Ana sayfa Polonya Krakow Krakow Gezilecek Yerler

Krakow Gezilecek Yerler

1006
0
PAYLAŞ
krakow polonya
Krakow Old Town

Değeri en bilinmeyen şehir Krakow’da görülmesi gereken birçok tarihi yer mevcut. Oldukça eski bir şehir olmasından dolayı birçok tarihi olaya tanıklık eden bu harika şehirde görülmesi gereken yerleri sizlerle paylaşacağız.

Tarihin en üzücü olaylarının yaşandığı Auschwitz Nazi Kampı Krakow’da bulunmaktadır. Krakow‘a adım attıktan sonra gidilmesi gereken ilk önemli yer burası. Gezilecek yerler listemize başlamadan önce şehirle ilgili tüm bilgilerin yer aldığı Krakow Gezi Rehberi yazıma göz atmak isteyebilirsiniz.

Krakow’da Görülmesi Gereken Yerler

Auschwitz – Birkenau Nazi Kampı

Nazi Almanyası tarafından II. Dünya Savaşı sırasında kurulan en büyük toplama kampıdır. Krakow merkezinden 60 km uzaklıkta bulunan bu kamp hala döneme ait kalıntılara ev sahipliği yapıyor. İçeri girer girmez yaşanan acıyı iliklerinize kadar hissedeceksiniz. İnsanlığın büyük kaybına şahitlik etmiş odalar, duvarlar ve eşyalar olduğu gibi saklanıyor. Auschwitz kampına yaklaşık 1.3 milyon insan toplanmış ve bunların 1 milyonu Yahudilerden oluşmaktaydı. Tahmin edilen verilere göre bu kampta 1.1 milyon insan katledildi. Çalışma umuduyla kampa getirilen insanların 900.000 tanesi direkt olarak gaz odalarına götürülerek öldürülmüş. Diğer kısmı ise hapishanelerde, hastalıktan veya vurularak hayatını kaybetmiş. Bu yüzden Auschwitz, Nazi dehşetinin sembolü olarak bilinir. Auschwitz hakkında daha fazla bilgiye Auschwitz Nazi Kampı yazımdan ulaşabilirsiniz.

App_indir_banner_mobil

Krakow Old Town (Rynek Glowny)

Krakow’un meydanı olan Rynek Glowny ayrıca Avrupa’nın en eski ve büyük meydanıdır. Çevresinde bulunan restoranlar, kapalı çarşı, cafeler ve sokakları gezerek turunuza başlamanızı öneririz. Christmas döneminde veya diğer geleneksel tatillerde meydanda kurulan pazar ilgi çekicidir. Normal günlerde de meydanda sürekli olarak kalabalık mevcuttur.

Wieliczka Tuz Madeni

ucakbileti_sorgula (1)

Yerin 300 km altında olan tuz madeni, Krakow şehir merkezine 15 dakika mesafededir. Yerin tam 54 kat aşağısında bulunan bu madenin içerisinde göreceğiniz her şey tuzdan. Mükemmel heykel ve odalar için en az bir gününüzü ayırmanız tavsiye edilir.

Oskar Schindler’in Fabrikası

Oskar, pek çok yahudiyi fabrikası sayesinde kurtarmıştır. Bu fabrika halen Krakow’da görülebilmektedir. Günümüzde modern bir müzeye çevrilmiştir ve giriş ücret 19 Zloty’dir. Müze içerisinde döneme ait birçok eser ve Oskar’ın ofisini görebilirsiniz.

Wawel Kalesi

Bir tepenin üzerinde bulunan kalenin içerisinde harika tarihi eserlerin yanı sıra muhteşem bir manzarası mevcut. Ayrıca Polonyalı kralların mezarları da burada bulunuyor.

Kazimierz (Yahudi Mahallesi)

Kazimierz olarak adlandırılan bu bölge, ikinci dünya savaşı sırasında Yahudilerin yaşadığı ve tarihin en acı dönemlerinden birinin yaşandığı yerdir. Şu anda bu bölgede yer alan eğlence mekanları ve pub’lar özellikle genç nüfus tarafından çok fazla tercih edilir.

Meryem Ana Kilisesi

otobusbileti_sorgula2

Bu kilisenin en dikkat çeken yanlarından biri hikayesi. Rivayete göre iki kardeş bu kiliseyi yapmaya başlıyor birinin kule kısmı diğerinden daha kısa oluyor. Kısa kuleyi yapan kardeş bunu kendine yediremeyip kuleden atlayarak intihar ediyor. Krakow meydanında yer alan ve oranın en önemli simgelerinden olan kilise şehri ziyaret eden herkesin ilgisini çekmektedir. Kilisenin dışarıdan görünüşü kadar iç güzelliği de etkileyici.

Krakow Şehir Kulesi

Krakow Old Town’da bulunan bu kule oldukça yüksektir. Kale ayrıca şehirle ilgili eski fotoğrafları barındıran bir müzedir. Kalenin tepesine çıkıp şehri tamamen kuş bakışı görme imkanınız var. Giriş ücreti ise sadece 9 Zloty.

Krakow Cloth Hall

Yine Old Town’da bulunan devasa bir yapıt. Tekstil sektörünün başlangıcı olarak bilinen bu yapıt günümüzde müze olarak kullanılıyor ve birçok önemli sanatçının eserleri burada sergileniyor.

Krakow Gece Hayatı ve Krakow Otel Tavsiyeleri yazılarım da ilginizi çekebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here