Ana sayfa Portekiz Lizbon Lizbon Okyanus Akvaryumu

Lizbon Okyanus Akvaryumu

451
0
PAYLAŞ
lizbon okyanus akvaryumu
Lizbon Okyanus Akvaryumu

Lizbon, sualtı aleminin eşsiz manzaralarını barındıran ‘’Ocenarium’’ ile tüm dünyada bir adım öne çıkıyor. Dünyadaki tüm liderleri bir araya getiren, NATO hükümet ve devlet başkanlarının zirvesine ev sahipliği yapan Lizbon, devasa Okyanus Akvaryumuyla da tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Bu devasa akvaryumda yaklaşık olarak 500 çeşitten oluşan 8 bini aşkın hayvan ve bitki bulunuyor. Bu sayede dünyanın her bölgesinden ve her yaş gurubundan insanın ilgi odağı haline geliyor. Turistler tarafından büyük ilgi gören bu sualtı dünyası, NATO hükümet ve devlet başkanlarının zirvesini seyretmeye gelen basın mensupları tarafından da gezilmiş ve büyük beğeni toplamıştır. Lizbon şehrinde yer alan bu devasa akvaryum, Portekizli insanların denizcilik geçmişlerine verdikleri değeri ortaya koyuyor.

Binlerce çeşit deniz hayvanını keşfetme fırsatı sunan bu akvaryuma, okyanusu ortadan ikiye ayırmış ve okyanusta bir tünelde geziyormuş havası verilmiştir. Açılışı 1998’de yapılan bu devasa akvaryum, binlerce canlı türü dışında, 5 bin metreküplük bir su hacmiyle dünyanın en büyükleri arasında yer alıyor. Ortalama 1 milyondan fazla ziyaretçi çekmeyi başaran bu eşsiz akvaryumun mimarı Peter Chermayeff’tir. Köpek balığından su samuruna kadar aklına gelebilecek tüm deniz canlılarını görmeniz mümkün olabiliyor. Günümüzde hiçbir akvaryumda bulunmayan değişik ve farklı canlı türleri, penguenler, samurlar, renkli balıklar ve balık türlerinin bulunduğu toplamda 500 farklı deniz canlısına ev sahipliği yapıyor. Toplamda 4 devasa su tankından oluşuyor. Bu su tanklarındaki canlıların ihtiyacına ve yapısına göre sıcaklık ayarları değişebiliyor. Ayrıca içinde güneş balığı olan nadir akvaryumlardan biridir.

Tavsiyeler

Akvaryumun ziyaret saatleri, hafta içi her gün 10;00 ile 20;00 saatleri arasındadır. Çok nadir bulunan güneş balığı başka akvaryumlarda bulmanız çok zor olacağından, bu balığı görmeden çıkmamanızı öneririz. Ayrıca akvaryumda bulunan mağazadan, akvaryumda yaşayan canlıların resimlerinin basılı olduğu kalem, tişört ve defterleri uygun fiyattan alabilirsiniz. Buraya tıklayarak Lizbon’daki görülmesi gereken diğer yerlere de ulaşabilirsiniz.

Lizbon Okyanus Akvaryumuna Nasıl Gidilir?

Akvaryuma giden toplu taşıma araçlarının sayısı az olduğundan biraz bekleyebilirsiniz. Ancak en hızlı ve pratik çözüm taksidir. Bunun dışında 4. Metro istasyonunda da hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

App_indir_banner_mobil

Açık adres; Esplanada Dom Carlos I s/nº – 1990-005 Lizbon – Portekiz

Lizbon gezi rehberine dönerek Lizbon hakkında tüm seyahat ipuçlarına ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here