Ana sayfa Portekiz Lizbon Lizbon Ticaret Meydanı (Praca de Comercio)

Lizbon Ticaret Meydanı (Praca de Comercio)

864
0
PAYLAŞ
lizbon ticaret meydani
Lizbon Ticaret Meydanı

Çok sayıda olaya, festivale, konserlere ve hatta infazlarla tanınan bu eşsiz meydan aynı zamanda, 1908’deki çift suikast gibi tarihi olaylara da sahne olmuştur. Kral Carlos ve Luis Filipe bu meydanda öldürülmüştür. 1974 yılında binlerce insan, diktatörlük rejimini yıkmak için bu meydanda toplanmıştır. Lizbon şehri ekonomisindeki yeni modelleri ima etmek amacıyla buraya Ticaret Meydanı (Praca de Comercio) adını vermiştir. Meydanı çevreleyen binalar ve yapılar liman ve gümrük işleriyle uğraşan devlet dairelerinin elindedir. Bu meydanda daha önce Ribeira Sarayı bulunuyormuş ancak şiddetli bir deprem sarayın yıkılmasına neden olunca, alan yeni baştan düzenlenerek meydan haline getirilmiştir. Tıpkı Rossio Meydanı gibi canlı ve kalabalıktır. Şehrin en geniş meydanlarından biri olma özelliğini taşır. Tejo nehrinin kenarında yer alıyor ve dikkat çekici özelliği meydanın tam ortasındaki Dikili Taştır. Bu taşın üzerinde, zaferin simgelenmesi amacıyla bir kaide konulmuştur.

Enerjisi çok yüksek ve sürekli turistlerle dolu bir meydandır. Kral Joseph I Heykeli de bu meydanda yer alır. Portekiz’in en ünlü heykeltıraşları tarafından yapılan atlı bir heykeldir. 1977 yılında açılışı yapılan bu bronzdan yapılma heykel, anıtsal bir kaide üzerine konularak görkemli bir hava kazanması hedeflenmiştir. Bunun dışında etkileyici bir görünüme sahip olan Zafer Kemeri de yine bu meydandadır. Aslında Santos de Carvalho tarafından tasarlanan bu kemerin yapına 1759 yılında başlanmış ancak kısa bir süre sonra durdurulmuştur. Proje mimarı Verissimo Jose da Costa tarafından yeni bir tasarım olarak inşa edilmiştir. Anacak bu ünlü mimar 1843 yılında tutuklandığı için, tekrar askıya alındır ve nihayet 1873 yılında inşası tamamlandı. Bu anıtsal kemer cesaretin taçlandırılmış halini simgelemek amacıyla yapılan bir figürdür.

Öneriler

Meydanın genellikle gündüz vakitlerinde hareketli olması nedeniyle akşamları gitmemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca resim çekmek istiyorsanız, anıtların üzerindeki eşsiz figürlerin görünmesi adına, hava aydınlık iken çekim yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Meydanın hemen karşısında bulunan Augusta Caddesi şehrin en büyük caddesidir. Meydandan buraya geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca tam bu caddeye geçerken büyük bir statü ile karşılaşacaksınız. Bu statünün tepesine çıkıp Lizbon’un eşsiz manzarasını görebilirsiniz.

Lizbon’da görülmesi gereken yerlerin başında gelen Praça do Comercio, şehrin en önemli meydanıdır.

App_indir_banner_mobil

Lizbon Ticaret Meydanına Nasıl Gidilir?

Metro ile gidecekseniz Terreiro Paço (Azul) do istasyonundan gitmeniz gerekir. Av. Riberia Das Naus caddesinde bulunan meydana dilerseniz şehirdeki toplu taşıma araçlarını kullanarak da kısa sürede varabilirsiniz. RER otobüsleri ulaşım açsından en kolayı ancak daha hızlı bir ulaşım için taksiye binmenizi öneririz.

Açık Adres; R. Augusta 2 – 1100-053 – Lisboa – Portekiz

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here