler arasında ilk sıralarda bulunmalıdır.

8- Galata Kulesi

Galata semtinde bulunan kule ismini bulunduğu semtten almaktadır.

528. yılında inşa edilen kule, ilk olarak Fener kulesi olarak kullanılmıştır.

Günümüzde kulenin tepesine çıkıp şehrin manzarasını izlemek ve en üst katta bulunan restoranda manzara eşliğinde yemek yemek mümkün.

9- İstiklal Caddesi

İstanbul’un en büyük, en kalabalık ve popüler caddesi. Taksim Meydanı’ndan başlayıp Beyoğlu Tüneli’ne kadardır. Uzunluğu yaklaşık 1.5 km’dir.

İstiklal Caddesi’nde meşhur tarihi tramvay hala hizmet verir. Cadde üzerinde birçok mağaza, restoran, gece kulübü, alışveriş merkezleri, pasajlar, dükkanlar, ofisler ve daireler bulunur.

Günün her saatinde kalabalıktır. Özellikle haftasonları.

10- Süleymaniye Camii

İstanbul’un en güzel yerlerinden birinde konumlanan Süleymaniye Camii, 1551 – 1557 yılları arasında yapılmıştır.

Camii, Mimar Sinan’ın kalfalık eseri olarak nitelendirilir.

İç mimarisi ve avlusu etkileyici bir güzelliğe sahiptir. Ayrıca Mimar Sinan’ın burada bir türbesi bulunmaktadır.

11- Mısır Çarşısı

Eminönü’nde Kapalıçarşı’ya benzerliğiyle bilinen Mısır Çarşısı, Yeni Camii’nin hemen yanında bulunmaktadır.

Mısır Çarşısı’nda genellikle baharatlar, kuruyemişler tarzı aktarlar bulunduğu için “Baharatçılar Çarşısı” olarak da bilinmektedir.

Yöresel ürünlerin çok rahat bulunduğu bu çarşı, İstanbul’un önemli geleneksel alışveriş noktalarından birisi.

12- Galata Köprüsü

Galata Köprüsü, Haliç’te Karaköy ile Eminönü’nü bağlayan köprüdür.

Hem yaya hem de araç trafiğine açık olan bu köprü, İstanbul’un kalabalıklığının sembollerinden biridir.

İstiklal Caddesi’nin bitiş noktası Galata’dan sonra bu köprüye, yani Karaköy’e inip ardından Eminönü’ne köprünün üzerinden yürüyüş yaparak geçebilirsiniz.

Galata Köprüsü’nün üzeri her zaman balıkçılarla doludur. Ayrıca köprünün altında bulunan meyhaneler de ilgi çekici.

13- Gülhane Parkı

Gülhane Parkı, İstanbul’un en güzel ve tarihi parklarından biridir.

Eskiden Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olarak kullanılmaktaydı.

Gülleriyle ünlü olan park, günümüzde herkese açık.

İstanbul gezilecek yerler listenizi tamamlarken bu parkta huzurlu vakit geçirerek dinlenebilirsiniz.

14- İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Türkiye’de müze olarak inşa edilen ilk binadır. Ayrıca burası, dünyanın en büyük müzelerinden biridir.

Müze içerisinde Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyetinde olan tüm ülkelere ait eserler bulunur.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri olarak anılmasının nedeni üç ana bölümden oluşması. Bunlar; Arkeoloji Müzesi (ana bina), Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesidir

15- İstanbul Modern

Türkiye’nin ilk modern sanat müzesi.

Karaköy’de bulunan İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde birçok eser ve koleksiyon sergilenmektedir.

16- Miniatürk

Miniatürk, dünyanın en büyük minyatür parkıdır. Ülkemizde bulunan yüzlerce yapının maketleri burada sergilenmektedir.

İstanbul gezilecek yerler listemizde bahsettiğimiz tüm yapıtların maketini bu parkta görebilirsiniz.

2001 yılında yapımına başlanılan bu park 2 yıl sonra ziyarete açılmıştır.

Haliç semtinde bulunmaktadır.

17- Ortaköy Camii (Büyük Mecidiye Camii)

Beşiktaş’a bağlı Ortaköy semtinin sahilinde bulunan Büyük Mecidiye Camii, halk arasında Ortaköy Camii olarak da bilinir.

Sahildeki ihtişamlı görüntüsü Boğaziçi Köprüsüyle birleştiğinde muazzam bir silüet ortaya çıkmaktadır.

1853 yılında Barok üslubunda yapılan bu camii, 2011 yılında 3 yıllık bakıma alınıp tekrar ibadete ve ziyarete açılmıştır.

18- Çırağan Sarayı

Tarihte birçok olaya tanıklık etmiş Çırağan Sarayı, Beşiktaş’ta yer almaktadır.

Deniz kenarında harika bir manzara sahip saray meşhur Ortaköy’e giden ağaçlı yolda konumlanır.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde birçok padişah burada yaşamıştır.

1910 yılında büyük bir yangının ardından saray, restorasyon çalışmalarıyla lüks bir otele dönüştürülmüştür.

19- Yeni Cami

İstanbul’un en işlek yerlerinden Eminönü’nde bulunan Yeni Cami, şehrin sembollerinden ve silüetlerinden biri haline gelmiştir.

Yapımına 1597’de başlanan cami 1665’te ibadete açılmıştır.

Osmanlı döneminde yaptırılan büyük camilerden sonuncusu ünvanına sahiptir.

Günümüzde ibadete ve ziyarete açıktır.

20- İstanbul Boğazı

İstanbul gezilecek yerler arasında olmazsa olmaz.

