Ana sayfa Türkiye İzmir İzmir’de Nerede Ne Yenir?

İzmir’de Nerede Ne Yenir?

603
0
PAYLAŞ
boyoz

İzmir Mutfağı deyince akla taze otlar, deniz ürünleri, mezeler, izmir köfte ve boyoz gelir kuşkusuz. Ege Mutfağı’nın olmazsa olmazı zeytinyağlılar İzmir Mutfağı’nın da temel taşı. Zeytinyağlıların yanında Bergama Tulumu servis etmek İzmir’e özgü geleneklerden sadece biridir. Deniz ürünlerinin çeşitli ve bol bulunduğu İzmir’de midye dolma sevilen sokak lezzetlerinden. Ayrıca bu midye dolmalar tarçınsız yapılıyor. Midye dolmayı İzmir’in her yerinde bulabilmeniz mümkün fakat İzmirliler için İnciraltı’nda bulunan Serkan ve Hamza midyecilik bu işin ustası diyebiliriz. Gece saat fark etmeksizin önünde olan kuyruklar bunu kanıtlar nitelikte zaten. Sürekli taze ve sıcak yapılan midye denemeye değer.

Arapsaçı, şevketi bostan ve deniz börülcesi gibi çeşitli otlardan yapılan salatalar, fava, zeytinyağlı enginar gibi mezeler ve İzmir köftenin başı çektiği etli yemekleri ile zengin bir mutfak olan İzmir Mutfağı İzmir’i Ege’nin en büyük gastronomik rotası yapıyor. İzmir’in her semtinde ayrı güzellikte harika mekânlar bulunuyor. Örneğin Alsancak’ta Pizza Venedik, Reyhan Pastanesi, Alsancak Dostlar Fırını uğramanız gereken mekânlar. Pizza Venedik 35 yıllık geçmişi ile Alsancak’ın kalbinde bir İtalya’yı yaşatırken, Reyhan Pastanesi ünü dilden dile dolaşan tatlıları ile meşhur. Reyhan Pastanesi’nin menüsüne baktığınızda hangi pastayı seçeneceğinizi şaşırabilirsiniz. İsmi ne kadar garip olsa da tadı bir o kadar güzel olan Rokoko tatlısını şiddetle tavsiye ederim.

Bunun dışında İzmir’e gelmişken boyoz yemeden gitmek olmaz bu yüzden lezzet duraklarımıza Alsancak Kıbrıs Şehitleri’nde yer alan Alsancak Dostlar Fırını’nı eklememek olmaz. Alsancak Dostlar Fırını ise boyozda bir dünya markası olma yolunda ilerliyor. Patlıcanlı, enginarlı ve hatta çikolatalı boyozunu mutlaka deneyin. Çok mu beğendiniz? O zaman dondurulmuş boyoz alıp evdeki fırına atıp güzel bir İzmir nostaljisi yapabilirsiniz. Yanına haşlanmış yumurta koymayı unutmayın ama 🙂

Kemeraltı’nın ise esnaf lokantaları meşhur. Esnaf Lokantası’nda mevsimine göre değişen yemek çeşitlerinin arasında seçim yapmak zorlaşırken en gözde lezzetin balık çorbası olduğunu da belitmiş olalım. Abacığoğlu Han’daki Boşnak börekçisi Ayşa ise kalitesi ile ön plana çıkan yerlerden.

App_indir_banner_mobil

Kemeraltı demişken senelerdir Kemeraltı’da 1981 yılından beri hizmet veren Can Döner’i unutmamak lazım. İzmir’in et konusunda harika bir popülerliğe sahip olmadığının farkındayım fakat Can Döner et sevenler için oldukça lezzetli bir deneyim olacaktır diye düşünmekteyim. İskender seviyorsanız denemenizde fayda var.

Açıldığı ilk günden beri Kordon’a ayrı bir hava katan Tavacı Recep Usta’yı gerçek et severlere önermemek olmaz. İzmir’in o güzel havasını içinize çekerken, restoranın farklı dekorasyonu size huzur verecek. Üstüne bir de birbirinden güzel et yemekleri eklendi mi keyfiniz daha da artacak. Meşhur saç tavası ve farklı kebap seçimleri ve tatlı ikramı ile Tavacı Recep Usta’da güzel bir öğün geçireceğinize eminim.

Kordon’da yaptığınız güzel bir yürüyüşün ardından canınız iki tek atmak isterse ikinci kordonda yer alan butik bir meyhane olan Ara Sokak Meyhanesi’ni tavsiye edebilirim. Bu tip az masalı meyhaneleri ben daha sıcak ve hoş bulduğumdan ötürü diğer popüler mekanlara kıyasla tercih etmekteyim. Ara Sokak Meyhanesi; girit kabağı, ege peynir tabağı, ahtapot mezesi gibi oldukça lezzetli mezeleriyle rakı sofranızı şenlendiriyor.

ucakbileti_sorgula (1)

İzmir’in eski ve köklü restoranlarından bahsederken yeni ve popüler olanlarını göz ardı etmek haksızlık olur. Bu yüzden listeye İzmir’de pizzanın çehresini değiştiren önünde kuyruklar oluşturan Pizza Locale’i de eklemek istiyorum. Alsancak’ta bulunan Pizza Locale, füme kaburgalı, enginarlı, karidesli gibi farklı lezzetler sunarken menüsüne Nutella ve M&M’s gibi egzantrik bir seçeneği eklemeyi unutmuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here