Ana sayfa Şehirler Avrupa Kos Gezilecek Yerler – Vize, Ulaşım ve Otel Tavsiyeleri

Kos Gezilecek Yerler – Vize, Ulaşım ve Otel Tavsiyeleri

543
0
PAYLAŞ
kos-adasi
Kos

Bodrum’dan bot ile sadece 45 dakika uzaklıkta bir Yunan adası… Kısa sürede seyahat edebileceğiniz Kos Adası günübirlik yolculuklara uygun olduğu gibi uzun süreli tatil için de tercih edilebilir. Türkçe’de İstanköy olarak bilinen bu adayı Bodrum sahilinden rahatlıkla görebilirsiniz. Bir yılda ortalama bir milyon turist tarafından ziyaret edilen ada yaz aylarında çok hareketli günler geçiriyor. Yunan kültürünü, yemeklerini deneyimleyebileceğiniz gibi Antik kalıntıları görebileceğiniz gezintiler de yapabilirsiniz.

Bodrum tatiliniz esnasında farklı bir hava almak için bir sürenizi buraya ayırabilirsiniz veya yaz tatilinizi Yunan Adalarında geçirmeyi planlıyorsanız Kos Adası başlangıç için ideal olabilir.

Pasaport & Vize

Kos Adasına gidebilmeniz için Schengen Vizesine sahip olmanız gerekiyor. Fakat vizeniz yoksa kapı vizesi de alarak gidebilirsiniz. Kapı vizesi için limanda bulunan işletmelerden yardım alabilirsiniz. Gerekli evraklar şu şekilde: Başvuru formu, kimlik fotokopisi, 1 vesikalık fotoğraf, feribot biletlerinin (gidiş-dönüş) fotokopisi, banka hesap özeti, 55 Euro vize ücreti(işletmeye göre değişebiliyor) ve konaklayacaksanız oteldeki rezervasyonunuzu gösteren çıktı. (booking rezervasyon çıktısı kabul ediliyor)

App_indir_banner_mobil

Kos Adasına Nasıl Gidilir? Feribot Seferleri

Bodrum sahilinde yer alan limandan adaya feribotla 45 dakikada gidebilirsiniz. Yaz aylarında her sabah 9:30’da kalkan bot, Kos Adası’ndan saat 16:30’da geri dönüyor. Eğer günübirlik giderseniz Yaklaşık 4-5 saatlik vaktiniz oluyor adayı gezmek için. (Aşağı yukarı 1 saat pasaport kontrolü sürüyor.)

Kış aylarında ise Salı ve Perşembe günleri hariç yine her gün sabah 09:30’da giden bot saat 15:30’da dönüyor.

Feribot Bileti Fiyatları

Bodrum – Kos günübirlik bilet fiyatı (gidiş-dönüş): 21€
Bodrum – Kos farklı gün gidiş-dönüş bilet fiyatı: 32€
Motosiklet: 40€
Otomobil: 75€

ucakbileti_sorgula (1)

Kos Adası Gezilecek Yerler

Feribottan iner inmez karşınıza Bodrum kalesine benzer bir kale çıkacak. Sahil şeridinde devam ettiğinizde birçok Yunan restoranı sizi bekliyor olacak.

Asclepion

Kos merkezinden 3.5 km uzaklıkta yer alan Asclepion, Antik Yunan’dan kalan tüm asklepionlar arasında oldukça büyük öneme sahiptir. Tıp ve sağlık amacıyla oluşturulan tapınak zamanla eğitim, hamam, kaplıca gibi olanaklara da sahip olarak bir kompleks haline gelmiş. Buranın bir diğer özelliği de dünyaca bilinen Hipokrat’ın bir süre burada eğitim almış olması. Tüm Kos adasını görecek bir tepe üzerinde konumlanan Asclepion, doğa olaylarından dolayı tamamen korunamasa da büyük ölçüde günümüze kadar gelmiş durumda.

