Ana sayfa Macaristan Budapeşte Budapeşte Kahramanlar Meydanı (Heroes Square)

Budapeşte Kahramanlar Meydanı (Heroes Square)

654
0
PAYLAŞ
kahramanlar meydanı

Kahramanlar Meydanı (Heroes Square), Budapeşte‘nin büyük meydanlarından bir tanesi. Macarca Hösök Tere olarak telaffuz edilmektedir. İsminden de anlaşılacağı üzere meydanda, Macar ve diğer önemli ulusların liderleri ve kahramanlarının heykelleri bulunuyor.

Meydan, Andrassy Caddesi’nin bitiminde bulunuyor. Ayrıca şehir parkı olarak bilinen City Park (Varosliget) bu meydanın hemen arkasında konumlanmaktadır. Meydanın hemen solunda Güzel Sanatlar Müzesi, sağında ise Sanat Sarayı yer almaktadır.

Meydan Macarlar ve Macar tarihi açısından oldukça önemlidir. Birçok siyasi ve politik olaya ev sahipliği yapmıştır. Heykellerin mimarı ise Lendava’dan Zala György’dir.

Meydan, Macaristan’ın bininci yılı anısına 1896 yılında yapılmaya başlanmıştır ancak bir takım teknik nedenlerden dolayı açılması uzun sürmüştür. Statülerin her birinin altında isim ve tarihteki önemi hakkında bilgiler yer alır.

App_indir_banner_mobil

Meydanın ortasında büyük ve uzun bir kolon, çevresinde oval şekilde yer alan diğer heykeller bulunuyor. Tam ortada en uzun olan kolon, Milenyum Anıtı olarak adlandırılıyor. Tepesinde Archangel Gabriel yer almaktadır. Elinde Macaristan’ın Kutsal Tacını taşır. En büyük kolonun altında ise prens tarafından yönetilen 7 Macar Reisinin heykeli var.

Günümüzde Budapeşte gezilecek yerler listesinde çoğu kişinin ilk üçünde yer alır. Ayrıca Macarlar birçok siyasal, politik buluşma, miting ve etkinliklerini burada gerçekleştirir.

Kahramanlar Meydanı’na Nasıl Gidilir?

M1 (sarı) metro hattına bindikten sonra Hösök Tere durağında indiğinizde ulaşabilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

İpucu: Eğer vaktiniz varsa Kahramanlar Meydanını hem öğlen hem gece ışıklandırması eşliğinde ziyaret edin. Kışın seyahat ediyorsanız meydanın arkasında kurulan buz pistinde eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca yine hemen arkada bulunan Varosliget City Park’ta uzanıp dinlenebilirsiniz.

Türk konsolosluğu Kahramanlar Meydanından 2 dakika mesafe uzaklığında. Meydandan karşı yöne, Andrassy Caddesi‘ne geçerseniz hemen solda Türk konsolosluğuna ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here