Ana sayfa Türkiye Nevşehir Kapadokya Gezi Rehberi – Bilgiler ve Tavsiyeler

Kapadokya Gezi Rehberi – Bilgiler ve Tavsiyeler

1109
2
PAYLAŞ
kapadokya

1985 senesinde UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine eklenmiş olan Kapadokya, Nevşehir ilinin bir ilçesidir. Tarihi kültür bakımından oldukça zengin olan bu doğa harikası bölge, 60 milyon evvel yanardağların püskürtmüş olduğu lav ile küllerden ötürü zaman içinde başkalaşarak meydana geldiği söylenmektedir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan bölge yerleşim alanı olarak kullanılmış ve eski insanlar tarafınca evler, kiliseler gibi çeşitli yapılar inşa edilerek, bu yapılar günümüze kadar taşınmıştır. Kapadokya’ya adım atmak her bireyin kendini bir film sahnesindeymişçesine farklı atmosfere kaptırmasını sağlamaktır diyebiliriz. Hayal sınırlarını zorlayan büyüleyici coğrafi güzelliği ve bir o kadar yeraltı zenginliği sayesinde görülmeye değer yerlerden biri olarak bu yazımızı sizlere fikir olması adına Kapadokya Gezi Rehberi olarak derledik. İncelemeniz durumunda nedir? Ne yapılır? Nerede kalınır? Gibi aklınıza takılan tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

Kapadokya’ya Ne Zaman Gidilir?

Kapadokya bölgesinin karasal iklime hakim olmasından ötürü kış ayları bir hayli sert geçmektedir. Bu nedenle bölgeyi ziyaret etmek isteyenler için en uygun zaman Nisan ile Ekim aylarıdır. Bahar ve yaz sezonunda bölgeyi ziyaret edenler oldukça keyifli zaman geçirebilirler. Özellikle bahar aylarında etrafın yeşillenmesi, havanın berraklaşması ve ılımlı havasıyla muhteşem görüntülere şahitlik etmeniz mümkün. Eğer balon turuna çıkacaksanız yağmurlu, rüzgarlı ve sisli günleri tercih etmemeniz gerekiyor. Bu yüzden Kapadokya bileti almadan önce hava durumunu incelemek çok fazla önem arz etmektedir.

Kapadokya’ya Nasıl Gidilir?

Ülke turizmi açısından önemli bir nokta olmasından ötürü ulaşım bir hayli kolay olup, kara, deniz ve hava yolu ile tercihe bağlı gidilebilmektedir.

App_indir_banner_mobil
  • Karayolu: İstanbul-Ankara istikametini kullanarak kara yolu ile ulaşım sağlanabilir.
  • Demir yolu: Tren ile ulaşmak istediğinizde ise direk Kapadokya’ya Ulaşım olmadığı için önce Kayseri’ye geçmeniz ve oradan tren garı aracılığıyla Kapadokya’ya ulaşmanız gerekecektir.
  • Hava yolu: ulaşımında ise Nevşehir veya Kayseri illerine iniş yaparak ulaşabilirsiniz. Türk Hava Yolları ve Pegasus ile uçuşunuzu gerçekleştirebileceğiniz olanaklar var, özellikle THY uygun fiyatlarla karşımıza çıkıyor. Nevşehir’den yarım saat, Kayseri’den 1 saat uzaklıkta olan Kapadokya’ya ulaşım için genellikle Nevşehir tercih ediliyor. İki havalimanından da Havaş servisleriyle Kapadokya’ya gidişler sağlanmaktadır. Ayrıca havaalanından araç kiralayarak da kısa sürede gidebilirsiniz.

Kapadokya’da Nerede Kalınır? Kapadokya Otelleri

Etkileyici atmosferi ile görenleri hayran bırakan Kapadokya, konaklama konusunda son yıllarda gördüğü rağbet ile seçeneklerini de çoğalttığı görülmektedir. Standart otel konseptinin yanı sıra mağara otelleriyle de gündeme gelen bölge, kişilere farklı bir deneyim yaşama olanağı tanımaktadır. Yapısı gereği yazın serin kışın ise sıcak olan mağara otelleri oyuk kayaların içine kurulmuş olup, oldukça farklı bir hava sağlanmıştır. Fikir edinmeniz adına Kapadokya’da Konaklama için bazı seçili otelleri aşağıda bilginize sunmuş bulunmaktayız.

