Ana sayfa Türkiye Antalya Antalya Kaleiçi Gezilecek Yerleri – Nerede, Nasıl Gidilir?

Antalya Kaleiçi Gezilecek Yerleri – Nerede, Nasıl Gidilir?

1510
0
PAYLAŞ
antalya-kaleici
Kaleiçi

Kaleiçi, tarihi ile Antalya’nın en önemli bölgelerinden birisidir. Yapılan araştırmalarda Kaleiçi’nin yerleşiminin M.Ö. 133’e kadar dayandırıldığı belirtilir. Bu açıdan bölgede yapılacak gezilerde tarihi izleri görebilmek mümkündür. Rivayetlere göre II. Attalos tarafından şehrin kurulduğu ve imara açıldığı belirtilir. Tarih boyunca pek çok devlete ve topluluğa ev sahipliği yapan Kaleiçi, günümüzde tüm tarihi değerlerini koruyarak misafirlere ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle surları ve kapıları ile dikkat çeken Kaleiçi, yapılan restorasyonlar ile birlikte çok daha etkileyici bir hale gelmiştir.

Kaleiçi Nerede? Nasıl Gidilir?

Kaleiçi’ne gitmek isteyen kişilerin Antalya merkezine ulaşması yeterli. Antalya şehir merkezine yakın bir konumda olan Kaleiçi, kolay bir şekilde ulaşılabilir durumda.  Şehir içerisindeki toplu taşıma araçlarının kullanılması dahi Kaleiçi’ne gidilmesi için yeterlidir.

Antalya Kaleiçi Harita

App_indir_banner_mobil

Kaleiçi Gezilecek Yerler

Bölgede mutlaka görülecek yerler arasında bulunan Hadrian Kapısı yapılan çalışmalar sonrasında çok daha görkemli bir hale gelmiştir ve sadece Kaleiçi’nin değil, Antalya’nın en güzel yerlerinden birisidir.

Kaleiçi’nin asıl bölümü içte yer alan kaledir. Büyük bir bölümü yıkılmış olsa da Kaleiçi kolay bir şekilde anlaşılabilir durumdadır. Geçmişteki Roma ve Osmanlı İmparatorluğu gibi pek çok topluluğun önemli izleri hala Kaleiçi’nde vardır. Bu açıdan bu bölgenin ziyaret edilmesi önerilir. SİT alanı olan Kaleiçi bu bakımdan artık koruma altına alınmış ve kuşaklardan kuşaklara aktarılacak önemi bir değer haline gelmiştir.

ucakbileti_sorgula (1)

Sur içerisinden marinaya kadar olan bölgede kişiler tarihin eşsiz dokusunu hissetme şansına sahip olur. Bu açıdan sadece gündüz değil, akşam gezintileri için de Kaleiçi hem romantik hem de kucaklayıcı, misafirperver bir gezi sunar.

Kaleiçi’nde Neler Var?

Kaleiçi’nde hala gezilip görülebilecek yapılar bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemlileri ise Yivli Minare, Keyhüsrev Medresesi, Karatay Medresesi, İskele Camii, Tekeli Mahmut Paşa Camii’dir. Ayrıca Kaleiçi’ndeki evler de görülmeye değerdir. Dar sokaklarından eski tarihe tanıklık etmiş birbirinden güzel yapıtın yanı sıra birçok ilgi çekici eşya satan alışveriş dükkanlarını da gezebilirsiniz. Antalya gezilecek yerler listesinin belki de en başında olması gereken Kaleiçi, birçok güzelliği bünyesinde barındırır.

Kaleiçi Mekanlar – Meyhane ve Barlar

Kaleiçi’nin en popüler ve güzel mekanlarından biri Kaleiçi Meyhanesi. Sunmuş olduğu hizmetle ve ürünlerinin lezzetiyle ön plana çıkıyor. Kaleiçi’nin bir diğer önerdiğimiz meyhanesi ise Dolma Meyhane. Kaleiçi sokaklarında masaları bulunan bu meyhane her zaman hareketli ve eğlenceli. Hem şehrin atmosferini çok iyi yaşayabilirsiniz hem de Antalya’da meyhane keyfini en iyi şekilde çıkarabilirsiniz.

Kaleiçi’nde bulunan, kesinlikle önerdiğimiz bir mekan: Castle Cafe. Alkol servisi de bulunan bu cafe harika bir manzaraya sahip. Uçsuz bucaksız denizin hemen yanında kurulan şirin masalarda güzel vakit geçirebilirsiniz.

Gece kulübü önerimiz ise Antalya’nın en iyi mekanlarından biri olan Ally Club. Bir açık hava gece kulübü olduğu için sıkça tercih edilir. Çok büyük olduğundan dolayı içeride istediğiniz gibi eğlenebilirsiniz. Dans şovları ve etkinlikler de kaçırılmaması gerek.

Antalya Kaleiçi Otelleri

Kaleiçi’ne gidecek kişiler, buradaki otel gibi farklı konaklama imkanlarına sahiptir. Üstelik gün boyunca organize edilen turlar ile bölgenin gezilmesi ve civardaki önemli yerlerin görülmesi de mümkündür. Bu açıdan uzun bir tatil için Kaleiçi değerlendirilmesi gereken önemli bölgelerden birisidir.

Otel tavsiyelerimiz ise şu şekilde: Şirin bir butik otel arıyorsanız Hotel 1207 tam size göre. Osmanlı tarzı odalarda bölgenin atmosferini daha iyi yaşamak için Alp Paşa Hotel, bahçelerle çevrili ve havuzlu bir otel için ise Tuvana Hotel‘i seçebilirsiniz.

otobusbileti_sorgula2

Otel isimlerine tıklayarak Booking’ten rezervasyon yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here