Ana sayfa Portekiz Lizbon Kaşifler Anıtı, Lizbon

Kaşifler Anıtı, Lizbon

976
0
PAYLAŞ
kasifler aniti lizbon
Kaşifler Anıtı

Kâşifler anıtının  (Padrão dos Descobrimentos) Belem bölgesinde bulunmasının nedeni, Portekiz tarihine damga vurmuş olan kâşiflerin hep bu alandan sefere çıkmasıdır.  Anıt, 15. yüzyılda ülke kâşiflerinin sefer yapmalarını finanse ve teşvik eden, bu nedenle başarılarında çok büyük etkiye sahip olan Denizci Henry’nin 500. Ölüm yıl dönümü anısına 1960 yılında inşa edilmiş. Anıt üzerinde, ülkenin altın çağında çok önemli görevler üstlenmiş olan otuz kişinin kabartması yer alıyor. Doğu ve batıdan bakış açısına göre kabartmalarda değişiklik olabiliyor. Doğu cephesinden bakıldığında Denizci Henry, elinde bir gemi ve arkasında Kral Alfonso V, Pedro Alvares Cabral, Vasco Da Gama ve Ferdinand Magellan bulunuyor. Bunlardan Vasco gama Hindistan’ı, Pedro Alvares ise Brezilya’yı keşfetmiştir. Ferdinand Magellan’da dünya etrafında ilk geziyi yapan kâşif olarak tanınır. Bunların dışındaki diğer figürler ise matematikçiler, din adamları, haritacılar ve yine kâşiflerden oluşuyor.

Anıta ön cepheden bakıldığında devasa bir kılıç figürü görülür ve merdivenleri kullanarak yukarı çıkmak mümkün olabiliyor. Merdivenlere doğru giderken solda ve sağda yazılar görebilirsiniz. Sağdaki yazının anlamı ‘’Prens Henry’nin 500. Ölüm yıldönümü anısına’’, soldakinin anlamı ise ‘’Deniz yollarını keşfeden Henry ve diğer kâşiflere’’. Bu keşifler çağı ve Portekiz’in imparatorluk oluşturması sırasında kâşifler başarılarını kutladılar. Anıtın dibinde dev bir rüzgâr kaldırımı şeklinde mermer bulunur. 1940 yılında Dünya sergisi için bir benzeri inşa edilmiştir ve sergi bittikten birkaç yıl sonra yıkılmıştır. Henry’nin ölümünün 500. Yıl dönümü münasebetiyle, 1960 yılında inşası tamamlanmıştır. Henry deniz keşfi sırasında iti güç olmuş ve birçok sefer finanse etmiştir.

Öneriler

Toplamda yedi kata yayılmış bir müze, sergi salonları ve diğer odalardaki anıtlarını mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz. Şehrin eşsiz manzarasını izleyebileceğiniz nadir yerlerden biri olduğu için bu fırsatı iyi değerlendirin. Ziyaret saatleri 08;00 ile 18;00 arasındadır. Buradan ayrıldıktan sonra, hemen yan tarafındaki Belem kulesini de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. İçeride bulunan müzeyi gezdikten sonra asansörle anıtın tepesine çıkıp harika 25 Nisan Köprüsü, Belem Kulesi ve Lizbon manzarasını görebilirsiniz. Lizbon’da görülmesi gereken yerlerde önemli bir yere sahip bu anıtı kesinlike gezmelisiniz.

App_indir_banner_mobil

Kaşifler Anıtına Nasıl Gidilir?

Şehrin her noktasından bu anıta ulaşmak mümkündür. Dilerseniz RER toplu taşıma araçlarını, dilerseniz de Metro istasyonundan gidebilirsiniz. Otobüs duraklarında bulunan ve turistler için özel olarak hazırlanan 15 numaralı Nostaljik tramvayda sizi bu anıta getirecektir.

Açık adres; Av. Brasília, 1400-038 Lizbon, Portekiz

ucakbileti_sorgula (1)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here