Otellere tıklayarak Booking’ten rezervasyon yapabilirsiniz!

Shoestring Cave House: 40.00 ile 100.00 EURO

ucakbileti_sorgula (1)

Artemis Cave Suites: 50.00 ile 200.00 EURO

Sultan Cave Suites: (Harika manzara!) 50.00 ile 150 EURO

Maccan Cave Hotel: 20.00 ile 100.00 EURO arasında değişken fiyatlarla hizmet vermektedir.

Bu tesisler bölgedeki yoğun konaklama noktalarından sadece birkaçıdır. Bütçenize ve isteklerinize uygun şekilde tercih yapabilir ve keyifle tatilinizi yapabilirsiniz. Kapadokya’daki diğer otelleri görmek için buraya tıklayın.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Gezmeye doyamayacağınız, gördüğünüz güzellikler sayesinde büyüleneceğiniz beldelerden biri olan Kapadokya’da Gezilecek Yerler bir hayli fazladır. Bu bölgeye ziyaret etmeden önce her karesini görebilmeniz için zamanınızla doğru planlama yapmanızı tavsiye eder, aşağıda fikir edinmeniz açısından gözde merkezlerini değerlendirmenizi önermekteyiz. Kapadokya içinde görülmesi gereken yerlerin arası uzak olabiliyor. Bu yüzden ulaşım konusunda iyi bir planlama yapmanız gerektiğini tekrar hatırlatıp, mümkünse araç kiralamanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca bu doğa güzelliklerinin arasında kiralayacağınız ATV ile dolaşmak da muhteşem bir deneyim olacaktır.

Ihlara Vadisi

Doğa turizmine ciddi ölçüde katkı sağlayan bölge oldukça etkileyici bir görüntüye sahiptir. Uzun yıllar boyu Melendiz Çayı’nın aktığı vadi aşınma sonucu bugün kanyon görünümünü alarak çok daha ihtişamlı bir görüntüyü ziyaretçilerine sunmaktadır. İnsana huzur veren doğasının yanı sıra geçmişten kalan tarihi kiliseleri ile de görülmeye değer yerlerin başında gelmektedir. 07.00 ile 19.00 saatleri arasında 10 tl giriş ücreti ödeyerek ziyaret edebilirsiniz.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Bölgenin en gizemli yapılarından biri olan bu yer ortalama M.Ö 3000’li yıllara uzanan tarihi bir geçmişe sahiptir. 8 katlı olan bu yapının 4 katı ışıklandırılmış ve ziyarete açılmıştır. İçerisinde havalandırma bacaları, şarap ile su depoları, salonlar, odalar ve kiliseler gibi çeşitli bölmeler bulunmaktadır. Bu muazzam güzelliği ziyaret etmek isteyenler 8.00 ile 19.00 saatleri arasında 20 tl giriş ücreti ödeyerek ilginç bir deneyim elde edebilirler.

Göreme Milli Parkı

Yerli ve yabancı turistlerin en çok uğrak yerlerinden biri olan bu park aynı zamanda Göreme Açık Hava Müzesi ile de dikkat çekmektedir. Geçmiş yıllarda volkanik lavların patlaması üzerine şekil almış kayaların muhteşem görüntüsü, kesinlikle görülemeye değerdir.

otobusbileti_sorgula2

Temenni Tepesi

Vecihi Paşa tarafınca Kılıçaslan için 1288 senesinde yaptırılmış olan anıt mezarının yer aldığı Tepenni Tepesi, şehri kuşbakışı izlemek isteyenler için ideal bir noktadır. Muhteşem bir manzaranın ayaklar altına serildiği yerde resim çekinerek anılarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Turasan Şarap Evi

Şarabın en iyi lezzetini tadabileceğiniz bu merkez 1943 senesinde kurulmuş olup, bir kayanın tamamen oyularak üst katı tadım yeri alt katı ise şarap mahzeni olarak tasarlandığı yerdir. Şarap severler için uğranması gereken önemli bir noktadır.

