Ana sayfa Polonya Krakow Krakow Old Town (Rynek Glowny)

Krakow Old Town (Rynek Glowny)

437
0
PAYLAŞ
krakow rynek glowny square

Eski meydan olarak bilinen Krakow Old Town, şehrin meydanıdır. Rynek Glowny olarak da bilinir. Avrupa’daki en büyük ve en eski şehir meydanı olarak bilinir. İhtişamlı binaları, devasa büyüklükteki kapalı çarşısı ve eşsiz kiliseleri ile görülmesi gereken bir yer! Meydanda oldukça iri ve muhteşem görünüşlü atların çektiği at arabaları bulunuyor. Ayrıca bu at arabalarının sürücüleri şık bir giyime ve oldukça süslü bembeyaz bir arabaya sahiptirler. Dilerseniz bu arabalara binerek uygun bir fiyat karşılığında meydanı gezebiliyorsunuz. Meydanın en ilgi çeken yapılarından biri St. Mary Kilisesidir. İki adet farklı bitişli kuleleri ile dünyada tek olma özelliği taşımaktadır. Ayrıca kapalı çarşısı ve kumaş pazarı diye adlandırılan Sukiennicesi, tarihi yapıları, çiçekler ile süslenmiş kafe ve restoranları, ilginç tarihi yapıları, meydanın her köşesine yayılmış ve dünyanın farklı müzik tarzlarının seslendirildiği sokak çalgıcıları ve eşsiz faytonları ile ülkenin en ihtişamlı ve geniş meydanıdır.

1224 yıllarında dönemin kralı, dünyada eşi benzeri olmayan ihtişamlı bir kilise yaptırmaya karar verir bu konuda bir yarışma düzenler. Yarışma sonucunda 2 mimar kardeş kazanır ve hiç beklemeden kilisenin inşaatını başlatırlar. Kilisede bulunan iki kulenin birini bir kardeş diğerini de öteki kardeş farklı tasarımlarda yapmıştır. Bu nedenle dünyada eşi ve benzeri bulunmamaktadır. Küçük kardeşin yaptığı kule daha uzundur ve tepesinde altın bir taç bulunur. Daha sonra çok fazla beğeni alan küçük kardeş, büyük kardeşin kıskançlık kaprislerinin kurbanı olur ve bir gece kardeşi tarafından bıçaklanarak öldürülür. Ayrıca bu bıçak kilisenin tam karşısında yer alan Kapalı çarşının giriş kapısında asılı bir şekilde sergilenmektedir. 80 metre yüksekliğe sahip olan kilise kulesinde, saat başı trompetle güzel bir melodi çalınmaktadır.

Tavsiyeler

Meydanın yakınında bulunan ve dönemin kralları tarafından ikamet yeri olarak kullanılan Wawel Şato Kalesi de meydanda görülmesi gereken en güzel yapılardan biridir. Ayrıca Kapalıçarşıyı da ziyaret edip geleneksel Polonya yemeklerini tadabilirsiniz. Christmas zamanında bölgeye giderseniz meydanda kurulan pazarda harika anlar yaşayıp, sıcak şarabın keyfini çıkarabilirsiniz. Meydan, Krakow Gezilecek Yerler listesinin başlarında yer almalıdır.

App_indir_banner_mobil

Krakow Meydanına Nasıl Gidilir?

Krakow’da şehir içi ulaşım için genellikle otobüs ve tramvay kullanıldığı için, meydana gitmek için en iyi ulaşım araçlarıdır. Şehirde Metro altyapısı bulunmuyor. Tramvayları kullanarak şehrin neredeyse her noktasına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Açık adres; Old town / Szczepańska 3,31-011 Kraków / Polonya

ucakbileti_sorgula (1)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here