Ana sayfa Şehirler Avrupa Kopenhag’da Görülmesi Gereken 10 Alternatif Yer

Kopenhag’da Görülmesi Gereken 10 Alternatif Yer

339
0
PAYLAŞ
nemoland

Seyahat ederken yaşanılan en güzel hislerden biri şaşkınlık unsurudur. Kopenhag’a doğru yola çıkmayı planlıyorsanız, Küçük Denizkızı Heykelini veya Strøget’ı (turistler tarafından işgale uğrayan alışveriş bölgesi) atlayın ve bu keyifli şehrin sunduğu sayısız alternatif cazibe merkezine odaklanın. Kopenhag yerlilerinden, favori alternatif noktalarından 10 tanesini sizler için öğrendik ve keşfettik.

Şehirde mutlaka görülmesi gereken 13 yer için şu yazımızı ziyaret edebilirsiniz: Kopenhag Gezilecek Yerler

1- Assistens Kirkegard

Danimarkalılar için önemli bir mezarlık olmasına rağmen, Assistens, beklediğiniz kadar saygı gerektiren ve kasvetli bir yer değildir. Kopenhag’ın hareketli ve gürültülü Nørrebro semtinde bulunan bu küçük cennet, huzurlu bir şekilde kitap okuyabileceğiniz, yerlilerle birlikte ızgara yapabileceğiniz veya zaman geçirebileceğiniz gözlerden uzak noktalarla doludur.

App_indir_banner_mobil

2- Yer altı eğlencelerine hazırlanın: Bolsjefabrikken

Terk edilmiş bir depoda barındırılan ve gönüllüler tarafından işletilen bu alternatif kültür kurumu, genç sanatçıların, müzisyenlerin ve yetenekli insanların çalışmalarını teşvik etmeyi amaçlıyor. Bolsjefabrikken’in etkinlikleri arasında; Ludomanic Pazartesi (tahta oyunları ve masa tenisi oynayabileceğiniz kafe geceleri), cumartesi günleri yeraltı konserleri ve çeşitli atölye çalışmaları yer alıyor. Danimarkalı orta ve alt kesimin doyasıya eğlendiği bir geceye şahitlik etmek istiyorsanız burası tam size göre.

3- Floss’ta birkaç kokteyl için.

ucakbileti_sorgula (1)

Kopenhag’ın kalbindeki dağınık, dumanlı, küçük ve samimi pub, 90’lı yılların başından beri yerel rock, punk grupları, sanatçıları ve yazarlar için 1 numaralı yer. Eski duvarları ve dumanlı atmosferi ile meraklı müşterilerine farklı bir konsept sunuyor. Otantik yerel bir deneyimin yanı sıra nispeten ucuz biranın tadını çıkarmak için harika bir yerdir. İpucu: happy hour, her gün 10-11 pm.

4- Christiania efsanesini keşfedin.

Kopenhag’ın özerk mahallesi olan Christiania, şehrin en ilginç ve en popüler yerlerinden biridir. 1971’de bir grup hippi tarafından eski bir askeri üs üzerinde kuruldu. Öncelikle sosyal bir deney amacıyla müdahale edilmeyen bu alan zamanın ilerlemesiyle özerk bir mahalle haline geldi. Özgür ve yasak karşıtı bir yaşamın olduğu bölgede araçla dolaşmak yasak. Ana ulaşım aracı bisiklet olurken fotoğraf çekmek pek hoş karşılanmıyor.

5- Doğaya geri dönün: Nokken

Limandan ve Amager Fælled’in yeşil alanıyla çevrili şehir merkezinden çok uzak olmayan, bahçeleri, hobbit tarzı kulübe ve evlerin bulunduğu büyüleyici bir gizli vaha sizi bekliyor: Nokken. Kalabalık sokaklardan, tezgahlardan ve şehir merkezindeki insan heykellerinden uzak durmak istiyorsanız, Nokken’in rahat havası duyularınızı nazikçe besleyecek ve doğaya daha da yakınlaştıracaktır.

6- Bir Danimarkalı gibi yaşayın: Nemoland

Nemoland, kaçırılmaması gereken eşsiz bir deneyimdir. Bu tuhaf açık hava mekânında piknik masaları, çeşitli bitkiler ve marijuana türleri bulunur. Uluslararası bir karışımla burada karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle açık hava barından kendinize soğuk bir Christiania birası ısmarlayın ve yerlilerin arasına karışın. Yaz aylarında çok daha canlı olan bölge güneşli bir öğleden sonra, özellikle pazar günleri açık havada sahnelenen ücretsiz canlı konserlerle harika bir atmosfere bürünür.

7- Kafe-sinema’da ufak bir film arası verin: Vester Vov Vov

otobusbileti_sorgula2

Yakın zamanda restore edilmiş bu küçük sinema, ülkedeki en eski kafe-sinemadır ve hala sınırlı dağıtımla niş filmler sergiler. Fuaye kafesi, antika Fransız mobilyalarıyla doludur. Çeşitli kahveler, çaylar, biralar ve şaraplar sunar. Yüksek kaliteli sanat filmleri ve belgeselleri görmek istiyorsanız buraya gelin ve bu küçük boy hayatı canlı tutmaya yardımcı olun.

8- Yerel kültürü kucaklayın: Huset-KBH

Bar, kafe ve sinema içeren bir binada yer alan Huset, canlı müzik ve film gösterimlerinden tiyatroya, stand-up komedi ve şiire kadar çeşitli sanat etkinlikleri düzenleyerek yılda bin etkinliğe ev sahipliği yapar.

9- Kopenhag underground sanat deneyimine ne dersiniz: Warehouse9

Bu minik performans alanı ve sanat galerisi; çağdaş sanat, müzik ve şiir üzerinde yoğunlaşıyor. Burası şaşırtıcı derecede tuhaf partiler ve olaylarla ana akımlardan oldukça uzak. Amaçları, belirlenmiş sınırlara meydan okumaktır. Bu nedenle, LGBT topluluğundan sanatsal ifadeler ve perspektifler arıyorsanız ya da yerli yeraltı sanat sahnesindeki keskin kültürel deneyimler için burada bulunmak isteyebilirsiniz.

10- Kopenhag sokak lezzetlerini keşfedin.

Hem mide hem de cüzdanınız bu yeni açılan sokak gıda pazarını ziyaret ettiğiniz için teşekkür edecek. “Paper Island” (Papirøen) üzerindeki bir depoda bulunan pazar, dünya çapında uygun fiyatlarla taze, sağlıklı ve lezzetli yiyecekler sunmaktır (Tezgahlarda en az bir yemek 50 DKK karşılığında satılmaktadır). Küba sokak yemeklerinden pizzaya ve panini’ye kadar, Kopenhag’da yemek yeme alternatiflerine farklı bir boyut getiren bu pazar, şehrin fahiş fiyatlı restoran ve kafelerinden kaçmak ve yerel lezzetleri keşfetmek için oldukça ideal. Limandaki konumu, güneşli havada açık öğle yemeği için mükemmel bir bonus.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here