Ortahisar Kalesi

Ürgüp ile Göreme arasında ye alan kalenin Bizanslılar tarafından inşa edildiği düşünülmektedir. Birbirine bağlantılı şekilde oyulan oda, tünel ve koridorlar ile muazzam bir görseli teşkil eden yapı, en tepesine tırmanıldığında akılların alamayacağı kadar güzellikte bir seyre ön vermektedir.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Kapadokya yeryüzünde tarihi açıdan oldukça değerli bir şehirken aynı ölçüde yeraltında barındırdığı şehirleriyle de apayrı bir diyardır diyebiliriz. Eski insanların barınma, yerleşim alanı ve stratejik planlara dayalı inşa ettikleri bu eşsiz miraslar, günümüzde yerli ve yabancı turistlerin fazlaca dikkatini çektiğinden her yıl sayısız ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Bu yerlerden biri olan Derinkuyu Yeraltı Şehri, Nevşehir’e yaklaşık 30km uzaklıkta Derinkuyu ilçesindedir. Farklı bir deneyim kazanmak isteyenler için tartışmasız görülmeye değerdir.

Zelve

Geniş gövdeli ve sivri uçlu peri bacalarının yoğun şekilde bulunduğu Zelve bölgesi, 3 vadiden oluşmaktadır. 9 ile 13.yüzyıllarda halkın dini merkezi olduğu gibi ayrıca yerleşim merkezi olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra eğitim merkezleri olarak manastır ve çeşitli kiliseler de yine bu bölgede yer almaktadır. Tarihi dokusu bozulmadan günümüze kadar gelmiş olması, Kapadokya’da Gezilecek Yerler arasına girmesini sağlamıştır.

Güllüdere Vadisi

Eşsiz bir manzaraya sahip olan vadi, Kapadokya Gezisi esnasında mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir noktadır. Tarihi ve doğa güzelliklerini seyre dalabilir, patika yollarında yürüyüş yapabilir ve kuş sesleri eşliğinde çayınızı yudumlayarak muhteşem anlar yaşayabilirsiniz.

Aşk Vadisi

Peri bacalarını tepeden seyre dalabileceğiniz ve aynı zamanda çevresindeki kayaların muazzam güzelliği kesinlikle sizlere kendisine hayran bırakacaktır. Bununla birlikte yürüyüş yapabileceğiniz ve yürürken buram buram tarih kokan yapıları inceleyebileceğiniz ideal bir gezi noktasıdır.

Kapadokya Balon Turu Hakkında Bilgiler – Balon Fiyatları

Balon gezileri ile ünlü olan Kapadokya turizm beldesi, eşi benzeri olmayan tarihi ve doğa güzelliklerine sahiptir. Bölgeyi yürüyerek veya araç ile her kısmını görmek tabi ki birkaç günü alacaktır. Fakat hızlı bir şekilde bölgeyi gezmek istiyorsanız en iyi keşif yöntemi tabi ki, Kapadokya Balon Gezisi olacaktır. Kaya evleri, peri bacaları ve bahçeler arasından manevra yaparak geçen balon ile bu muhteşem coğrafyaya sahip alanı tepeden izleyebilir, unutulmaz güzellikle mutlu anlar biriktirebilirsiniz. Balon gezisinin yapıldığı bölgede birden fazla rengi içeren balon çeşitleri görebilirsiniz. Çünkü bölgede hizmet veren farklı firmalar bulunmaktadır. Genel olarak merak edenler için balonlar 2 ila 24 kişilik kapasiteye sahip olup, Kapadokya Balon Fiyatları ise normal şartlarda 600 TL’den başlıyor. Ancak yoğun talep dönemlerinde belirli indirimler yapılmakta olup, aynı zamanda erken rezervasyon ile de neredeyse yarı yarıya varan indirim hakkı kazanmanız mümkün olacaktır.