Şövalyeler Kalesi (The Castle of the Knights of Saint John)

Saint John’un Şövalyelerinin Kalesi olarak bilinen bu kale, limanın hemen girişinde konumlanıyor. Bodrum Kalesine olan benzerliğini hemen farkedeceksiniz. 14. yüzyılda adayı korumak ve stratejik alanların tamamını koordine etmek amacıyla yapılan kaleyi ziyaret edip, duvarlarda kalenin yapımına katkısı olan şövalyelerin sembollerini görebilirsiniz.

Hipokrat Ağacı

Tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat’a adanmış bu ağaç limanın yakınında, Çınar Meydanında bulunuyor. Rivayete göre Hipokrat bu ağacın gölgesinde birçok kişiye tıp eğitimi verirmiş. Buna istinaden ağacın ismi Hipokrat Ağacı olarak anılıyor. 500 yıllık ağacı gittiğinizde demirlerle desteklenmiş bir şekilde göreceksiniz. Zarar görmemesi için birçok çalışma yapılan bölgede kısa da olsa vakit geçirmenizi tavsiye ediyorum.

Eleftherias Meydanı

otobusbileti_sorgula2

Kos Çarşısının merkez noktası olarak kabul edilen Eleftherias Square, adanın odak noktası. Limandan indiğinizde Hipokrat Ağacını gördükten sonra soldan yukarı doğru devam ederseniz bu meydana çıkarsınız. Meydanda Arkeoloji Müzesi‘nin yanı sıra ilk olarak dikkatinizi çekecek olan Defterdar Camii de bulunuyor. Ayrıca çevrede Yunan ve Türk müziklerini çalan birçok şirin cafe ve restoran var.

Odeon Antik Tiyatro

Adada bulunan antik tiyatroda yapılan kazılardan elde edilen eserler Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir. Günümüze kadar korunan tiyatronun eşsiz manzarası da oldukça etkileyici.

Casa Romana (Roma Evi)

Roma motifli mozaiklere sahip villanın 26 odası ve 3 tane havuzu bulunuyor. 1800 yıldan daha eski olduğu söylenen bu villanın çevresi ve ihtişamlı görüntüsü Kos gezilecek yerler listenize eklemeye değer!

Kos’ta Ne Yenir?

Yunan yemeklerinin ve içeceklerinin tamamını deneyebileceğiniz adada Türk yemeklerini de bulabilirsiniz. Merkezde ve sahilde olmasından dolayı daha yüksek fiyatlı bu restoranlar yine de bize göre çok uygun. Üstelik çoğu garsonları sempatik bir şekilde Türkçe konuşuyor. Gitmişken Yunan mezelerini, Gyros, ouzo gibi geleneksel yiyecek-içecekleri tatmanızı tavsiye ediyorum. Diğer tavsiyeler için Yunanistan’da ne yenir yazımızı okuyabilirsiniz.

Kos’ta Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Otellerin ismine tıklayarak Booking’ten rezervasyon yapabilirsiniz!

Kos merkezinde, çarşıya ve plajlara yakın birçok otel bulunuyor. Ada zaten küçük olduğu için önerdiğimiz bu otellerden çoğu yere yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz.

Kos Aktis Art Hotel (4 yıldız): Sahilde bulunan lüks bir otel. Harika manzara sahip balkonlu odalar tercih edilebilir. Yunan yemeklerinin en güzel şekilde servis edildiği bir restoranı da mevcut. İlk tavsiyemiz!

Maritina Hotel (3 yıldız): Konforlu bir tatil seçeneği sunan Maritina Hotel, Kos Kalesinin hemen yakınında. Konum olarak çok iyi olmakla birlikte hizmeti de öyle.

Nitsa Rooms (Uygun fiyat!): Lambi plajının hemen yakınında bulunan Nitsa Rooms, manzaralı odalarıyla dikkat çekiyor. Limana ve Kos Kalesine yürüyerek 10 dakikalık mesafede. Konumu iyi, plajlara yakın ve uygun fiyatlı!

Catherine Hotel (iki yıldız): Sahil yoluna çok yakın bir yerde olan otel iki yıldızlı. Konum olarak çok iyi. Sunmuş olduğu fırsatlarla çok uygun fiyatlara konaklayabilirsiniz!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here