Ana sayfa Şehirler Avrupa Kopenhag Gezilecek Yerler (13 Harika Yer)

Kopenhag Gezilecek Yerler (13 Harika Yer)

2236
0
PAYLAŞ
nyhavn

Danimarka’nın başkenti Kopenhag, ülkenin en büyük şehridir. İskandinavya’nın en rahat başkenti olan Kopenhag’da belirgin bir Avrupalı hissi, samimi bir sokak hayatı ve benzersiz bir kafe kültürü vardır ki bu da sizi tekrar tekrar buraya dönmek istemenizi sağlayacak. Şehirde en yaygın kullanılan ulaşım aracı bisiklettir. Bir bisiklet kiralayarak Kopenhag gezilecek yerler listesini tavaf etmek yapılması gereken ilk atraksiyondur. Şehrin en önemli noktalarından Nyhavn’un renkli kıyı evleri, kanal ve iskele çevresinde oluşan atmosfer sembolik hale gelmiştir. Çevrede bulunan kafe ve barlar akşam saatlerinde kattığı havayla burayı daha özel kılar. Kopenhag’da, dünyaca ünlü Noma da dahil olmak üzere çok sayıdaki ünlü restorana ev sahipliği yapar.

Şehrin mutlaka görülmesi gereken yerlerinin yer aldığı bu yazının yanı sıra, yerlilerden öğrendiğimiz ve kesinlikle ilginizi çekecek Kopenhag’da Görülmesi Gereken 10 Alternatif Yer yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kopenhag Gezilecek Yerler Haritası

App_indir_banner_mobil

1- Tivoli Bahçeleri

1800’lü yıllarda kurulan Tivoli Bahçeleri tarihi bir eğlence parkı. Açık havada hizmet veren yüzlerce eğlence aracının yanı sıra halkın vakit geçirmeyi sevdiği birçok yeşillik alan ve bahçe bulunuyor içeride. Yalnız dikkat edilmesi gereken nokta; buranın her tarihte açık olmadığıdır. Eğer kış aylarında Kopenhag’a gidiyorsanız muhtemelen şehrin en turistik noktasını göremeden dönebilirsiniz. Tivoli Bahçeleri yaz aylarında 6 Nisan – 24 Eylül tarihlerinde açık. Halloween için 13 Ekim – 5 Kasım, Christmas için ise 18 Kasım – 31 Aralık tarihlerine kadar hizmet veriyor. İçeride büyüleyici, irili-ufaklı birçok eğlence makinasının yanı sıra ışıklı gösteri ve alan bulunuyor. Bunların hepsi açık bir alanda. Eğer bahsettiğimiz tarihlerde şehri ziyaret ediyorsanız, burası Kopenhag gezilecek yerler listenizin ilk başlarında bulunmalı.

2- Christiansborg Sarayı

Christiansborg Sarayı, 800 yılı aşkın tarihe sahiptir. Saray günümüzde Parlamento, Başbakanlık Ofisi ve Yüksek Mahkeme’ye ev sahipliği yapmaktadır. Buna ek olarak birkaç bölüm hala Kraliyet Evi tarafından kullanılmaktadır. 1167 yılında Piskopos Absalon’un şehrin en eski surlarını yaptırdığı siteyi işgal altına alarak piskopos kalesinin kalıntıları ve ortaçağ kalesi mevcut saray yapım aşamasında keşfedildi. Artık ziyaretçiler tarafından görülebilir.

3- Danimarka Ulusal Müzesi

Tivoli’den on dakikalık bir yürüyüşle sizi Danimarka tarihine ve kültürüne ilgi duyan herkes için görülmesi gereken bir cazibe merkezi olan Ulusal Müze’ye (Nationalmuseet) ulaşabilirsiniz. Müzede bazı etkileyici rünik taşlar sergileniyor ve Danimarka tarih koleksiyonunda, 2000’den fazla yaşında olan bir güneş arabası (bir araba şeklindeki kült objesi), Romanesk ve Gotik kilise parçaları, Danimarka porselen, gümüş ve antik koleksiyonlar yer alıyor. Danimarka ve Vikinglerin tarihini yansıtan birçok bilgi ve eserin yer aldığı bu müzeye giriş ücreti 75 DKK.

ucakbileti_sorgula (1)

4- Nyhavn Limanı

Kopenhag denildiği zaman karşınıza çıkan ilk görüntü muhtemelen Nyhavn Limanına aittir. Limanın çevresinde bulunan renkli binalar şehrin en önemli ve bilinen turistik noktası. Eskiden ticari amaçla kullanılan liman günümüzde çevresini kaplayan restoran, cafe ve barlarlara dolu. Kopenhag’a gidenlerin ilk olarak adım atması gereken bu harika bölgede bol bol fotoğraf çekme hissiyatına kapılacaksınız. Ayrıca kanal turları da buradaki limandan başlamaktadır.

5- The Round Tower

1642’de bir gözlemevi olarak inşa edilen bu kule 36 metre yüksekliğinde. Günümüzde ünlü Danimarka gökbilimcisi Tycho Brahe ile bağlantılı küçük bir koleksiyonu sergiliyor. Kopenhag şehrinin muhteşem panoramik manzarası için ziyaret edilebilir. Kale içine bakabileceğiniz yer 25 metrelik yükseklikte duran bir cam zemindir.

