Ana sayfa Türkiye Eskişehir Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

422
0
PAYLAŞ
kursunlu kulliyesi eskisehir
Kurşunlu Camii

Kurşunlu Külliyesi Hakkında Bilgi

Kurşunlu Külliyesi, Osmanlı döneminden bugünlere ulaşan 16.yy’lın en güzel örneklerinden biridir. 1517 yılında Osmanlı devletinin en güçlü vezirlerinden biri olan Çoban Mustafa tarafından inşa edilmiştir. Topkapı Sarayında yer alan arşivlere göre yapının büyük kervansaray kısmı hariç diğer tüm binaların hepsi Çoban Mustafa Paşa tarafından inşa edilmiş ve 1525 yılında tamamlanmıştır. Kurşunlu külliyesinin mimarı da, Mimar Sinan’dan daha önce mimarbaşı görevini yürüten Acem Ali olarak düşünülmektedir. Acem Alinin gerçek adı Alaeddin Ali Beydir ve Esir Ali ile Acem Alisi isimleriyle de bilinmektedir. Ayrıca Osmanlıda bilinen mimarlık alanındaki ilk mimar başıdır.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi, tarihi ve mimari açıdan mutlaka Eskişehir gezilecek yerler arasında bulunmalıdır.

Külliye farklı bölümlerden oluşmaktadır. Bunlar medrese, Şadırvan, Talimhane, Mevlevi dervişlerine ait olan 2 adet türbe, İmaret, Harem ve iki adet Kervansaraydır. İmaret genel olarak yemek salonu, ambar ve mutfaktan dolayı yemekhane olarak biliniyor. Bu bölüm girişten hemen sonra enlemesine yapılmış 4 sivri kemerle tutturulan tonozla örtülmüştür. Diğer bölümlerden olan Aşevi, imaret bölümünün giriş tarafından kuzey bölgeye düşen yerde inşa edilmiştir. Ayrıca 1960 yıllarına kadar da saat kulesi olarak kullanılmıştır. Kervansaray bölümü 1529 yıllarından sonra tarihlenen bir yapıdır. Doğal ve kesme taşların bir arada kullanılmasıyla dikilmiştir. Burada bulunan toplam 6 adet paye, bu bölümü ortadan hem derinlemesine hem de enlemesine bölmüştür. Enlemesine bölünen kısım toplamda 4 ana bölüme ayrılmış ve hepsinin üst kısmı beşik tonozu ile örtülmüştür. Günümüzde ize bu bölüm nikâh salonu olarak kullanılmaktadır. Şadırvan bölümü eski ilgisini kaybeden yapılar arasında yer almaktadır. Caminin kubbesi değerli bir element olan kurşunla kaplandığı için bu adı almıştır. Kubbenin iç kısmı da çeşitli kalem işleriyle süslenmiştir. Caminin son cemaat bölümündeki başlık ve sütunlar tamamen mermerden yapılmıştır.

App_indir_banner_mobil

Tavsiyeler

Camii kullanıma açık olduğundan dilediğiniz zaman gidip görebilir veya ibadetinizi yapabilirsiniz. Külliyede oldukça fazla bölüm var ve istediğiniz bölümü ücretsiz şekilde gezebiliyorsunuz. Ayrıca dilerseniz resim de çekebiliyorsunuz. Odunpazarı semtinde yer aldığı için, camii dışında birçok güzel yeri içinde barındıran bu semtin diğer yerlerini de mutlaka gezmelisiniz.

Kurşunlu Camii ve Külliyesine Nasıl Gidilir?

Odunpazarı’na giden herhangi bir minibüse atlayarak kısa sürede külliyeye varabilirsiniz. Odun pazarı küçük bir yer olduğu için ufak bir yürüyüş yapmanız yeterli olacaktır.

Açık adres; Odunpazarı / Eskişehir

ucakbileti_sorgula (1)

Eskişehir’de ne yenir? yazımız da ilginizi çekebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here