Dünyaca bilinen meşhur boğazı keyifle seyredebilmeniz için şehrin birçok noktasından boğaz turları düzenlenmektedir. Rehberli boğaz turlarıyla şehrin müthiş havasını solurken gördüğünüz yerler hakkında bilgi de edinebilirsiniz.

İstanbul’da boğaz turu, geziniz arasında kesinlikle olmalı. Beşiktaş, Kadıköy ve Üsküdar gibi yerlerden boğaz turu her gün yapılmaktadır.

Ücret ise ortalama 15 TL.

21- Emirgan Korusu

Emirgan Korusu, Sarıyer’e bağlı, sahil şeridinde bulunan bir parktır.

Koruda her yıl bahar mevsimini temsilen Nisan ayında Lale festivali düzenlenir. Renk renk laleler parka harika bir hava katar.

Sahil şeridinde bulunan parkın birçok noktasından deniz görülmektedir.

Emirgan Korusu’nun içerisinde üç adet köşk bulunuyor. Pembe Köşk, Sarı Köşk ve Beyaz Köşk isimlerini renklerinden alır.

22- Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu, huzur arayanların ilk adresi olmalı.

400 hektarlık bir alana kurulan bu arboretumda binlerce çeşit bitki tür ve bir göl bulunuyor.

İstanbul’un şehir seslerinden uzak, tamamen doğayla baş başa ve çeşitli bitkilerle güzel vakit geçirmek için, burayı da İstanbul gezilecek yerler arasına eklemenizi tavsiye ediyorum.

23- Panorama 1453 Tarih Müzesi

Topkapı’da bulunan müze, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethedişini 3 boyutlu olarak yansıtmaktadır.

Müzede kendinizi fethin ortasında hissetmeniz için tüm sesler, görüntüler ve efektler titizlikle seçilmiş.

Ayrıca müze Türkiye’nin ilk panoramik müzesidir.

24- Kariye Müzesi

Zamanında kilise olarak inşa edilen bu yapıtın ismi Chora Kilisesi idi.

Osmanlı Devleti himayeyi ele geçirdiğinde burayı da camiye çevirme kararına vardı. Günümüzde müze olarak ziyaretçilere açık bir şekilde hizmet vermektedir.

Tarihin önemli olaylarına tanıklık ettiği için İstanbul gezilecek yerler arasında mutlaka bulunmalıdır.

25- Kalenderhane Camii

Kalenderhane Camii de ilk olarak kilise amacıyla inşa edilip, Osmanlı Devletinin etkisiyle camiye dönüştürülen yapıtlardan birisidir.

Caminin ismi, zamanında dervişler tarafından kullanılmasından gelir.

İç mimaride kullanılan mermerlerin müthiş uyumu ve işlemesi görmeye değer.

26- Sent Antuan Kilisesi

İstiklal Caddesi üzerinde bulunan kilise, caddede yürüyen herkesin dikkatini mutlaka çekmiştir.

Bu kilise İstanbul’un en büyük ve en fazla kitleye hitap eden kilisesi özelliğini taşır.

1230 yılında Galata’da ilk kez yapılan kilise üç kez ağır yangın geçirmiş, ardından 1696 yılında günümüzdeki yerine inşa edilmiştir.

27- Çamlıca Tepesi

Büyük Çamlıca Tepesi, İstanbul’un en büyük noktasındadır. Buradan İstanbul’un neredeyse tamamını görmeniz mümkündür.

Parkın en güzel manzarasına sahip bölgesinde bir çay bahçesi bulunur.

Burada oturarak İstanbul’un eşsiz görüntüsünü izleyebilirsiniz.

Oldukça büyük bir alana kurulan Büyük Çamlıca Tepesi, yürüyüş ve huzurlu vakit geçirmek için de ideal.

28- Sahaflar Çarşısı

İstanbul’un kitap merkezi Sahaflar Çarşısı’nda istediğiniz tüm kitapları ve dökümanları bulmak mümkün.

Çarşıda Türk matbaasının öncüsü İbrahim Müteferrika’nın büstü bulunmaktadır.

Eğer bir kitap düşkünüyseniz Sahaflar Çarşısı, İstanbul gezilecek yerler arasında kesinlikle yerini almalı.

29- Beylerbeyi Sarayı

Sultan Abdülaziz tarafından 1861-1865 yılları arasında yaptırılan saray Beylerbeyi, Üsküdar’da bulunmaktadır.

Sarayın eşsiz bir manzarası bulunuyor. Bunun gibi birçok nedenden dolayı padişahlar tarafından “yazlık saray” olarak kullanılmıştır.

Tarihte çok önemli isimlere ev sahipliği yapmış bu sarayı günümüzde turla gezebilir, dilerseniz bahçesinde kahvaltı da edebilirsiniz.

30- Yıldız Parkı

Beşiktaş’ta bulunan Yıldız Parkı’nın ana giriş kapısı Ortaköy’e giden ağaçlı yolda bulunmaktadır.

Oldukça büyük bir park olan Yıldız’da büyük bir süs gölü bulunur. Gölün çevresinde bulunan köşkte kahvaltı etmek mümkün.

Ayrıca parkta 2 tane daha köşk bulunmaktadır.

***

İstanbul gezilecek yerler yazımızın sonuna geldik. İstanbul kategorimizde şehirle ilgili diğer tüm içeriklere ulaşabilirsiniz.

İstanbul’a şehir dışından gelecekseniz, ucuza fiyatlı uçak bileti bulmak için linki inceleyebilirsiniz.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here