Kapadokya Gece Hayatı

Tarihi güzelliklerinin yanı sıra her yaştan insana hitap eden eğlence merkezleri de bulunan Kapadokya/ Avanos’ta Türk kültürüne ait halk oyunlarının sergilendiği mekanlar bulunmaktadır. Canlı müzik dinlemek isteyenler için Göreme ideal bir nokta olacaktır. Daha çok gençlere hitap eden gece kulüpleri ise Ürgüp de bulunmaktadır. Eğlence anlayışınıza göre seçim yapabilir ve tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Kapadokya konseptini yansıtarak eğlenceli bir gece hayatı sunan Red Rock Cave Bar önerilerimiz arasında.

Kapadokya’ya akın eden yabancı turistler genellikle akşamlarını geleneksel Türk gecesi etkinliklerine katılarak harcıyor. Tur kapsamında veya herkese açık düzenlenen Türk gecesi kapsamında Türk kültürüne ait yiyecekler ve içecekler sunulurken geleneksel danslarımız ve müziklerimiz tanıtılıyor. Dansöz veya diğer halk oyunlarının eşliğinde muhteşem bir gece yaşamak için bu seçeneği de değerlendirebilirsiniz.

Kapadokya Alışveriş

Bu bölgede gerek sevdiklerinize gerekse kendinize alabileceğiniz çeşitli hediyelik objeler bulunmaktadır. Topraktan yapılan süsler, sultan taşından elde edilen eseler oldukça dikkat çekicidir. Zevkinize bağlı sınırsız seçenek arasından seçim yapabilir ve anılarınızı her baktınız da hatırlayabilirsiniz.

Çoğu turistik noktanın etrafında hediyelik eşya alabileceğiniz yer bulunuyor. Ayrıca Ürgüp merkezinde hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu birçok yer bulunuyor. Kapadokya’yı temsil eden irili ufaklı birçok hediyeyi bu dükkanlardan temin edebilirsiniz.

Kapadokya’da Ne Yenir?

Yemek konusunda harikalar yaratan Ürgüp, Göreme ve Uçhisar bölgesinde bulunan restoranlar, özellikle bölgenin meşhur lezzeti Testi Kebabı konusunda oldukça marifetli denilebilir. Bunun yanı sıra bu bölgeleri ziyaret ettiğinizde Düğün Çorbası, Tandır, Güveç ve Saç Tava çeşitlerini de denemeniz tavsiye edilir. Ana yemekler 40 TL ile 50 TL civarında iken mezeler genelde 20-25 TL arasında sunulmaktadır.

Yemek konusunda birkaç mekan tavsiyemize ise şu şekilde:

Gözleme ve börek tarzı yiyeceklerin en iyisi için Nazar Börek,
Kebap ve etli yemekler için Dayı’nın Yeri,
Geleneksel yemekler için Seten, Muti, Dibek ve Zeytin Cafe.

Kapadokya Turu İpuçları

  • Kış mevsiminde bir hayli sert rüzgarla karşılaşacağınız bölgede yazın aynı oranda sıcağa maruz kalabileceğinizden mutlaka önleminizi almanız gerekir.
  • Otel seçiminizi özenle yapmanız gerekiyor. Bazı otellerin ısıtma sistemi gerçekten kötü. Soğuk bir gece geçirmemek için Kapadokya otel tavsiyeleri bölümümüze tekrar göz atabilirsiniz.
  • Bölge ziyaretinizde balon turu, ATV turu ve at turu yapmaya özen gösterin. Çünkü hayatınız boyunca görmediğiniz güzelliklere şahit olacağınızdan hiç kuşkunuz olmasın.
  • Yöre halkı hiç ummadığınız kadar samimi ve sıcak kanlıdır. Dolayısıyla esnafıyla muhabbet etmekten kaçınmayın. Emin olunuz ki farklı kültürleri tanımak sizlere artı katacaktır.
  • Gezi rotasını kesinlikle önceden belirlemelisiniz. Çünkü bu kente ayak bastığınızda anda büyüleneceğiniz için boşa zaman harcamamanız önemlidir. Görebildiğiniz kadar fazla yerini keşfetmek her bakımdan fayda sağlayacaktır.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here