6- Amalienborg

Kopenhag’ın en değerli sarayı. Günümüzde hala kraliyet ailesi Amalienborg sarayında yaşamını sürdürmektedir. Sarayın önündeki askerlerin nöbet değişimi şehrin en büyük turistik aktiviteleri arasında sayılır. Sarayın içi ziyaretçilere açık. Danimarka politika ve tarihi hakkında bilgiler için ziyaret edebilirsiniz.

7- Küçük Deniz Kızı Heykeli (Kastellet)

Şehrin sembolü haline gelmiş olan Küçük Deniz Kızı Heykeli, gerçekten çok küçük. Eğer kış aylarında Kopenhag’ı ziyaret ediyorsanız eksi derece soğukta, Nyhavn bölgesinden 15 dakikalık bir yürüyüşün ardından bu heykele ulaşabilir, ardından -bizim gibi- bir hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. 1913’te Edvard Eriksen tarafından yapılan bronz heykel, Hans Christian Andersen’in masallarından birine dayanıyor. Masalda denizin derinliklerinden çıkan bir denizkızının hikayesinden bahsedilmiş olup bu Edvard’ı oldukça etkilemiştir. Buna istinaden Edvard bu heykeli tamamlayıp Kopenhag’a hediye etmiştir.

8- City Hall Square

Kopenhag Belediye Sarayı’nın yer aldığı bu meydan şehrin önemli bir noktasıdır. Muhteşem bir şehir manzarası için sarayın tepesine çıkılabilir. Saray heykel ve tablolarla süslenmiştir. Ana girişteki Dünya Saati, 1955 yılında Jens Olsen tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiş.

9- Rosenborg Sarayı

Günümüzde Danimarka’nın en büyük kültür hazinelerine ev sahipliği yapan saray, aslında Christian IV tarafından bir zevk sarayı olarak inşa edilmiştir. 1720 yılına kadar kraliyet ailesi burada yaşamıştır ve bu tarihten sonra yaz tatilinde kullanılır. Kale ve içinde bulunan eserler 1838 yılında bir müze haline getirilmiştir. Binalarda Danimarka taç mücevherleri ve kraliyet yasaları vardır. Barok resepsiyon odası olan Mermer Oda ve 1871-1940 yılları arasında kullanılan Taç Destekçisi Şövalyeleri’nin yanı sıra 1693 yılından bu yana duvarları süsleyen meşhur Rosenborg Tapestries’e de özel bir ilgi duyulmaktadır.

10- Danimarka Ulusal Galeri

Danimarka Ulusal Galerisi, 1700’lerden günümüze kadar dünyanın en büyük ve etkileyici eserlerini sergiliyor. Önemli noktalar arasında Hollandalı Masters, Edvard Munch ve Picasso’nun eserlerinin yanı sıra tarihi 150 yıla uzanan Danimarka ve Nordik sanat sergisi yer alıyor. Doğal ışık, galeriyi harika bir ambiyansa kavuşturan üst katlara taşmaktadır. Tüm koleksiyonları keşfetmeden önce iyi bir rota çizdiğinizden emin olun. Galerinin içinde bulunan kafe ve çevresi, dinlenmek için muazzam huzur dolu bir atmosfere sahip.

11- Louisiana Museum of Modern Art

Louisiana Museum of Modern Art, Kopenhag’ın 40 km kuzeyinde bulunuyor ve trenle ulaşım sağlanıyor. Lousiana’yı ziyaret ettiğinizde her zaman güncel ve yenilikçi çağdaş sanatın yanı sıra modernist klasiklerle karşılaşacağınıza emin olabilirsiniz. 3000’in üzerinde eseri olan etkileyici sürekli koleksiyonunun yanı sıra müzede her yıl 8-12 özel sergi bulunuyor.

otobusbileti_sorgula2

12- Christiana

40 yılı aşkın bir süre önce bir hippy yerleşimi olarak başlayan bu eşsiz ve tartışmalı alan ilk önce bir sosyal deney olarak belirlendi. Şimdi ise oturanların tamamının mülkiyetine ait. Christiania, Danimarka’nın en sevilen turistik yerlerinden biridir ve her yıl bu “freetown”, bir milyon ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Kuşkusuz, herkesin beğenisine göre olmayabilir, ancak işleyen bir alternatif toplumdur. Burada insanlar kendi kurallarına göre yaşar. Arabalar yasaklanmıştır, bisikletler ana ulaşım aracıdır ve atlar serbest dolaşıma tabidir. Öne çıkan özellikler el yapımı evler, binalar ve sıcak yaz günlerinde çocukların birbirlerine sıçramasıyla hareketlenen büyük göl. Küçük dükkanlar ve kafelerde özel Christiania para birimi kullanılmaktadır. Tamamen farklı bir deneyim sunacak olan bu bölgeyi kesinlikle Kopenhag gezilecek yerler arasına eklemenizi öneriyorum.

