Ana sayfa Şehirler Avrupa İzlanda Nerede ve Nasıl Gidilir

İzlanda Nerede ve Nasıl Gidilir

755
0
PAYLAŞ
izlanda

Muhteşem doğası, sıcakkanlı insanları ve kuzey ışıklarını görme imkanıyla, merak edilen İzlanda hakkında küçük çaplı bilgi aktarımı yapmak istiyorum. Ülkenin sadece 330 bin civarı nüfusu olduğu ve muhteşem doğal güzellikleri barındırdığını söyleyebilirim. Son zamanlarda futboldaki başarıları ve tribünde yaptıkları şovlarla tanınan İzlandalılar, her ne kadar az olsalar da popüler olmayı başardı. Fakat bizi asıl etkileyen İzlanda’nın kartpostallarda gördüğümüz yemyeşil coğrafyası ve kuzey ışıkları. Şimdi İzlanda’ya gitmek isteyenler için konum ve ulaşım bilgilerini paylaşalım.

İzlanda Nerede

İzlanda, Avrupa kıtaları ile Kuzey Amerika arasında yani Atlas Okyanusunun en kuzeyinde yer alır. Ülkenin en yakın komşusu ortalama 350 km batısında kalan Grönland’dır. Mevcut nüfusunun yaklaşık 200 bini başkenti Reykjavik’te yaşamını sürdürmektedir. Dolayısıyla ülkenin en kalabalık bölgesi olan başkenttir ve diğer kısımları daha sessiz ve sakindir.

Birçok kişi tarafından buz ülke olarak adlandırılan İzlanda jeolojik yağısından kaynaklı sıcak su etkisi altında olduğundan düşünüldüğü kadar soğuk bir iklime sahip değildir. Ülkede gezip görebileceğiniz sayısız doğal güzellik vardır. Mesela Mavi Lagün görüp görebileceğiniz nadir güzelliğe sahip bir bölgedir. Lav alanlarının oluşturduğu siyah kayalıklar içinde masmavi sıcacık bir su kesinlikle hem görülmeli hem de deneyim edilmelidir. Ülkenin başkenti Reykjavik bölgesi ise kesinlikle görülmeye değer tarihi ve doğal güzellikleri barındırmaktadır. Özellikle renkli çatılı, büyük camlı kutu gibi evleri göreni hayran bırakacak güzelliktedir. Gecesi ayrı gündüzü ayrı olan İzlanda’da gezilecek yerler oldukça fazla olduğundan bu ülkeyi ziyaret ettiğinizde kesinlikle 5-7 gün kadar kendinize zaman ayırmalısınız. Coğrafi açıdan kendi başına ayrı bir dünya gibi görünen ve halkı tarafından da aynı görüşün savunulduğu İzlanda dünya ülkeleri arasında en güvenli ve kendi içinde en sorunsuz ülkelerden biridir. Örneğin; bütün evlerde camlar açıktır ve çoğu kişi camlarını perde ile kapatmaz. Özellikle alt katlarda camlar sürekli açıktır ve hiçbir hırsızlık ya da farklı bir vaka ile karşılaşılmaz.

İzlanda’ya Nasıl Gidilir

Böylesine ender bir ülkenin hem güzelliklerini hem de kültürel değerlerini keşfetmek için İzlanda’ya nasıl gidilir dediğinizde, Türkiye’den ülkeye direk uçuş olmadığını ancak aktarmalı şekilde ulaşım yapabileceğinizi söyleyebiliriz. Ülkenin başkentine 50 km gibi en yakın mesafede olan Keflavik Uluslararası Havalimanı’na iniş yaparak, oradan şehir merkezine transferi sağlayan iki firmadan birinin aracını tercih edip, Reykjavik merkezine ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte şehir merkezine araba kiralayarak, taksi kullanarak veya otobüse binerek de ulaşmanız mümkündür. Havaalanı ile Reykjavik merkezi arasındaki mesafe ortalama 45 dakika kadar sürmektedir.

App_indir_banner_mobil

Dilediğiniz ulaşım aracını tercih ederek İzlanda başkentinin merkezine ulaşabilir, sonrasını istediğiniz gibi planlayarak ülkede unutulmaz bir gezi yapabilirsiniz. Ayrıca kalabalık bir grup ya da sadece 2 kişi seyahat edecek olup, kendi başınıza hareket etmek istemiyorsanız İzlanda turları ile de ülkeye ulaşabilir, en önemli gezi noktalarını deneyimli rehberler eşliğinde gezip görebilirsiniz.

İzlanda’ya Avrupa içerisinden low cost uçak firmalarıyla ucuza gidebilirsiniz. Türkiye’den yapacağınız aktarmalı uçuştan çok daha ucuza geleceğinden emin olabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here