Ana sayfa Şehirler Avrupa Lizbon Gezilecek Yerler

Lizbon Gezilecek Yerler

1273
2
PAYLAŞ
lizbon
Lizbon

Avrupa’nın biraz uç kesiminde kalmış olan Lizbon/Portekiz, farklı kültürler barındırıyor. Şehrin okyanusa kıyısı olması ve birçok tarihi olaya tanıklık etmesi Lizbon gezilecek yerler listesini oldukça değerli kılıyor. Lizbon’da iki kere bulundum. Ulaşım tercihi olarak ilkinde Madrid’den treni seçtim. Tren yolculuğu yaklaşık 12-13 saat sürüyor. Yataklı bir biletin ücreti 25€. İkinci ulaşımım ise Porto’dan Ryanair aracılığıyla oldu. 10€ karşılığında yarım saatte Lizbon’a ulaştım.

Fiyatlar diğer şehirlere kıyasla uygun. Lizbon’da ne yenir makalemi okuyarak yemekler ve içecekler konusunda tavsiyelerimi görebilirsiniz.

Lizbon biraz kalabalık bir şehir. Görülecek çok fazla yer var. İstanbul’a çok benzetildiğini daha önceden duymuşsunuzdur. Yaklaşık 15 gün kalmama rağmen göremediğim çok fazla yer kaldı. Avrupa’nın binalaşmış yapısından biraz da olsa kurtulabiliyorsunuz Lizbon’da.

Lizbon Gezilecek Yerler Listesi

Lizbon gezilecek yerler listesinde paylaştıklarım, şehirde mutlaka görülmesi gereken ana yapıtlar veya yerlerdir. Bunların dışında pek bilinmeyen fakat görülmeye değer yerleri Lizbon’da Görülmesi Gereken 9 Mekan yazımda aktardım. Bu şehirde görülmesi gereken birçok tarihi yapıt, meydan, tepe ve mekan var. Sana Justa Asansörü’nün tepesine çıkıp şehri izlemek, Lizbon Ticaret Meydanı’nda şarap denemek, Belem Kulesi’nin ihtişamını görmek ve daha fazlası… Şimdi şehrin en önemli yerlerinden bahsedelim:

1- Praça do Comercio (Lizbon Ticaret Meydanı)

Lizbon’un en büyük meydanı. Tejo Nehri’nin yanında bulunuyor. Meydanın karşısında bulunan ihtişamlı kapıdan geçerek şehir merkezine doğru ilerleyen caddede yürüyebilir ve sokak müzisyenlerini dinleyebilirsiniz. Ayrıca görünen kapının tepesine çıkarak şehir manzarasını izleme imkanınız var.

2- Santa Justa Asansörü

Lizbon’un en eski asansörü. Yapımı yaklaşık 2 yıl sürmüş. Baixa ve Bairro Alto’yu birbirine bağlamak amacıyla yapılan bu asansörün tepesine çıkıp tüm şehri izleyebilirsiniz. Lizbon gezilecek yerler listemizin ilk sırasında bahsettiğimiz ticaret meydanındaki büyük kapıdan geçerek Augusta caddesinde ilerlerken sol tarafta bu asansörü bulabilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

3- Belem Kulesi (Belem Tower)

Merkezden yaklaşık yarım saatlik uzaklıkta bulunan Belem bölgesinde görülmesi gereken birçok yer var. Ayrıca Lizbon’un meşhur “Belem turtası” da burada yapılan bir restoranda keşfedilmiş. Nehirde bulunan harika mimari yapılı Belem Kulesi’ne gitmenizi öneriyorum. Belem Kulesinin  tepesine çıkarak harika görüntüyü izleyebilirsiniz.

4- Keşifler Anıtı (Padrão dos Descobrimentos)

Tejo Nehri kıyısında yer alan bu yapı oldukça etkileyici. Coğrafi keşifler anısına yapılan gemi heykelinde birçok coğrafi keşifçiler, sanatçılar ve bilim adamları yer almaktadır. Hatta bu anıtın halk arasında Brezilya’yı keşfeden insanlar için yapıldığı söyleniyor. Nitekim Pedro Álvares Cabral (Brezilya kaşifi)’nin de heykeli anıt içerisinde yer alıyor.

5- Hz. İsa Heykeli

25 Nisan Köprüsünün bir ucunda yer alan İsa Kral Heykeli, şehre kollarını açmış olarak konumlandırılmış. Lizbon’un karşısı Almada şehrinde yer alıyor. Bu heykel için aslında Rio’da bulunan İsa heykelinin küçük versiyonu diyebiliriz. Heykelin en üstüne çıkarak şehri görme imkanınız var.

