Ana sayfa İspanya Barselona La Rambla

La Rambla

334
0
PAYLAŞ
La Rambla

Barselona’nın en turistik ve en önemli caddelerinden biri olan La Rambla Caddesi, eski şehir bölgesinden geçtikten sonra Plaça de Catalunya meydanına bağlanmaktadır. Cadde boyunca sıralanmış restoranlar, kafeler, hediyelik eşya dükkânları, kitapçılar ve çiçekçiler ile şehrin kalbi konumundadır. Diğer bir adıyla La Rambias olarak tanınan bu uzun bulvarın adı, Raima sözcüğünden gelmektedir ve bu sözcük Arapçada ‘’Kurumuş nehir yatağı’’ anlamına gelmektedir. Bizim için İstiklal Caddesi ne ifade ediyorsa, Katalanlar için La Rambla Caddesi de öyle. Bu yüzden Barselona’da gezilecek yerler listesinde önemli bir yere sahip.

13.yy başlarında inşa edilen Barselona surları Colserola tepelerinden denize doğru akmakta olan böyle bir nehrin en sol kıyısını takip etmekteydi. Üniversiteler ve manastırlar ise 19.yy başlarında karşı kıyıda inşa edilmişti. Zaman geçtikçe nehir yatağı dolarak bu binaların yıkılmasına neden olmuştur ama isimleri, Plaça de Catalunya ve eski liman (Port Vell) arasında bulunan bulvarı oluşturan bu 5 cadde ile yaşatılmıştır. Cadde çevresinde görülecek birçok popüler mekân bulunmaktadır. Bunların başında Font de Canaletes çeşmesi bulunmaktadır. Dört musluğu bulunan bu çeşmenin suyunu içebiliyorsunuz. Ayrıca bir efsaneye göre buradan su içenlerin şehre âşık oldukları ve mutlaka tekrar geldikleri bilinir. Bunun dışında caddenin tam ortasında yer alan ve şehrin en ünlü meyve-sebze pazarı olan Mercat de La Boqueria bulunuyor. Bölgedeki diğer bir önemli yapı ise, 1847 yılında inşa edilen Gran Teatre del Liceu adındaki devasa opera binasıdır. Ayrıca cadde sonunda yer alan ve deniz kıyısında bulunan, Amerika’nın keşfinden sonra İspanya’ya dönüşün anısını yaşatmak için yaptırılan Kristof Kolomb Heykeli bulunmaktadır. Caddenin sol tarafında Plaça Reidal adındaki 1850 yapımlı ünlü bir meydan bulunuyor. Son olarak şehrin en önemli kilisesi olan Esglesia de Bethem’de yine bu caddenin kenarında yer almaktadır. Caddede birçok sokak sanatçısı bulunuyor. Bunun dışında top cambazları, ilginç kostümleri ile turistlerle resim çektiren sanatçılar ve dansçılar sürekli bu cadde üzerindedir.

Tavsiyeler

Caddede birçok görsel sanatçı bulunmaktadır. Harika kostümlere sahip bu sokak sanatçılarıyla fotoğraf çektirmek için küçük bir bahşiş vermeniz gerekiyor. Ayrıca cadde üzerinde onlarca hediyelik eşya satan dükkân bulunuyor ancak Pazar günleri birçoğu kapalı oluyor. Bunun dışında cadde üzerindeki ara sokaklarda yer alan tüm mağazalar da, Pazar günleri kapalı oluyor. Plaza de Catalunya meydanından başlayıp, Kristof Kolomb Heykelinde son bulan bu caddeyi baştan aşağı yürüyerek keşfetmenizi öneriyorum. Meşhur Barselona Pazarı ve Gothic Bölgesi de bu cadde üzerinde yer almaktadır.

App_indir_banner_mobil

La Rambla Caddesine Nasıl Gidilir?

Liceu veya Catalunya Metro duraklarında inerek caddeye ulaşabilirsiniz. Ayrıca Drassanes Metro durağı da sizi bu caddeye götürecektir. Dilerseniz toplu taşıma araçlarını kullanarak da kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Açık adres; La Rambla / 08002 Barcelona / İspanya

ucakbileti_sorgula (1)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here