Ana sayfa Ne Yenir Kilis’te Ne Yenir, Nerede Yenir?

Kilis’te Ne Yenir, Nerede Yenir?

1303
0
PAYLAŞ
Cennet Çamuru, Kilis

Küçük bir şehir olmasına rağmen gerek komşularının gerekse kendi kültürel mirasının etkisiyle oldukça zengin bir mutfağa sahip Kilis.

Gaziantep ve Arap mutfaklarından da izler taşıyan Kilis mutfağında keşfedilmeyi bekleyen pek çok lezzet var.

En güzelini en lokal fırınlarda yiyebileceğiniz Kilis tava, Kilis’in coğrafi işaretli lezzetlerinden biri olan bolca kaymaklı çokça fıstıklı cennet çamuru tatlısı, Kilis mutfağında sizi bekleyen lezzetlerden sadece bir kaçı.

Küçüklüğü sizi yanıltmasın, Kilis’te muhteşem yemekleri ile sizi bekleyen pek çok lezzet durağı var. O yüzden hadi gelin lafı daha fazla uzatmadan Kilis lezzet duraklarına doğru mini bir keşif yolculuğuna çıkalım.

App_indir_banner_mobil

Kilis’te Ne Yenir, Nerede Yenir?

Kilis’teki Kahvaltı Mekanları

Doğan Han Kahvaltı Yemek Sarayı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde olmak demek uçtan uca donatılmış bir sofrada mükellef bir kahvaltı etmek demektir diyorsanız istikametiniz Doğan Han Kahvaltı Yemek Sarayı olsun derim.

Kahvaltı hamur işi olmadan olmaz derseniz de ortaya nefis bir kaşarlı pide söyleyebilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

Adres: Büyükkütah Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, No: 167

Telefon: 0505 664 29 05

Şirinler Köy Evi

Adı ile yüzünüzü gülümsetecek, ev sıcaklığında bir mekanda güzel bir kahvaltı etmek isterseniz adresiniz Şirinler Köy Evi olsun derim.

Şirinler Köy Evi’nin özellikle gözlemeleri enfes, denemezseniz üzülürsünüz.

Adres: Ekrem Çetin Mahallesi, Kilis Merkez

Telefon: 0551 103 12 93

Kilis’in En İyi Restoranları

Yaren Restoran

Oruk, Kilis tava ve ekşili kebap başta olmak üzere bir çok kebap çeşidinden muhammara, humus, mütebbel gibi dibini ekmekle sıyırmaktan kendinizi alıkoyamacağınız mezelere pek çok lezzet Yaren Restoran’da sizi bekliyor.

Yaren Restoran’a giderseniz yemek tercihiniz ne olursa olsun tatlınız Kilis mutfağının en muhteşem lezzetlerinden biri olan bol fıstıklı cennet çamuru olsun.

otobusbileti_sorgula2

Bu arada Yaren Restoran’ın hem gözünüzü hem de karnınızı fazlasıyla doyuracak zengin bir kahvaltısı da var, benden söylemesi.

Adres: Meşetlik Mahallesi, Odun Pazarı Caddesi, No: 116, Kilis Merkez

Telefon: 0348 822 22 79

Tavacı İzzet Usta

Kilis tava denilince ilk akla gelen yerlerden biri İzzet Usta. İzzet Usta’nın yanında sıcacık tırnak pide ile gelen Kilis tavası ve altı ezmeli kebabı tek kelimeyle efsane. İnsanın tepsinin dibini ekmekle sıyırası geliyor desem abartmış olmam.

Tavacı İzzet Usta’ya giderseniz yemeğinizin yanında bol köpüklü bir ayran ya da güzel bir şalgam suyu içmeyi de ihmal etmeyin.

Adres: Aşıt Mahallesi, Ağa Abidin Caddesi, No: 10/B, Kilis Merkez

Telefon: 0348 814 16 22

Eski Hammam Restaurant

Adından da tahmin edebileceğiniz üzere restore edilmiş eski bir hamamda hizmet veren Eski Hammam Restaurant Kilis’in en otantik lezzet duraklarından biri.

Ben kapalı hamam ortamından bunalırım derseniz de Hammam Restaurant’ın keyifli bir bahçesi olduğu da aklınızda bulunsun.