6- Sintra Kasabası

Lizbon’da kesinlikle görülmesi gereken küçük bir kasaba. Şato tarzı evler ve inanılmaz heykeller sizi çok etkileyecek. Gitmişken Pena Sarayı’nı ziyaret etmenizi öneririz. Butik dükkanlar, lezzetli turta satan pastaneler, kasaba evleri bulunan bu kasabayı çok seveceksiniz. Sintra’da en beğendiğim yer Ters Kule oldu. Lizbon gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı.

Sintra’ya gitmek için Lizbon’dan yarım saatte bir kalkan trenlere binebilirsiniz.

7- Lizbon Okyanus Akvaryumu

Binlerce çeşit deniz hayvanını keşfetme fırsatı sunan bu akvaryuma, okyanusu ortadan ikiye ayırmış ve okyanusta bir tünelde geziyormuş havası verilmiştir. Lizbon şehrinde yer alan bu devasa akvaryum, Portekizli insanların denizcilik geçmişlerine verdikleri değeri ortaya koyuyor. İçeride daha önce hiç görmediğiniz birçok okyanus hayvanını görebilirsiniz.

8- Rossio Meydanı

Lizbon’un en büyük ikinci meydanı. Santa Justa Asansörü’nden, yani Lizbon Ticaret Meydanı’ndan yukarı devam edildiğinde bu meydana ulaşılabilir. Şehrin kalbidir. Birçok önemli kutlamaya, mitinglere, ayaklanmaya, boğa güreşleri ve gösterilere ev sahipliği yapmıştır.Portekizliler arasında bu meydan Pedro IV Meydanı olarak bilinir. Bu ismi Portekiz Kralı ve Brezilya İmparatoru olan I. Pedro’dan almıştır. Ayrıca IV. Pedro’nun heykeli Rossio meydanda bulunmaktadır.

9- Jeronimos Manastırı

Portekiz’in turistik semti Belem’de bulunan manastır tarihi ve yapısal özelliğiyle ön plana çıkıyor. Dünya Miras Listesinde bulunan bu manastır, Belem semtinin birçok noktasından görülebilecek ihtişama sahiptir.

otobusbileti_sorgula2

10- Belem Pastanesi

Meşhur Belem tatlısının ilk olarak yapıldığı pastanedir. Günün her saatinde sıcacık belem turtalarını buradan almanız ve içerideki çalışma ahengini görmeniz önerilmektedir.

11- Cascais Kasabası

Avrupa’nın batı sonu olan Cascais’te okyanusa girmeyi ihmal etmeyin. Tamamen bir tatil bölgesi olan Cascais filmlerde gördüğümüz plajlara sahip. Çoğu turistin ve gezginin bilmediği bu bölgeye yine Lizbon’dan trenle yaklaşık 45 dakika içerisinde gidebilirsiniz.

12-Berlenga Adası

Çoğu Portekizlinin bile gitmediği bu ada gezginler için tam bir top secret. Lizbon’dan sürat tekneleriyle gidilen bu ada Atlantis Okyanusu’nun ortasında bulunuyor. Hava ne kadar sıcak olursa olsun giderken sürat teknesiyle korkutucu dalgalarla savaşıyorsunuz. Adanın çevresinde yüzmek inanılmaz keyifli. Kişi başı 5€ karşılığında ufak bir sandal kiralayıp adanın etrafında tur atabilirsiniz. Sandalların alt kaplaması cam. Bu sayede okyanusun dibinde yer alan bin bir çeşit balık ve deniz hayvanlarını görebiliyorsunuz. Bu berraklıktaki bir suda yüzmeden dönmemenizi öneriyorum. Buraya tıklayarak ada hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

13- Nazare Plajı

Avrupa’nın en büyük dalgalarına ev sahipliği yapan plaj. Sörf tutkunlarının vazgeçilmez yeri. Burada yükselen dalgalar Guinness rekorlar kitabına girmiş. En sakin bir gününde orada olmama rağmen dalgaların büyüklüğünden dolayı okyanusa girmeye cesaret edemedim. İyi bir yüzücü iseniz denemenizde fayda var.

Füniküler ile bu kasabanın tepesine çıkıp manzarada fotoğraf çekmenizi öneriyorum.

Lizbon Gezi Rehberi yazıma giderek şehirle ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Lizbon’u görmeyen İberya’nın ruhunu yaşadım diyemez. Avrupa’nın Amerika’ya en yakın olan ve esintilerini en çok hissettiren şehri Lizbon mutlaka ve mutlaka bir kere görülmeli

  2. sintra masallardaki gibi… lizbona hep gitmek istedim umarım bir gün hayalim gerçekleşir çok güzel anlatmışsınız portekizde en az 1 hafta geçirmek istiyorum

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here