13- Strøget Alışveriş Bölgesi

Christiansborg’tan yaklaşık beş dakika yürüme mesafesinde sizi çeşitli butikler, kafe ve restoranların bulunduğu Strøget’in kalabalık alışveriş bölgesi bekliyor. 1800’lü yıllardan bir takma ad olan Strøget, Belediye Sarayı Meydanı’ndaki (Rådhuspladsen) başlayan ve Kongens Nytorv’da biten birbirine çapraz birkaç yoldan oluşur. Kuzeydeki bazı bitişik sokaklarda yaya kaldırımları kaldırılmıştır. Max Mara, Prada, Louis Vuitton ve Hermès gibi uluslararası markalı mağazalar, Kongens Nytorv yönüne bakan caddenin sonunda yer almaktadır. H&M, Weekday ve Zara gibi daha uygun fiyatlı alışveriş mağazaları için Strøget’i Belediye Binası Meydanına doğru takip edin.

Bonus: Kopenhag Sokakları

Bu şehir her zaman kasvetli havasıyla ziyaret edenleri büyülemiştir. Kış aylarında inanılmaz bir soğukla karşılaşabilirsiniz. Ocak ayında ziyaret etmek ve tüm soğuğu hissederek şehri gezmek gibi bir hata yaptık. Fakat şehrin belki de en yalın halini gördüğümüzü düşünüyoruz. Kopenhag’ın her sokağı kendine özgün grafitileriyle, renkli binalarıyla ve şirin cafeleriyle büyülüyor. İşte öne çıkan sokak & cadde önerilerimiz: Jægersborggade, Istetgade, Pilestræde, Elmegade, Grønnegade ve Sønder Boulevard. Kopenhag gezilecek yerler arasında dolaşırken bu sokaklardan geçmeye özen gösterirseniz yolculuğunuz daha renkli geçebilir!

Kopenhag’da Nerede Kalınır?

Kopenhag’da kalmak için en iyi yer, önemli cazibe merkezlerinin çoğunun yoğunlaştığı Old Town çevresidir. Old Town merkezi, heykelleri, tarihi yapıları ve Arnavut kaldırımlı sokakları ile Kongens Nytorv halk meydanıdır. Çevredeki önemli turistik mekanlar ünlü Stroget alışveriş merkezi ve Nyhavn Kanalı’dır. Meatpacking Bölgesi olarak da bilinen popüler Vesterbro bölgesinde daha uygun fiyatlı konaklama olanakları bulunabilir. Aşağıda, Kopenhag gezilecek yerler listesini kolayca tamamlamanız için merkezi yerlerde yer alan tavsiye ettiğimiz birkaç otel bulunmaktadır:

Lüks Oteller

Otellerin ismine tıklayarak Booking’ten rezervasyon yapabilirsiniz!

Nimb Hotel: Tivoli Bahçeleri’ne bakan harika bir konumda, Town Hall’a sadece kısa bir yürüyüş mesafesindeki butik Nimb Hotel; lüks, ayrı ayrı tasarlanmış oda ve süitler sunmaktadır.

Modern Kopenhag Marriott Hotel, şehrin limanında, Tivoli Bahçeleri’nden kısa bir yürüyüş mesafesinde ve Kongens Nytorv bölgesine birkaç kilometre uzaklıkta önemli bir kıyı şeridinde yer almaktadır.

Crowne Plaza: Orestad bölgesinde ve Scandinavia’nın en büyük alışveriş merkezinin bitişiğindeki Crowne Plaza, sürdürülebilir ilkeler kullanarak tasarlanmış ve geniş manzaralı geniş odalar sunan eşsiz bir otel. Metro durağı otelin hemen dışında ve Old Town 10 dakikalık yürüyüş mesafesindedir.

Orta Seviye Oteller – Özel Seçim 

Andersen Boutique Hotel: Vesterbro semtinde yer almaktadır. Belirli bir check-in ve check-out zamanı yerine, bu otel, varışınızdan bu yana 24 saat boyunca kiralama imkanı sunmaktadır.

Axel Guldsmeden Hotel: Balinese esintili bir dekora ve rahat bir oturma alanına sahip harika bir avluya sahiptir.

Absalon Hotel: Ana tren istasyonunun yanında bulunan ve modern 161 odalı Absalon Hotel, çeşitli geniş odaları ile elverişli bir konuma sahiptir.

Bütçe Dostu Oteller

Hotel Rye: Kısa bir süre önce yenilenmiş olan Hotel Rye’de ücretsiz kahvaltı sunulmaktadır ve Kastellet ve Küçük Denizkızı heykelinin yakınındadır.

Wakeup Copenhagen: İki yatak odalı süitler, aileler için mükemmel olan Wakeup Copenhagen, sahilden bir blok ötede ve Tivoli Bahçeleri’ne yürüyerek 10 dakika mesafededir.

Hotel Nebo: Merkezi bir konumda yer alan, uygun fiyatlı ve sade odalar için tren istasyonuna kısa bir yürüyüş mesafesindeki bu oteli deneyebilirsiniz.

Kopenhag gezilecek yerler yazımızın sonuna geldik. Görüşlerinizi yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here