Adres: Meşetlik Mahallesi, Odun Pazarı Caddesi, No: 124, Kilis Merkez

Telefon: 0348 822 22 23

Dervişoğlu Şark Sofrası

İçinizi ısıtacak şifa gibi bir beyran, çıtır çıtır bir lahmacun, lokum gibi etler, döner ve nefis pideler başta olmak üzere pek çok lezzet Dervişoğlu Şark Sofrası’nda sizi bekliyor.

Dervişoğlu Şark Sofrası’na giderseniz özellikle kuzu tandırın ya da yaprak dönerin tadına bakmanızı öneririm.

Adres: Mehmet Rıfat Kazancıoğlu Mahallesi, İnönü Bulvarı, No: 60 Kilis Merkez

Telefon: 0348 813 35 36

Kelleci Hılfan Usta

Kiremitte fıstıklı ya da kaşarlı mantarlı kelle, kaşar peynirli et kavurma, doğrama gibi spesiyalleri ile öne çıkan Kelleci Hılfan Usta Kilis’in en sevilen lezzet duraklarından biri.

Sakatat seviyorsanız Kelleci Hılfan Usta’yı asla es geçmeyin.

Adres: Yedi Aralık Mahallesi, Hasanek Sokak, No: 5, Kilis Merkez

Telefon: 0543 718 79 51

Aygün Kebap ve Döner Salonu

Pamuk gibi pişmiş etler ve tazecik mezelerle donatılmış bir sofrada doya doya yemek yemek isterseniz Aygün Kebap ve Döner Salonu keyifli bir alternatif olacaktır.

Özellikle güveçte tereyağlı lokum etini ve humusunu denemenizi tavsiye ederim.

Adres: Kanuni Sultan Süleyman Mahallesi, Şörhabil Caddesi, No: 13, Kilis Merkez

Telefon: 0532 132 81 44

Kilis’in En İyi Kahvecileri ve Tatlıcıları

Hacı Fadıloğulları Baklava

Fıstık dolmasından midye baklavaya, bülbül yuvasından billuriyeye çeşit çeşit şerbetli tatlı Hacı Fadıloğulları Baklava’da sizi bekliyor.

Ancak bana sorarsanız Hacı Fadıloğulları’na gittiğinizde Kilis’in meşhur tatlısı cennet çamurunu tatmadan dönerseniz üzülürsünüz.

Bol fıstıklı kaymaklı bu enfes tatlının tadı damağınızdan uzun süre silinmeyebilir.

Adres: Tekye Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, No: 4, Kilis Merkez

Telefon: 0348 813 12 51

Antepli Baklava

Peynirli fıstıklı sıcacık çıtır çıtır bir künefe için Kilis’teki adresiniz Antepli Baklava olsun derim. Künefeyi keserken çıkan o çıtırtıyı duyduktan sonra karşı koymak bence imkansız ama künefe bana ağır gelir derseniz de tercihinizi Kilis katmerinden ya da sütlü kubbeden yana kullanabilirsiniz.

Adres: Necmettin Erbakan Mahallesi, Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı, Yenibeşevler, Kilis

Telefon: 0348 813 34 34

Katmerci Bekanlar

Arası kaymaklı, en çıtırından incecik bir katmer için ise istikametiniz Katmerci Bekanlar olsun derim.  Katmerci Bekanlar’a giderseniz katmerinizin yanında taze demlenmiş bir bardak sıcacık çay söylemeyi de ihmal etmeyin.

Adres: Cumhuriyet Caddesi, No: 114/B, Kilis Merkez

Telefon: 0348 813 56 03


Kilis’e giderseniz gözünüze kestirdiğiniz bir dükkandan nar ekşisi, sumak ekşisi ya da koruk ekşisi gibi Güneydoğu Anadolu Mutfağı’nın olmazsa olmazlarından, Şekeroğlu’nun menengiç kahvesinden bir kaç paket, Mercimekler Tarihi Taş Fırını’nın ağızda dağılan kahkelerinden bir kaç kutu almadan, kızarmış pekmez pestili, geleneksel adı ile züngülden, Kilis’e özgü bir siyah zeytin çeşidi olan attundan tatmadan dönmeyin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here